Po rodinnej vražde sa v Michalovciach šírila panika a viacerí ľudia začali spájať masaker s prípadom dobodanej sestričky Eriky z prvého januárového dňa. Polícia poplašné správy dementovala a označila ich za neoverené hoaxy. Nervozitu však po dvoch ohavných zločinoch v meste stále badať.

Porovnateľná zločinnosť

„Teraz to vyzerá, že Michalovce sú mesto kriminality. Ale mieru zločinnosti máme porovnateľnú s inými časťami Slovenska. Bohužiaľ sa tieto udalosti stali a ešte k tomu po sebe. Je tu preto u obyvateľstva cítiť znepokojenie," hovorí náčelník mestskej polície Dušan Šanta. Michalovce po prvej vražde znova osvetlili ulice, kde v noci pre šetrenie vypli lampy, a aktívnejší sú aj mestskí policajti. „Máme tu fabriky, ktoré robia nočné služby a v ktorých pracujú hlavne ženy. V týchto dňoch majú strach. Preto sme posilnili poobedné a nočné služby na týchto miestach a snažíme sa byť viac na očiach,“ priblížil náčelník.

Dopĺňa, že aj keď robia maximum, počet ich príslušníkov je poddimenzovaný. A to by chcel do budúcna zmeniť. „Je také nepísané pravidlo, že na tisíc obyvateľov by mal byť jeden policajt. My nespĺňame ani toto, takže som navrhoval pánovi primátorovi, že bude potrebné zvýšiť počty aspoň o štyroch-piatich policajtov,“ uzavrel Šanta.

Všetko na jednu kartu

Pri hľadaní motívu šialeného skutku Stanislava voči svojej vlastnej rodine sa spomínali peniaze aj problémy vo vzťahu s manželkou. Stanislav podnikal v IT biznise a v minulosti spoluvlastnil firmu Dalnet, ktorá poskytuje internetové služby. Pred rokmi však svoj podiel v spoločnosti, kde bol konateľom aj jeho brat, predal. Pustil sa do investovania na vlastnú päsť a, zdá sa, že tvrdo narazil. „Biznis v Dalnete mu išiel. Dostal však veľkú pokutu, lebo popri internete ponúkal aj televízne vysielanie na čierno. Nakoniec z firmy odišiel a začal sa orientovať inde,“ hovorí nám jeho kamarát a bývalý spolužiak zo základnej školy.

Ani po zmene práce sa však Stanislavovi zo začiatku nedarilo zle, aspoň to o sebe tvrdil. „Keď predal svoj podiel, začal investovať online. Asi pred troma mesiacmi prišiel ku mne a na mobile mi ukazoval fotky, ako to má doma zariadené. Vyzeralo to ako vo filme, na stole šesť monitorov a na každom sledoval vývoj kurzov kryptomien či pohyby na burzách,“ spomína muž, ktorý nechcel byť menovaný. „Vystatoval sa, že mesačne zarába veľmi pekné peniaze, viac, ako keď bol vo firme. Vraj pracoval len štyri-päť hodín denne a peniažky nabiehali.“

FOTO K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII ►►► TU

Zjavne preháňal alebo sa mu časom prestalo dariť. „Všetky prachy vrazil na jednu kartu a nevyšlo mu to. Prišiel o veľkú sumu,“ tvrdí Stanislavov spolužiak zo základnej školy. Ani tak jeho skutok pochopiť nedokáže. „Neviem, či mu preskočilo v hlave, nie som psychológ. Predtým bol normálny, možno sa potom zrútil.“ Podľa neho Stanislav nebol na tom finančne až tak zle. „Pokiaľ viem, prišiel len o to, čo zarobil, a vrátil sa na nulu,“ zdôrazňuje.