Tip na článok
Miesta pre mladomanželov Jána a Martinu zostali počas sobáša prázdne.

Miesta snúbencov zostali prázdne: Blízka rodina si uctila spomienku zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Matúš Német

Náš spoločný deň, či deň D. Takto väčšinou mladomanželia titulujú chvíle, kedy si pred bohom spečatia svoju lásku. Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová mali rovnaký sen, až kým ho neprekazila brutálna vražda. Rodina a blízki však na ich plánovaný sobáš nezabudli.

Galéria k článku (5 fotografií )
V predvečer svadby Jána a Martiny pochodovali centrom Bratislavy tisícky demonštrantov.
Demonštranti na Námestí SNP volali aj po vyšetrení brutálnej vraždy
Rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej prichádzajú do kostola na smutný sobáš.

Všetko mali na svoj veľký deň vopred premyslené. Nechýbal ani výber pesničky na prvé mladomanželské sólo v podobe skladby Sarajevo od speváka Jaromira Nohavicu. Brutálna vražda snúbencov však zanechala v sobotu 5. mája dve stoličky pred oltárom kostola v Gregorovciach pri Prešove prázdne. Rovnako prázdno bolo na duši blízkym a príbuzným, ktorí namiesto slávnostnej bielej prišli do kostola odetí v čiernom. Na emóciách pridal aj fakt, že pár dní pred spomienkovou slávnosťou prišla správa, že polícia disponuje kamerovým záznamom možného páchateľa popravy vo Veľkej Mači.

Namiesto Hymnu lásky smútočné requiem

Rodisko zabitej snúbenice Martiny sa stalo cez víkend miestom, na ktoré upieralo zrak celé Slovensko. Nebol to Hymnus lásky, známy z čítania pri sobášoch v dedinskom chráme, ale slová duchovného z Gregoroviec adresované matkám snúbencov, ktoré pokropili tváre hostí netradičného sobáša. „Pýtala sa ma pani Kušnírová, čo sme dlžní za omšu. Tak ja by som sa teraz chcel spýtať, čo sme my dlžní. Národ, celý tento štát,” dojal prítomných svojou rečou rehoľník Michal Zamkovský.

Protesty v predvečer svadby

Okrem svätej omše sa na počesť snúbencov konal na miestnom futbalovom ihrisku aj Koncert pre Martinu a Jána, ktorý zorganizoval Michal Kaščák, známy z organizovania festivalu Pohoda. Na pódiu sa vystriedali interpreti ako Para, Chiki liki tu-a, Vec či Jana Kirschner s repertoárom prevažne svadobných piesní. Pamiatku zavraždených si prišla uctiť aj česká legenda Michael Kocáb. „Je potrebné urobiť maximum pre to, aby človek dal najavo svoj názor, že takéto praktiky, ako je vražda novinára a jeho snúbenice, sú neprijateľné a je dobre, že sa tomu Slováci takto postavili,“ netajil podporu protestujúcim Kocáb. Tí vyšli v predvečer koncertu pre snúbencov opäť do ulíc krajských miest. Najviac sa ich zišlo v Bratislave, okolo 10-tisíc. Na pódiu sa okrem organizátorov vystriedali herci a zástupcovia slovenských mienkotvorných médií. Jedným z vystupujúcich bol aj bývalý politik a literárny vedec Peter Zajac, ktorý prirovnal Jána a Martinu k Petrovi a Lucii - hlavným hrdinom románu Romaina Rollanda.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní