Na prvý pohľad vyzeralo všetko v poriadku. Kamionista priviezol z Maďarska popradským vagonárom kolesá na železničné podvozky. To, že niečo nie je v poriadku, zistil bulharký vodič až pri vykládke tovaru. Dráma sa začala v momente, keď z návesu nákladiaka vyskočilo sedem osôb a podozriví muži začali pobehovať po dvore najväčšieho výrobcu nákladných vagónov v Európe Tatravagónky Poprad.

To už prebiehal vo firme poplach. Plné ruky-nohy práce mali najprv strážnici z banskobystrickej SBS-ky SG Security, ktorá popradskú fabriku stráži. Na pomoc pri naháňačke so skupinkou neznámych mladíkov prišla i privolaná polícia. Do Popradu priskočili hliadky Pohotovostnej motorizovanej jednotky z Prešova. "Vo vozidle sa nachádzalo sedem osôb mužského pohlavia, štátni príslušníci Afganistanu. Po predvedení na oddelenie mobilnej policajnej jednotky v Prešove cudzinci poskytli svoje osobné údaje," konštatuje polícia na sociálnej sieti.

Čierni pasažieri ale na mužov zákona najprv vyskúšali fintu. Nahlásili im totiž dátumy narodení maloletých osôb, z čoho by im plynuli isté výhody. "Pre potvrdenie pravosti boli odvezení na špeciálne lekárske vyšetrenie, takzvané vyšetrenie kostného veku. Výsledok posudku však znel v ich neprospech. Lekári zistili, že jeden cudzinec má viac ako 18 rokov a ostatní viac ako 20 rokov. Preto voči nim nemôže byť ďalej konané ako voči maloletým osobám," píše sa v policajnej zvodke. 

Afgánci sa vo svojich výpovediach priznali, že do nákladiaku naskočili v Rumunsku - tesne pred hranicou s Maďarskom. Policajti napokon zistili, že sú žiadateľmi o azyl v členskom štáte Európskej únie. Keďže o vydanie pobytových víz požiadali v Rumunsku, naša polícia odštartovala príslušné kroky, aby ich do tejto krajiny vydala. Nateraz skončia zadržaní migranti po vydaní rozhodnutia o zaistení na Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach.