„Vláda SR stojí na správnej strane dejín. Dnes jednohlasne rozhodla, že slovenské Migy budú chrániť nebo nad Ukrajinou,“ oznámil na facebooku dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger. Vláda o tom rozhodla na piatkovom (17. marca) online rokovaní.

Súhlasil aj Boris Kollár

Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Kabinet podľa neho rozhodol v súlade s Ústavou SR a vysvetlil, že vláda má právomoc rozhodovať o medzinárodných dohodách. Dodal tiež, že s tým súhlasil aj predseda parlamentu Boris Kollár a informovali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. "Proces odovzdania stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami," tvrdí Heger s tým, že technika je určená na ochranu civilistov.

V článku sa ďalej dočítate:

- Koľko stíhačiek posúvame Ukrajine a čo ďalšie.
- Prečo ich nevyužívame my?
- Či je zatiahnutie do vojny, ako straší Smer, reálne.
- Čo nám odkázala Ruská federácia.
- Prečo rozhodovanie trvalo viac ako mesiac.
- Ako čudne reagovalo na rozhodnutie vlády hnutie OĽaNO.
- Čo si o rozhodnutí myslia slovenskí politici.

Desať stíhačiek s motormi a tri bez

Podľa dohody, ktorá je zverejnená na stránke Úradu vlády dodáme východným susedom desať stíhačiek MiG-29 s motormi, tri bez motorov, náhradné diely aj nástroje na pozemnú podporu. Okrem toho posúvame aj dva kusy odpaľovacieho systému KUB s náhradnými dieľmi, 52 kusov protileteckej munície 3M9ME a 148 kusov munície 3M9M3E.

Za stíhačky by sme mali dostať náhradu. V akej hodnote sa dočítate na ďalšej strane.