Dvanásť nových vrtuľníkov BELL AH-1Z VIPER s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov a k tomu vyše 500 sofistikovaných rakiet AGM-114 Hellfire II. To je náhrada za stíhačky MiG-29, ktoré sme posunuli Ukrajine. Na facebooku to dnes ráno (22. marca) oznámil minister obrany Jaroslav Naď.

Vysvetľuje, že hodnota tohto materiálu sa pohybuje na úrovni niečo vyše jednej miliardy amerických dolárov. "Napríklad Bahrajn kúpil len 12 vrtuľníkov s príslušenstvom pred 5 rokmi za cca 911 miliónov USD," vysvetľuje Naď. Dodáva však, že Slovenská republika by za vrtuľníky zaplatila približne 340 miliónov v horizonte troch-štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu.

Veľkú časť preplatia

"Zvyšok, teda približne 660 miliónov USD by sme dostali darom prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu FMF," dopĺňa Naď.

Pokračuje však s tým, že ide o horúcu ponuku, lebo o tieto vrtuľníky prejavilo záujem viacero krajín. "Ak ich nezoberieme my, pôjdu inej krajine. Vďaka našej zodpovednej obrannej politike, vzťahom s USA a tiež jasnej podpore Ukrajiny, sme dostali túto ponuku ako prví. Treba to vnímať tiež v kontexte nepriamej kompenzácie za meškajúce stíhačky F-16, kde sme dlhšie požadovali nejakú formu kompenzácie," vraví minister.

Podľa neho je ponuka "obrovsky výhodná" a zásadným spôsobom zvýši obranný potenciál Slovenska, keďže bojové vrtuľníky v súčasnosti vôbec nemáme. "Išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť," vysvetľuje Naď. Hovorí, že dohodu budeme schopní schváliť na vládnej úrovni po odovzdaní Migov a systému KUB.

Maďari vraj Migy nevedeli predač za 10-miliónov

Naď prízvukuje, že za 13 starých Migov, ktorých 19 kusov Maďarsko opakovane nedokázalo predať ani za približne 10 miliónov eur, máme ponuku za približne 660 miliónov vo forme úplne nových vrtuľníkov s komplet príslušenstvom a množstvom sofistikovaných rakiet a k tomu v hotovosti približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za Migy a 50 miliónov za systém KUB.

"Celková výška kompenzácie teda prekročí 900 miliónov eur. Tomuto sa hovorí realizovať národné záujmy a zvyšovať obranyschopnosť krajiny ako nikdy predtým," tvrdí Naď.