Boli to dvaja bratia Nedat Junuzi prezývaný Róberto a starší Talat Demir Veliu prezývaný António. Podľa dostupných informácií sa na Slovensku objavili začiatkom deväťdesiatych rokov. Obaja pochádzali zo Srbska, prechodný pobyt si písali na adrese vo Zvolene.

Do pozornosti obávaného gangu černákovcov sa dostali v roku 1993, keď mladší Róberto zastrelil po hádke pred hotelom Lux istého Maďara. Starší António vtedy navštívil Černáka a požiadal ho, aby mu pomohol dostať brata z väzby. V tom čase mal už Černákov gang podchytených viacero vplyvných ľudí v rámci polície aj justície. Antónia skontaktoval s banskobystrickým sudcom, ktorý Róberta vytiahol na slobodu. Vtedy sa trojlístok Černák, Kán a Kaštan zoznámil s Albáncami bližšie.

Ortieľ smrti

Práve v čase, keď sa Róberto dostal na slobodu, začali sa okolo nich v hoteli Poľana vo Zvolene zgrupovať muži, ktorí nehovorili po slovensky. Tento fakt Černáka, Kána a Kaštana znervóznil natoľko, že Albáncov si začali preverovať v Bratislave. Od sýkorovcov a takáčocov zistili, že António a Róberto sú bosovia albánskeho drogového kartelu, ktorý riadi celý trh obchodu s drogami v rámci Slovenska aj mimo neho.

Černák s kumpánmi nemali záujem o drogy aani o ďalšiu organizovanú skupinu vo svojom regióne. Navyše sa albánski bratia začali správať v baroch, ktoré „patrili“ černákovcom, arogantne a agresívne. Vyvrcholilo to začiatkom decembra 1996, keď vo vyhlásenom černákovskom podniku Shark v Banskej Bystrici došlo ku konfliktu medzi Antóniom a Černákovým mužom Jánom Handulom.

Do podniku vtedy privolali Černáka aj Kaštana. António posilnený alkoholom začal na Černáka a Kaštana kričať, či si uvedomujú, kto on vlastne je, a že ak ho ešte raz vytočia, vyhodí celý bar do vzduchu. Pri týchto slovách vytiahol z vrecka granát - na dôkaz, že je toho schopný. Situáciu musel zachraňovať Antóniov mladší brat Róberto, ktorý ho z baru odviedol preč.

Po incidente si Černák, Kán a Kaštan sadli, aby prebrali riešenie problému, ktorý začínal byť priveľmi horúci. V regióne sa im totiž rozšírili drogy, ktoré Černák neznášal, usadili sa tam Albánci, ktorých počet narastal, a, čo bolo najhoršie, strácali nad nimi kontrolu. Konečný verdikt znel - Rôberta a Antónia treba odstrániť.

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní č. 50.

Mikuláš Černák si svoje teritórium chránil: Čo nasledovalo, keď si na neho vyšliapli albánski bosovia?
Zdroj: Plus 7 dní