Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda je späť. Predstavil svoj nový politický projekt "Modrá koalícia", ktorý má ambíciu stabilizovať súčasnú polarizovanú spoločnosť a rozhádanú politickú scénu. Lídrom však byť nechce."Ja sa už uchádzať nechcem o nič, no ani neuhnem. Budem ale chodiť na odborné rokovania, čo so štátom ďalej." Koalícia vzniká po rozhovoroch s lídrom strany Spolu-OD Miroslavom Kollárom, ktoré sa začali už koncom roka 2021.

KDH zatiaľ rozhodnuté nie je

Modrá koalícia chce byť podľa Dzurindu strana postavená na západnej civilizácii a kresťanských hodnotách. Intenzívne rozhovory o spojení  vedie aj s predsedom KDH Milanom Majerským, tie však ukončené ešte nie sú. Miroslav Kollár je však optimistický. "Máme šikovných ľudí, máme štruktúry, máme otvorenú náruč aj pre našich partnerov." Bývalý premiér doplnil, že má záujem najmä o mladú generáciu. "Máme eminentný záujem najmä o mládež, chcem vyzvať, aby sa angažovala"

Politológ kritikou nešetrí

Možnosti strany sú podľa politológa Miroslava Řádka značne obmedzené. Chýba jej najmä dostatočná členská základňa a zastúpenie v regiónoch. "Ak by sa aj dnes spojilo viacero subjektov a volalo by sa Modré jablko, ich volebný výsledok bude nula. Keby som chcel byť uštipačný, poviem, že gratulujem pánom Dzurindovi a Kollárovi, že sa vôbec dokázali podpísať na jeden papier a tam to asi končí." Mikulášovi Dzurindovi navyše podľa politológa škodí jeho povesť. Veľká časť verejnosti ho vníma iba ako prozápadného privatizéra.