Štvrtok 15. decembra si môžeme pamätať, pretože parlament vtedy vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). No minister vnútra Roman Mikulec (tiež OĽaNO) vtedy riešil celkom inú tému. Iba pár hodín pred vyslovením nedôvery podpísal zmluvu s lichtenštajnským obchodníkom Helipool na nákup vrtuľníka za vyše 13 miliónov eur. Ťažko povedať, čo by sa dialo, ak by Mikulec zmluvu podpísal na druhý deň - vyslovením nedôvery má totiž vláda zúžené kompetencie a vážnejšie rozhodnutia musí konzultovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

Zhon však nie je jediným dôvodom, prečo nákup pôsobí kontroverzne. Túto istú zákazku sa pokúsilo ministerstvo vnútra zrealizovať už v lete, ale Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) ju vtedy nariadil zrušiť. Teraz ju zrealizovalo tak, že ÚVO nemal ani teoretický priestor nákup ovplyvniť. Ministerstvo totiž o nej neinformovalo dopredu. Rovno podpísalo zmluvu na dodávku stroja. Kontrolný úrad preto už nemal šancu zákazku druhýkrát zastaviť.

ÚVO navyše podľa údajov na svojej webstránke naďalej kontroluje zákazku na druhý vrtuľník bez verejnej súťaže. Ide o nákup stroja za 16,3 milióna eur od britského obchodníka Castle Air. Ministerstvo ho zatiaľ nezrealizovalo. Tento nákup rezort oznámil tiež vlani v lete spolu s prvým, medzičasom zrušeným.

Nemajú na čom lietať

Nové helikoptéry sú ministerstvom dlho vysnívaná záležitosť. Využívajú ich totiž policajti, hasiči či záchranári. Sú určené na prácu v náročnom teréne, používajú ich pri pátraní, hasení požiarov a pri ochrane štátnej hranice. Letke ministerstva teraz stroje chýbajú, namiesto potrebných piatich vrtuľníkov majú iba tri. Jeden z nich, ruský Mi-17, už nelieta a jeho oprava nie je možná pre vojnu na Ukrajine a sankcie. Nahradiť ho má vrtuľník od talianskeho výrobcu Leonardo - AW189, ktorý dodá zmienená firma Helipool z Lichtenštajnska. Ide o staršie lietadlo vyrobené v roku 2016, s doterajšími 878 nalietanými hodinami. 

Naplánovaný je aj nákup spomínaného druhého vrtuľníka, tiež by išlo o Leonardo, model AW139. Bola by to náhrada za ďalší ruský Mi-17. V tomto prípade však kontrola ÚVO pokračuje.

Vysnívaný nakúp. Hoci nový vrtuľník potrebujú okrem policajtov aj hasiči či záchranári, nakúpiť ho sa podarilo až na druhý pokus. Prvú zákazku zrušili pre porušenia.
Zdroj: Helipool GmbH

Nákupy dvoch talianskych vrtuľníkov ministerstvo nachystalo ešte vlani v júni. Cena za dva stroje bola 29 miliónov eur a obe zákazky sa mali uskutočniť bez verejnej súťaže cez takzvané priame rokovacie konanie. Na návrh Mikulca tento postup schválila vláda.

Ministerstvo teda priamo kontaktovalo predávajúcich a dohodlo s nimi zmluvné podmienky. Dôvodom na takýto zrýchlený nákup bez verejnej súťaže bola časová tieseň, vysvetľoval vtedy Mikulec. Tender na letecké stroje by trval minimálne dvanásť mesiacov, dodávka vrtuľníkov ďalších 16 až 24 mesiacov. A to nie je všetko. Uvedenie strojov do prevádzky by si vyžadovalo ešte rok. Hasiči by tak nemali na čom lietať minimálne tri roky.

Zákazku stopli

V júli ministerstvo narazilo na prvý problém. Na základe námietok od amerického výrobcu helikoptér Bell Textron, ktorý sa zastrájal, že za 29 miliónov je schopný okamžite dodať až tri helikoptéry, ÚVO nariadilo zákazku zrušiť. Kontrolnému úradu sa nepozdávalo, že ministerstvo ide vrtuľník kúpiť bez verejnej súťaže. V rozsiahlom rozhodnutí úrad vysvetľuje, že to možno urobiť iba v prípade nepredvídateľných udalostí, ale ministerstvo roky vedelo o potrebe obmeniť ruské stroje, ale bolo liknavé.

„Táto výnimka by sa mala obmedziť na prípady, keď uverejnenie nie je možné z dôvodov mimoriadnej naliehavosti v dôsledku udalostí, ktoré ministerstvo nemohlo predvídať a za ktoré ani nenesie zodpovednosť,“ píše sa v rozhodnutí úradu. V tomto prípade však podľa úradu už o zodpovednosť ministerstva ide - je jeho vina, že si obmenu vrtuľníkov nechávalo na poslednú chvíľu.

Ministerstvo vnútra avizovalo, že sa proti rozhodnutiu odvolá. Nakoniec tak neurobilo a rozhodnutia z kontrol nákupu vrtuľníka AW 189 sú právoplatné, uviedol tlačový odbor.

Nový nákup

Na ministerstve vnútra si z kritiky úradu ani z prebiehajúcej kontroly zákazky na druhý vrtuľník zjavne ťažkú hlavu nerobia. Novú zmluvu na prvý vrtuľník za vyše trinásť miliónov uzatvorili rovnakým spôsobom - bez verejnej súťaže, čo im úrad už skôr vyčítal.

Nezmenili sa ani parametre kontraktu. Ide o pôvodne dohodnutý vrtuľník Leonardo AW 189 od lichtenštajnského obchodníka. Samotný stroj vyjde na desať a pol milióna eur, ďalšie dva a pol milióna eur rezort zaplatí za výcvik pilotov a dodatočné zariadenia, ich inštaláciu a úpravy. Zo zmluvy vyplýva, že predajca dovezie vrtuľník na Slovensko do konca roka 2022.

Ministerstvo vnútra pre PLUS 7 DNÍ vysvetlilo, že do náhleho nákupu boli donútení. „Pretože zavedenie nového vrtuľníka do prevádzky trvá deväť až dvanásť mesiacov, december bol hraničný termín. Jednému z vrtuľníkov chýba už len 85 hodín do konca životnosti komponentu, ktorý aktuálne nie je možné zohnať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Doplnila, že postup ministerstva je v súlade s legislatívou a v nákupe druhého stroja, ktorého kontrola ešte prebieha, nekonajú.

Našli spoločnú reč?

Zaujímavým detailom je, že od leta, keď sa problém s nákupom vrtuľníkov vyskytol, na Úrade pre verejné obstarávanie nastala dôležitá zmena. Z čela inštitúcie odstúpil Miroslav Hlivák, pod ktorého vedením si úrad vybudoval reputáciu férového rozhodcu, ktorý kritizoval zákazky bez ohľadu na vzťahy v pozadí.

Článok pokračuje na ďalšej strane