Tip na článok
Estráda: Aj do Nitry priniesli program „založený na úsmevných príbehoch a dobrej muzike.

Miláčik Fico už na MDŽ bielizeň nevešal, fanúšičky šaleli z vtipov

„Je to náš miláčik,“ ochkali ženy na smeráckych oslavách MDŽ. Premiéra vítali s transparentom.

Galéria k článku (4 fotografie )
Za zvuku fanfár: Roberta Fica čakalo veľkolepé privítanie na pódiu, návštevníčky pred športovou halou.
Na dračku: „Najväčší úspech mali Fico a Kaliňák,“ vraveli dievčatá rozdávajúce pohľadnice.
Spokojné: Dôchodkyne si oslavy pochvaľovali, v sále vystreli aj transparent.

Medzinárodný deň žien si vládny Smer i tento rok už tradične vybral za príležitosť ukázať sa naživo tisíckam voličiek a voličov po celom Slovensku. Deň pred ôsmym marcom je pred športovou halou v Nitre rušno. Program sa začína až o hodinu, ale organizované autobusy z okolitých dedín už parkujú a dovnútra sa hrnú nedočkavci. Do kroku im vyhráva kapela. Pripomína to zlaté časy mítingov Vladimíra Mečiara. Ten už však v kurze nie je, nahradil ho Robert Fico.

„Tešíme sa na kultúru! My sme z Diakoviec, aj Šaľa a Močenok sú tu. Prišli sme autobusom. Sme z Jednoty dôchodcov, sami sme sa ohlásili okresnému predsedovi Smeru. Ruže ešte nedávali, ale nevadí. Na obrázku nám dali, tie nezvädnú,“ vraví pani Mária s priateľkou Alžbetou, len čo minú stôl s podpiskartami vrcholných predstaviteľov strany.

Okolo už je tlačenica. Pred oslavami však bolo hustejšie aj na internete. „Je to aj pre ženy z národnostných menšín? Ja len, aby sa nepovedalo, že už aj po klincoch naťahujeme ruky,“ padali narážky na nedávne vyjadrenia premiéra na pôde Matice slovenskej, kde menšiny otvorene kritizoval. „My sme v Diakovciach menšina Slovákov, ale so susedovcami dobre vychádzame. Každý rovnako ťažko žijeme,“ krúti hlavou pani Mária.

Sviatok žien: Minister školstva SR Dušan Čaplovič vo vtipe radil týraným ženám „držať hubu a kloktať“. Foto: Tony Štefunko

Nátresk

Oproti nám kráčajú upravené a doširoka vysmiate sedemdesiatničky. „Ale cítime sa mladé!“ dozvedáme sa. V rukách stískajú podobizne svojich obľúbencov. Anna Černáková a Božena Kládeková sú z malej dedinky Kostoľany pod Tribečom. Do Nitry to majú autobusom slušnú polhodinku. Na smerácke podujatia cestujú pravidelne. „Na všetkých sa tešíme. Minulý rok sme boli pred voľbami v Zlatých Moravciach, tam bol aj Števo Skrúcaný.“

O piatej je sála takmer plná, ale stále prichádzajú ďalší a ďalší. „Je to tu pekné, veľké,“ pochvaľuje si staršia pani, ktorej sa podarilo uchmatnúť stoličku. Ďalšia vo vedľajšom rade sa už dopredu zastrája. „Keď tam budú zase vpredu fotografovať, vstanem a pošlem ich preč!“ Vpravo zrazu vstanú štyri dôchodkyne a rozvinú transparent, vítajúci premiéra.

Usporiadatelia chcú vsunúť ešte ďalší rad stoličiek, proti čomu už posadení návštevníci ostro protestujú a rýchlo ťahajú svoje stoličky aj s kabelami a kabátmi dopredu. „To teda nie, nič neuvidíme!“ durdí sa pán vedľa.

Vystískam a vyobjímam!

Pár minút po avizovanom začiatku dav privoláva svojich miláčikov burcujúcim potleskom. Sála zhasne a zrazu sme v kine. Ženušky, ktoré takýto stánok kultúry už roky nenavštívili, si to užívajú. Na plátne a obrazovke sa premietajú dramatické zostrihy známych filmov, od Troch veteránov, Slnka, sena a jahôd až po Hriešny tanec a Osobného strážcu.

Podmanivá hudba a k tomu komentár o dokonalých bytostiach zo vzduchu a zeme, o ženách, ktoré sú úspešné, usmievavé, odvážne a štedré, privádza športovú halu do varu. Po úvodných slovách Martina Nikodýma prichádza predseda vlády Robert Fico. Dámy skandujú jeho meno, tlieskajú s rukami nad hlavou. Mnohým sa zjavne uľavilo. Konečne.

„Priznám sa, že po tom bratislavskom politickom bahne nám dobre padne, keď prídeme medzi normálnych ľudí,“ zalichotí hneď na začiatku. „Keby som mohol, zídem dole a každú jednu z vás vystískam a vyobjímam!“ pokračuje už tradičným výrokom, známym aj z predchádzajúcich rokov.

Po predstavení miestnych smeráckych predákov prichádzajú na pódium ďalšie hviezdy večera. Minister kultúry Marek Maďarič, minister školstva Dušan Čaplovič, europoslanec a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka.

Spokojné: Dôchodkyne si oslavy pochvaľovali, v sále vystreli aj transparent. Foto: Tony Štefunko

Sex, nevera a bitka

Program je každý rok slabší a kratší. Preč sú časy, keď sa na pódiu divoko zdobili torty, krájala cibuľa, chlieb či vešala bielizeň. Aj tentoraz musia na obveselenie žien a ich partnerov či vnúčat postačiť primitívne vtipy. Na prvý pohľad zaberajú. Z úst vrcholných predstaviteľov tohto štátu miestami vychádzajú skutočné perly. „Vo vzťahu dochádza občas k nevídanej veci. A tou je nevera,“ vraví moderátor. Muži sa na stoličkách pomrvia, Maďarič naoko zdesene na margo smerovania veselej debaty zvolá: „Kam to ide, kam to ide?!“

Slova sa ujme Fico. „Nevera nejako vzniká. Ako keď nádherná veľká veľryba pláva v oceáne. Vedľa nej pláva samec. Ten si šomre popod nos - Bol kongres OSN a prijali rezolúciu, že veľryby sa majú rozmnožovať. Americký prezident Obama vyčlenil 20 miliónov dolárov, aby sa veľryby lepšie rozmnožovali. Dokonca v Austrálii bol velikánsky koncert, kde boli najlepšie skupiny, vyzbierali peniaze na podporu rozmnožovania veľrýb. Ale dámu, samozrejme, bolí hlava!“.

V sále buráca smiech, premiér pokračuje. „Od tohto potom vznikajú riešiteľné situácie. Muž by mal prísť za ženou a dať jej acylpyrín. Načo mi to dávaš, veď mňa nebolí hlava. To som potreboval počuť!“ pointuje. „Tak, chlapi, odteraz jedno balenie v nočnom stolíku,“ pobáda nadšené publikum Nikodým.

Minister školstva Slovenskej republiky, ktorý má vo svojom rezorte zamestnané viac ako dve tretiny žien, vysvetľuje, ako ho otec učil, aby „zatĺkal, zatĺkal a zatĺkal. Čo sa mi aj darilo“.

„Chcel by som zareagovať nielen na neveru, ale aj na problém, ktorý ženy často majú. V jednom vtipe je odzrkadlené, ako to môžu riešiť,“ uvedie svoje vrcholné číslo. „Žena prišla k lekárovi dobitá, žltá, modrá, fialová a ten sa jej pýta: Čo sa vám stalo? Manžel sa vrátil zase z krčmy a takto nehorázne ma dobil. Čo mám robiť? Pán doktor sa zamyslel, pozrel a hovorí: Kúpte si kamilkový čaj a keď sa bude manžel opäť vracať z krčmy, tak začnite kloktať. Po týždni sa ukázala znova u lekára. Žiadny nový úder, žiadna modrina na tvári. Fantastický recept ste mi poradili. Manžel ma už nebije, vraví žena. On sa na ňu pozrie a vraví: Ja som to vedel, treba držať hubu a kloktať, kloktať, kloktať!“ zakončil s úsmevom svoje vystúpenie spokojný minister.

Miláčik

To je jeden z posledných vtipov. Potom už len povinná jazda v odovzdaní kytice vybranej nitrianskej dôchodkyni, politici odchádzajú, na scénu nastupuje Oto Weiter a po ňom folklórny súbor.

Medzi postarším osadenstvom vyčnievajú nahodené tridsiatničky Natália a Lýdia. „Išli sme sem kvôli premiérovi. Troška nás sklamalo, že neprišiel Kaliňák, ale sme spokojné,“ usmievajú sa. Vláde fandia. „Nemôžu vytvoriť pracovné miesta len tak zo dňa na deň, ako si každý predstavuje. My sme taký národ, nepohneme sa. Však aj tí sponzori nám odchádzajú,“ zamyslí sa Natália.

„Páčilo sa nám to,“ prikyvujú aj ženy čakajúce na taxík. Idú do domova dôchodcov. Minule dostali vodu, párky aj kvietok, ale chápu, že sa to teraz nedá. Je kríza. „Jáj, to bola nádhera. On to vie tak krásne podať,“ citujú vtipy, ktoré im utkveli v pamäti. „Je to náš miláčik,“ povzdychnú si.

„Na Mečiara sme však nechodili nikdy v živote! Tento je sympaťák a taký dobrý je.“ A či sa sympatickému premiérovi podarí zvládnuť nezamestnanosť? „To nie je len na ňom. To tí podnikatelia! Samý podvod robia. Čo on môže?“ uvažuje Anka Blanová. „A tie špiny, ktoré narobili všeličo zlé? Čo oni pokazili, má Fico napravovať?“ rozhorčuje sa nad bývalou vládou jej priateľka Anna Belánová. „Špiny, keď odchádzali, si nabrali milióny! Ale Fico si neberie. To nie. Na neho sme nepočuli,“ zhodujú sa svorne. „Ak by kandidoval za prezidenta, jeho by sme volili. Jeho vždy, nech by čo bolo, to je náš Robko!“

VIDEO Plus 7 Dní