Dnes vo veku 64 rokov zomrel bývalý minister školstva, primátor Bratislavy i vysokoškolský pedagóg Milan Ftáčnik. Ako naznačil politický analytik Eduard Chmelár, Ftáčnik bojoval s chorobou.

Zanechal jedinečnú stopu

„So zármutkom sme prijali správu, že zomrel Milan Ftáčnik. Politik, ale aj vysokoškolský pedagóg a minister školstva v rokoch 1998 – 2002. Jeho rodine a všetkým blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ kondoluje ministerstvo školstva, ktorému Ftáčnik šéfoval v Dzurindovej vláde od roku 1998 až 2002.

„Od roku 1989 mal rezort školstva mnoho ministrov, no málokto z nich v ňom zanechal takú stopu ako Milan Ftáčník. Táto smutná správa prišla žiaľ príliš skoro,“ vyjadril úprimnú sústrasť súčasný minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „S Milanom Ftáčnikom sme sa spoznali pri diskusiách k dokumentu Učiace sa Slovensko. Poznal som ho tiež ako člena správnej rady STU, kde som si ho veľmi vážil za jeho seriózny a rozumný prístup. A každý deň som ho vídal na tejto fotke na chodbe na našom ministerstve, kde máme fotografie ministrov školstva. V týchto momentoch chcem vyjadriť úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym a tiež veľkú vďaku za jeho prácu v školstve aj v politike.“

Prototyp politika, akého dnes už niet

Podľa politického analytika Eduarda Chmelára odišiel jeden z najvýznamnejších ľavicových politikov ponovembrovej éry. „Po dlhej a ťažkej chorobe nás dnes opustil bývalý minister školstva, bývalý primátor Bratislavy, jeden zo spoluzakladateľov Strany demokratickej ľavice, vzácny priateľ doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc. Ťažko sa mi píšu tieto slová a myslel som si, že ich nebudem musieť nikdy napísať. Milan bol jedným z najinteligentnejších a najslušnejších ľudí, akých som kedy poznal. Bol maximálne racionálny, tolerantný a uvážlivý, bol to prototyp politika, ktorý dnes už prakticky neexistuje – nikam sa netlačil.“

„Raz, počas zasadnutia Slovenskej rektorskej konferencie, som sa spýtal starších a skúsenejších kolegov rektorov, koho považujú za najlepšieho ministra školstva, akého samostatné Slovensko malo. Jednoznačne mi odpovedali, že Milan Ftáčnik. Bol to človek spolupráce, pevných humanistických hodnôt a čistých ľavicových postojov, na ktoré sa dalo vždy spoľahnúť. Posledný skutočný sociálny demokrat, akých už na Slovensku niet,“ pokračoval Chmelár.

„Svoju chorobu sa mu dlho darilo tajiť aj pred priateľmi, vždy sa zaujímal skôr o druhých. Smrť si nepripúšťal, pracoval, prednášal a plánoval, dokedy vládal. Bol si nielen jedným z najvýznamnejších ľavicových politikov ponovembrovej éry, bol si ľudsky čistým človekom, na ktorého zostanú mnohým ľuďom tie najlepšie spomienky. Česť Tvojej pamiatke, úcta Tvojmu dielu a úprimnú sústrasť manželke Zlatici, Tvojim deťom, bratom a celej rodine,“ celý Chmelárov status si pozrite v GALÉRII.

Minúta ticha

Kultivovaný prejav Milana Ftáčnika bude v slovenskej spoločnosti podľa prezidentky Zuzany Čaputovej chýbať. „Stál aj pri prijímaní Ústavy SR. Patril k tým ľuďom a politikom, ktorých aj názoroví oponenti rešpektovali,“ zdôraznila Čaputová. Svoje názory a idey podľa jej slov presadzoval vždy vecne, slušne a s rešpektom. „Takých ľudí vo verejnej službe nikdy nie je dostatok. Za prácu pre ľudí aj pre svojich študentov mu patrí vďaka,“ dodala.

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) poslal kondolenčný list rodine zosnulého exministra. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť najbližšej rodine a blízkym. Táto správa ma ľudsky zasiahla a úprimne ma to mrzí. V týchto ťažkých chvíľach som v myšlienkach so smútiacou rodinou a prajem im veľa síl,“ napísal v liste.

„Smutná správa o smrti Milana Ftáčnika. Poznal som ho dobre. Bol vždy seriózny, priateľský, vysoko profesionálny, múdry a ľudský. Pravý gentleman, bola s ním radosť spolupracovať. Milan, odpočívaj v pokoji,“ spomína si jeho kolega z Dzurindovej vlády Eduard Kukan, ktorý mal na starosť ministerstvo zahraničných vecí. „Potvrdzujem Edove slová. Úprimnú sústrasť pozostalým. R.I.P.,“ pridal sa bývalý podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.

„Je to obrovský šok. Opustil nás čestný človek, priateľ, politik…. Milan, odpočívaj v pokoji! Nech tvoja duša nájde pokoj a kľud. Úprimnú sústrasť celej rodine,“ upozornil na Ftáčnikov skon ako prvý poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) na sociálnej sieti.

Poslanci Národnej rady si v piatok uctili pamiatku zosnulého Milana Ftáčnika minútou ticha. „Zomrel pre Slovensko veľmi významný človek, bývalý člen Predsedníctva Slovenskej národnej rady, spoluzakladateľ našej štátnosti, poslanec NR SR, minister školstva a rovnako aj primátor hlavného mesta Bratislavy. SR by mu mala byť vďačná za jeho profesijný život, ktorý venoval v prospech rozvoja SR. Bol to skvelý a múdry človek, ktorého si chceme aj takto uctiť a zachovať v našej pamäti. Česť jeho pamiatke,“ vyzdvihol v príhovore jeho prínosy podpredseda parlamentu za Smer Juraj Blanár.

Úprimnú sústrasť vyjadrilo i vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Tichú spomienku venovala „dlhoročnému kolegovi a výnimočnému vyučujúcemu“ Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kde Ftáčnik študoval, vyučoval a pôsobil aj ako vedúci katedry.

Mal som tú česť si s ním tykať

„S Milanom Ftáčnikom som viackrát spolupracovala, bol členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh. Vždy som v ňom videla slušného človeka, odborníka a konštruktívneho partnera do diskusie. Jeho rodine a blízkym vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ zakondolovala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).

Podľa poslanca za Smer Ľuboša Blahu zomrela jedna z „legiend slovenskej sociálnodemokratickej politiky, významná osobnosť a skvelý človek“. „Milan Ftáčnik patril k starej garde ľavicovej politiky na Slovensku. Bol múdry, vzdelaný a neuveriteľne slušný a kultivovaný politik. Zapísal sa do dejín Slovenska predovšetkým ako jeden z lídrov SDĽ, minister školstva a jediný sociálnodemokratický politik, ktorému sa podarilo dobyť Bratislavu.“ V Blahovi zarezonoval Ftáčnikov prejav ako primátora na Prvého mája: „Postavil sa a naložil taký ľavicový prejav, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani robotnícki lídri v 19. storočí.“„Preňho politika nebola zábava, ale poslanie. Bol sociálny demokrat telom i dušou. A takého som si ho vždy nesmierne vážil,“ dodal Blaha.

„Poznal som ho osobne a mal som tú česť si s ním tykať. Keď som absolvoval Akadémiu sociálnej demokracie bol mojim školiteľom a viackrát som ho podporil aj pri jeho kandidatúre na primátora Bratislavy. Bol to vzácny človek! Česť jeho pamiatke,“ napísal na sociálnu sieť poslanec za Smer Ladislav Kamenický.

Vždy ho počúvali

„Hovorí sa, že Slovensko nikdy nemalo dobrého ministra školstva. Malo. Popri Lacovi Kováčovi a Jánovi Pišútovi, to bol určite Milan Ftáčnik. Je mi nesmierne ľúto, že tento mimoriadne inteligentný, schopný a čestný človek nás opustil tak skoro,“ hovorí o Ftáčnikovi vedec, vysokoškolský pedagóg a manažér Vladimír Šucha. „Počas jeho ministrovania som ministerstvo zastupoval v negociačnom tíme pre vstup SR do EÚ. Prichádzali sme do kontaktu veľmi často. Všetko pochopil za pár minút a vedel prijať správne rozhodnutie. Keď hovoril na verejnosti či po slovensky, alebo anglicky, vždy to bolo dobré a ľudia počúvali. Pracovať s ním, alebo sa len rozprávať, bolo vždy potešenie. Neviem sa ubrániť dojmu, že Slovensko jeho potenciál nevyužilo dostatočne. Uchovajme si ho v pamäti.“

„Milan Ftáčnik bol neodmysliteľnou tvárou slovenskej politiky. Národnej, ale i komunálnej. Konkrétnej, obsahovej, ako aj ideovej. Vždy vystupoval slušne a racionálne. Nechal sa inšpirovať a aj si veci podrobne vysvetliť. Nadchol sa víziou, ale málokedy pre ňu opustil konkrétny racionálny plán. Viem, že sa teraz začne diskutovať, čo spravil zle, alebo mohol spraviť lepšie. Škoda. Myslím, že takých verejne činných a vzdelaných politikov sme tu mali za 30 rokov ako šafranu, a bola by škoda, keby sme si nezačali na Slovensku budovať vitrínku osobnosti, ktoré nesklamali morálku, idey, slušnosť ani dôstojnosť. Som rád, že som Ťa lepšie spoznal Milan, česť Tvojej pamiatke,“ uviedol podpredseda mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Ivan Štefunko.

Pripomeňte si vždy dobre naladeného Milana Ftáčnika na FOTO v GALÉRII

Milan Ftáčnik bol v rokoch 2006 až 2010 starostom mestskej časti Bratislava-Petržalka. Od roku 2010 až 2014 zastával funkciu primátor hlavného mesta. Bol piatym ponovembrovým primátorom Bratislavy. Na bratislavskom magistráte bude pre verejnosť k dispozícii kondolenčná kniha, a to počas budúceho týždňa denne od 9:00 – 17:00 a v piatok od 9:00 – 14:00. „Naše pracovné cesty sa síce nestretli, ale každý, kto ho v práci pre mesto zažil, spomína na neho ako na pracovitého, slušného človeka a odborníka. Bratislava a práca pre mesto boli našim spoločným záujmom. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jeho rodine a blízkym,“ uviedol rimátor Bratislavy Matúš Vallo.