Stoja po ich pravici a keď ich manželia rozprávajú, smerujú k nim svoje oči. Akú úlohu v boji o víťaza volieb zohrávajú partneri? Kto sú ženy kandidátov? A majú Slováci vôbec záujem sledovať život a aktivity prvej dámy?

Hoci každá je iná, jedno majú spoločné. Viaceré sociologičky a politologičky na margo populárneho videa z dielne tímu Maroša Šefčoviča o nedeľných rezňoch zalomili rukami a nebola im po chuti štylizácia do úlohy poslušnej manželky kuchárky, ktorá je „zázemím“ muža. Podľa odpovedí polovičiek kandidátov sa zdá, že v generácii štyridsiatničiek-päťdesiatničiek je asi takáto prezentácia mnohým po chuti.

Predpokladajúc, že aj staršie voličky sa cítia ako ženy v domácnosti pohodlne, môže Robert Fico na MDŽ veselo hovoriť vtipy o dohode so svojou Svetlanou: „Spočíva v tom, že ona všetko uprace, navarí, operie, ale košeľu si ožehlím sám.“ Len na pripomenutie, Svetlana Ficová je vysokoškolská profesorka práva.

Protokolistika Mária Holubová hovorí, že všetky ženy kandidátov majú viac-menej rovnakú úlohu: angažovanosť. „Ľudia chcú vedieť, aké prostredie formuje ich kandidáta na prezidenta a zaujímajú sa aj o jeho súkromný život. Je to ľudské,“ hovorí. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa teda rozhodol pozrieť sa na to, ako zmýšľajú partneri kandidátov, na ich prácu, postoje. No a manželky povedali o možných prezidentoch aj to, čo vedia len ony.

Diskrétna komunikátorka

Andrea Krajniaková podniká. Kým jej muž nesedel v parlamente, naháňali klientov spolu. Dnes zostala v biznise sama, ale vraví, že poslanec jej vie vždy poradiť. „Obaja sa venujeme komunikácii a vzťahom s verejnosťou. Navzájom si radíme. Napríklad Milan extrémne veľa číta a ak narazí na nejakú knihu, ktorá by ma mohla v súvislosti s mojou profesiou zaujímať, hneď mi ju odporučí,“ vraví.

Sme rovnoprávne

Milan Krajniak v strane Sme rodina a aj v prezidentskej kampani sa snaží presadzovať takzvané rodinné hodnoty. A je za celú kopu sociálnych výhod, ktoré by mohli našu národnú, slovenskú, natalitu aspoň o kus pozdvihnúť. A tak nie je prekvapením, že jeho polovička vidí vzťah medzi, ambíciami muža, ženy a opatery o rodinu, podobne. „Nemyslím si, že slovenské ženy musia kvôli mužovi a rodine potláčať svoje ambície v kariére. Keď sa väčšina žien matiek rozhodne venovať čas deťom, je to prirodzené. A verím, že okrem mňa to mnohé ženy považujú za obrovské privilégium. Inými slovami, ak sa rozhodneme mať deti a venovať im čas, je to naše rozhodnutie kvôli deťom, nie kvôli mužom,“ hovori.

Milan Krajniak na svadbe s Andreou.
Zdroj: archív M. Krajniaka

„Ženy a muži sú na Slovensku rovnoprávni. Ak sa však pýtate, či je priestor na zlepšovanie postavenia žien na Slovensku, odpoveď je áno. Napríklad v oblasti rovnakého odmeňovania za rovnakú prácu,“ myslí si manželka „posledného križiaka“.

Panie Bushové

Krajniakova manželka má veľmi blízko k inej žene protikandidáta. „S manželkou Františka Mikloška Jankou sa poznáme už 30 rokov. Zoznámili sme sa ešte pred novembrom 1989 na lyžovačke v Lopeji, ktorú zorganizovali takzvané stretká v rámci tajnej cirkvi. Mám ju veľmi rada,“ prezradila. Čo sa týka ženy političky, potenciálna prvá dáma menuje jednu inšpiratívnu: Margaret Thatcherovú. „Bola veľmi výrazná a vážim si ju aj pre jej prínos pri páde komunizmu v strednej Európe,“ vraví.

Z prvých dám sú jej sympatické dve ženy jedného priezviska. Američanky Barbara a Laura Bushové, ktorých manželia nepatrili práve k tým najobľúbenejším prezidentom USA. „Z toho, čo som čítala, boli svojim manželom prezidentom na jednej strane veľkou oporou a na druhej strane si po celý čas zachovali svoju nezávislosť. Barbara Bushová bola známa aj svojím zmyslom pre humor,“ vysvetľuje svoj výber Krajniaková.

Mohlo by vás zaujímať:

Páči sa vám jeho žena? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...