Vadia mi politici, ktorí sú v parlamente dvadsaťpäť rokov a zrazu sú milionári - vyhlásil tesne pred voľbami líder SNS Andrej Danko. O kom hovoril, bližšie nešpecifikoval. Otvoril však otázku, ktorá trápi nielen voličov - Dá sa v politike zbohatnúť?

Slota nie je bohatší ako Bugár. V médiách sa nič nepíše o Rohovciach, - atakoval pred rokmi súčasný predseda parlamentu Danko svojho politického rivala slovami, ktoré dnes vyvolávajú skôr úsmev na tvári. Bránil svojho predsedu a vystretým ukazovákom zároveň nenápadne poukázal na majetok súčasného podpredsedu parlamentu Bélu Bugára.

Paradoxne, z rivalov sú dnes koaliční partneri - a na rozdiel od Slotu, ktorému Danko nevie prísť na meno, s Bugárom si evidentne rozumie a už mu jeho majetok neprekáža. Líder strany Most-Híd ho vybudoval predovšetkým počas rokov strávených v politike. A naozaj nie malý.

 

Čítajte viac:

Tomanovej biznis s deťmi sa deje so súhlasom štátnych orgánov!

 

Rekonštruoval kaštieľ

Ak by sa Béla Bugár o štyri roky rozhodol seknúť s politikou a odísť do politického dôchodku, o bezstarostný život bude mať postarané. Vďačiť za to môže, samozrejme, svojej prezieravosti. Už pred ôsmimi rokmi sme písali o jeho ambícii vybudovať domov sociálnych služieb. „Stal som sa druhým majiteľom spoločnosti, zatiaľ som vložil pätnásť miliónov korún, časť som prefinancoval cez úver a vybielil som manželke a sebe účty,“ pochválil sa nám na začiatku podnikania.

Len na skok od Šamorína, kde býva spolu s rodinou, napokon vybudoval zariadenie pre chorých a starých ľudí. Bugár plánoval poskytovať komplexné služby starostlivosti pre imobilných, geriatrických a hospicových pacientov. A plán mu zjavne vyšiel. Čakateľov na umiestnenie do zoznamu „ubytovaných“ seniorov je stále viac ako dosť, niektorí vytrvajú aj tri roky. Súkromné domovy, hoci sú veľmi drahé, sú stále žiadané. Rozsiahly historický kaštieľ v Rohovciach je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

Jeho zastavaná plocha má rozlohu tisícpäťsto štvorcových metrov, obklopuje ho obrovský park a v areáli Bugár prostredníctvom svojej spoločnosti Parcus vybudoval ďalšie luxusné bungalovy pre zámožnejších dôchodcov. Za jeden mesiac kompletnej starostlivosti zaplatí dôchodca v Bugárovom kaštieli podľa cenníka najmenej 520 eur.

Závisí to od počtu lôžok v izbe a od stupňa odkázanosti pomoci. O dobrú lokalitu neďaleko Šamorína pri hlavnom meste majú veľký záujem hlavne ľudia z Bratislavy. Postaral sa: Líder Mostu-Híd Béla Bugár plánoval odísť z politiky už niekoľkokrát. Cez médiá oznamoval, že v politike nadobro končí, no vždy sa napokon vrátil.

Čítajte viac:

Biznis s deťmi? Ombudsmanka Tomanová sa postarala o kšefty i dcére

 

Nezotrval však len v politike. Keďže myslí na zadné vrátka, pre seba a svoju rodinu zabezpečil i výnosný rodinný biznis. O ňom dnes už veľmi nechce rozprávať a v majetkovom priznaní zo svojho podnikania temer nič neuvádza - priznáva plat poslanca, momentálne plat podpredsedu parlamentu a nehnuteľný majetok, ktorý vlastní spolu s manželkou. „Mám pôdu, viac ako štyri hektáre, zdedili sme pozostatok lesa, po mame mám dvojizbový apartmán, mám podiel vo firme BBG, potom dom sociálnych služieb v Rohovciach, s partnerom to vlastníme pol na pol a prevádzkuje to nezisková organizácia,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ o svojich majetkoch, ktoré si vraj môže ktokoľvek pozrieť aj na stránke politikaopen.sk.

Vlastní ešte staršie BMW, ktoré však používa dcéra Krisztína. „Samozrejme, mám aj peniaze na účte,“ dodáva. Podľa webovej stránky politikaopen. sk vlastní Béla Bugár 50-percentný podiel v spoločnosti Parcus, z výkonu verejnej funkcie priznáva príjem okolo 25-tisíc eur a za rok 2013 odhadol súhrn nehnuteľného majetku - podiel na rodinnom dome, ornú pôdu, byt - na 713-tisíc eur. Majetok v Rohovciach, teda veľkolepý kaštieľ s parkom, v ňom očividne započítaný nie je, keďže jeho vlastníkom je spomínaná spoločnosť Parcus, na ktorú sa Bugár neustále odvoláva.

Podľa výpisu z listu vlastníctva patrí kaštieľ v Rohovciach akciovej spoločnosti Parcus od roku 2005. „Spoločnosť Parcus projekt zrealizuje, zariadi budovy a následne ich prenajme neziskovej spoločnosti, ktorá to už bude riadiť a poberať aj časť peňazí od zdravotnej poisťovne,“ odkryl nám Bugár karty pred rokmi. Keďže v tom čase bol jednou nohou preč z politiky, nemal problém o svojom podnikaní hovoriť nahlas.

„Gro robí spoločník, ja len zariaďujem, vybavujem, ale stavbu kontroluje a financie zháňa predovšetkým Palčo,“ rozprával nám Bugár, keď nás osobne po kaštieli sprevádzal.

Čítajte viac:

Šéf Mostu-Híd Bugár: Keď otrčím kopytá, bude ma súdiť Pán Boh

 

Rodinná firma

Podľa zákona o konflikte záujmov nesmie byť politik vo firme konateľom. A tak ho v spoločnosti Parcus istý čas zastupovali jeho asistenti Peter Vörös a Eva Méryová. „Mám odskúšaných ľudí, ktorým verím, a oni k nim patria,“ povedal nám. Podľa internetového portálu foaf. sk je spoločnosť Parcus aj po rokoch stále zisková, neeviduje žiaden dlh, oproti roku 2013 však klesli jej zisky zo 120-tisíc eur na 82-tisíc eur.

Hlavná zmena nastala vo vedení spoločnosti. Od roku 2012 je štatutárom spoločnosti Parcus Bugárova dcéra Krisztina Bugár - spolu s Monikou Palčovou. Spoločnosť vlastní kaštieľ a prenajíma jeho priestory neziskovej organizácii Senior Park.

„Chod domova pre seniorov má na starosti neziskovka, ja s tým nemám nič spoločné,“ dáva politik od podnikania ruky preč, hoci v skutočnosti to tak nie je. Neziskovke pomáha štát: Ako sme zistili, v neziskovke Senior Park sú zriaďovatelia opäť tí istí ľudia, ktorých mená figurovali v spoločnosti Parcus - Peter Vörös a Ivan Pal- čo -, a na chod domova úspešne získavajú dotácie od štátu. „My sme nezaplatili za posteľ vyše šesťdesiattisíc korún ako Privilégium,“ neodpustil si Bugár pred rokmi, tesne pred otvorením domova v Rohovciach, uštipačnú poznámku na margo kauzy podivne pridelených dotácií domovom pre seniorov, ktoré získalo od vtedajšej ministerky práce Viery Tomanovej.

Paradoxne, už o pár mesiacov bolo všetko inak. Tá istá Tomanová domov „jeho“ dôchodcov spolu s Bugárom otvárala. Ale nielen to. Už dávnejšie sa verejne prepierala suma vyše tridsaťtisíc eur, ktorú získal od bývalej ministerky Tomanovej na postele. Bugár však akékoľvek rodinkárstvo či lobovanie u ministerky vylúčil. „Vlastním iba kaštieľ, ktorý prenajímam neziskovke. Určite som neloboval za žiadnu dotáciu,“ bránil sa kritike. Upresnil, že neziskovka Senior Park rezort práce požiadala o peniaze a dostala dotáciu od ministerstva práce na nákup materiálno- technického vybavenia.

Išlo pritom o druhý najvyšší štátny príspevok, ktorý Tomanovej rezort v tom roku schválil. „Konkrétne na nákup 40 kusov mechanických polohovateľných postelí, 61 kusov nočných stolíkov s vnútorným členením a 61 kusov šatníkových skríň so zámkom, tyčou na vešanie, poličkou na topánky,“ konkretizoval. Zaviazanosť Ficovi mu však pre štátnu dotáciu neskôr vytkol aj jeho politický sok Pál Csáky. Ale to bol len začiatok.

 

Čítajte viac:

Mesto zdradcov: Pátrali sme v Šamoríne po Bugárovi a Procházkovi

Strategická podpora?

„Parcus nedostal žiadnu špeciálnu podporu od VÚC alebo štátu, iba štandard, čo vyplýva zo zákona pri poskytovaní týchto služieb,“ reagoval na naše otázky Bugárov hovorca András Nagy. Nuž, tak sa na ten štandard spolu pozrime. Ak sa za štandard považuje suma 368 222 eur, ktoré organizácii Senior Park pred štyrmi rokmi poskytol Bratislavský samosprávny kraj pod vedením politika SDKÚ Pavla Freša, tak sa asi nehodno hádať.

Ročne dostáva nezisková organizácia na klientov domova ďalších takmer 50-tisíc eur od Trnavského samosprávneho kraja, ktorému zas šéfuje župan Tibor Mikuš. A hoci nás Bugár prostredníctvom svojho hovorcu neustále ubezpečoval, že nejde o žiadnu strategickú podporu, fakt je, že mnohé krachujúce štátne domovy pre seniorov ocenia akúkoľvek podporu - predovšetkým, ak príde načas a mesiace nemešká. Ale na to by asi potrebovali dobrého lobistu.