Tip na článok
Luxusné priestory konzulátu sa len tak nevidia. Miroslav Výboh sa buchol po vrecku.

Milionár Miroslav Výboh si v Bratislave zriadil monacký konzulát

Milionárovi Výbohovi nestačili len peniaze a moc. Pozrite si luxusné priestory jeho konzulátu.

Galéria k článku (11 fotografií )
Strieda to: Jeden deň sme podnikateľa zachytili v limuzíne so šoférom, druhý deň sa priviezol do úradu sám.
Zábavka: Pre hostí je v suteréne pripravená aj klubovňa, v ktorej sa nachádza ručne vyrezávaný biliardový stôl.
Výboh chodí na konzulát každý deň.

Podľa najnovšieho rebríčka milionárov, ktorý vyšiel v Česku, je Miroslav Výboh až sedemdesiatym najbohatším mužom v Česku a na Slovensku, no päťdesiatdvaročný podnikateľ pôvodom zo Zvolena je označovaný aj za mecenáša Smeru a vplyvného lobistu. Svoje imanie nadobudol najmä vďaka obchodu so zbraňami.

Už za prvej Dzurindovej vlády jeho firma získavala štátne zákazky a v obchodoch so štátom pokračoval aj za vlády Roberta Fica. Premiéra, s ktorým si tyká a podľa všetkého majú k sebe blízko, sprevádzal aj na cestách do Líbye a Moskvy.

Vplyvný oligarcha sa stráni médií, na otázky odpovedá veľmi zriedkavo a svoje súkromie si úzkostlivo stráži. Kto je tento vplyvný muž, ktorý sa stal pred niekoľkými mesiacmi aj honorárnym konzulom Monackého kniežatstva na Slovensku?

Výboh chodí na konzulát každý deň. Na snímke kancelária honorárneho konzula. Foto: Emil Vaško

Tvrdo za cieľom

Výboh bol odjakživa nesmierne ambiciózny a ctižiadostivý. „To, čo si zaumienil, aj dosiahol,“ hovorí podnikateľov kamarát, ktorý ho pozná takmer od detstva. Ako vyštudovaný ekonóm v oblasti zahraničného obchodu a cestovného ruchu začínal Výboh ešte za komunizmu v Závodoch ťažkého strojárstva v Martine. Hneď po revolúcii začal dovážať spotrebný tovar, predovšetkým z Ázie.

„Práve tam zarobil svoje prvé väčšie peniaze. Láska k strojarine u neho pravdepodobne pretrvala, a preto sa napriek úspechu s ázijským tovarom znova vrátil do tohto neštandardného biznisu. Robil napríklad aj subdodávky pre automobilový priemysel,“ pokračuje podnikateľov kamarát.

Odtiaľ to mal Výboh len na skok do zbrojárskeho priemyslu, kde sa mu podarilo presadiť a vypracovať sa na vplyvného obchodníka, ktorý má dosah na rôzne politické štruktúry nielen na Slovensku. Malá zvolenská firma sa rozrástla a venovala sa predovšetkým servisu ruských stíhačiek MIG, obchodu s vojenským materiálom, ktorý dovážala aj pre rezort obrany.

Podľa našich informácií však Výboh svoj podiel v tejto zbrojárskej firme pred dvomi rokmi predal. V súčasnosti sa venuje obchodu s nehnuteľnosťami a strojárskemu odvetviu. A ako je u nás zvykom, úspešný podnikateľ by mal mať aj spoločenský honor, teda byť honorárnym konzulom.

Miroslav Výboh, ktorý sa vraj dlhšie pozná s hlavou Monackého kniežatstva princom Albertom, sa stal honorárnym konzulom tohto kniežatstva.

Vec prestíže

V historickom centre Bratislavy si v budove, ktorú vlastní, zriadil konzulát. Návštevník by si priestory mohol ľahko spliesť s galériou. Interiér totiž zdobia diela popredných slovenských umelcov, rôzne sochy a v podzemných priestoroch je dokonca ručne vyrezávaný biliardový stôl od akademického sochára Juraja Čuteka, ktorý sa venuje umeleckým plastikám z dreva.

Umelecké diela zdobia aj podnikateľove súkromné nehnuteľnosti. Medzi jeho najobľúbenejších autorov patrí Ivan Pavle, Oto Báchorík, Peter Pollág i Alex Vojtašák. Niekedy dielo kúpi priamo od autora a niekedy na aukcii. A koľko už investoval do umenia? „Netrúfam si to odhadnúť, ale pokojne sa tá suma môže šplhať aj k miliónu eur,“ prezradil nám Výbohov známy.

Štedrý

Všetky náklady spojené so zriadením konzulátu znášal Miroslav Výboh sám. „Honorárny konzul hradí všetky náklady spojené s chodom kancelárie, vybavovanie a organizovanie diplomatických návštev i pomoc občanom v problémoch zo svojho účtu,“ informovali nás na konzuláte. Zastávať tento post teda zjavne nie je lacný špás.

O tom, kto bude na Slovensku zastupovať Monacké kniežatstvo, rozhodol princ Albert. Tento fakt nám potvrdili aj na ministerstve zahraničných vecí: „Kandidáta na post honorárneho konzula navrhuje rezort zahraničia príslušného štátu podľa vlastného výberu a uváženia.“

Výboh je rezidentom Monaka už niekoľko rokov a má dokonca aj monacký vodičský preukaz. Pas má však slovenský. Zarezáva: Milionár chodí do svojho úradu každý deň a trávi tam niekoľko hodín. Buď ho privezie šofér na luxusnej limuzíne s diplomatickými značkami, alebo sa dovezie sám na svojom luxusnom Bentley Continental Super Sport GTC so šesťsto tridsiatimi koňmi pod kapotou. Toto auto zrýchli z nuly na sto kilometrov za necelé štyri sekundy.

Na najrýchlejšom kabriolete na svete má Výboh monacké poznávacie značky. Cena športiaka, na akom jazdí aj futbalová legenda Ronaldo, David Beckham i britský princ Charles, sa pohybuje okolo dvestopäťdesiattisíc eur. V garáži má okrem toho niekoľko Mercedesov so špeciálnymi úpravami a nejaké to Porsche.

K drahým autám patria aj luxusné cigary, ktoré sú podnikateľovou slabosťou. Jeho najobľúbenejšia značka sú kubánske Cohiby. V limitovanej edícii môžete za pár kusov zaplatiť aj tisíc eur.

Prominentní susedia

Od nášho zdroja sme sa dozvedeli, že „rezidentom v Monaku sa stal asi pred siedmimi rokmi“. Podľa našich informácií vlastní Výboh v Monaku nehnuteľnosť na jednej z najvychytenejších ulíc v tomto kniežatstve - Avenue de la Madone. Podľa realitných portálov sa tam cena bytov pohybuje v astronomických sumách.

Najlacnejšiu nehnuteľnosť si tu záujemca kúpi za tri milióny eur. V najmenšom kniežatstve na svete spolu s ním bývajú aj ďalší prominenti - priamou Výbohovou susedou je slovenská kráska Adriana Sklenaříková. Z ďalších známych ľudí je to napríklad líder skupiny U2 Bono Vox, slávny predstaviteľ Jamesa Bonda Roger Moore, svetové tenisové hviezdy Caroline Wozniacka z Dánska a Slovenka Daniela Hantuchová i česká topmodelka Tereza Maxová.

V Bratislave, hneď vedľa Slavína, podnikateľ dokončuje veľkorysú luxusnú vilu. Hoci zvonku vyzerá hotová, vnútri má stále iba holé steny. Do vily sa vraj milionár plánuje nasťahovať už budúci rok.

Okrem toho Výboh vlastní dovolenkový apartmán na Donovaloch. „Neviem presne, koľko to už je. Myslím, že ho má asi päť rokov. Chodí sem pomerne pravidelne, asi raz za mesiac,“ hovorí zamestnankyňa apartmánového domu.

VIDEO Plus 7 Dní