Úspech zožal v komunálnych voľbách známy slovenský milionár Igor Rattaj. Ten je predsedom predstavenstva a najväčším investorom spoločnosti Tatry Mountain Resort (TMR), ktorá prevádzkuje lyžiarske strediská na Slovensku, v českom Špindlerovom Mlyne, Poľsku aj Rakúsku a patria mu aj akvaparky a golfové ihriská. Rattaj uspel v Demänovskej doline, kde jeho firma vlastní stredisko Jasná a niekoľko hotelov. S počtom 109 voličských hlasov sa stal druhým najúspešnejším zvoleným poslancom do 5-členného obecného zastupiteľstva. 

“Sám som bol veľmi milo prekvapený, koľkých občanov som dokázal presvedčiť. Obec je, či niekto chce alebo nechce, úzko spojená s lyžiarskym strediskom, či už pracovne alebo príjmovo,” komentoval pre PLUS 7 DNÍ svoj úspech Rattaj. Hoci je pracovne rozcestovaný, na Liptove sa podľa svojich slov vyskytuje veľmi často. 

“Demänovská dolina je nosnou aj pre TMR. Máme tam ako keby hlavný stan a som tam v princípe každý týždeň, aj cez víkend. Pohybujem sa v podstate po troch miestach a to Bratislava, Praha, Demänovská dolina. Mám tam vlastnú nehnuteľnosť,” vyhlásil Rattaj. Tvrdí, že jeho záujem o obec je hlavne súkromný, z Liptova pochádza aj jeho manželka a ľudí tam poznal skôr, než tam prišla jeho firma.

Výsledky volieb

Rattaj kandidoval ako nezávislý, v počte získaných hlasov ho predbehol iba ďalší nezávislý kandidát Ján Urban, ktorý získal o 14 hlasov viac. Do nového obecného zastupiteľstva sa prebojovali ešte Peter Klepáč, Andrej Devečka a Milan Španko (všetci nezávislí). Novým starostom Demänovskej doliny sa stal nezávislý kandidát Richard Bros, ktorého volilo 133 ľudí a získal vyše 55 percentnú podporu obyvateľov. Bros bol od januára tohoto roka zastupujúcim starostom Demänovskej doliny, pretože starostka Ľubomíra Klepáčová náhle zomrela. 

Zaujímavé je, že Andrej Devečka je rovnako ako Rattaj z manažmentu firmy TMR a minimálne jeden poslanec pre TMR pracuje. Znamená to, že TMR môže mať väčšinu v obecnom zastupiteľstve. 

Národný park na diaľnici

Rattaj v minulosti vyhlasoval, že mu prekáža, že Demänovská dolina je súčasťou národného parku. Je o tom presvedčený aj dnes.

“Národným parkom by malo byť niečo, čo je naozaj prírodné a netváriť sa, že národným parkom je Demänovská dolina a osada Štrbské pleso alebo osada Vysoké Tatry. Zoberme si Vysoké Tatry - ako môžeme mať v národnom parku čističku, benzínovú pumpu so svojimi potenciálnymi rizikami, autobusovú stanicu, niekoľko rozvodní elektrickej energie? Tam je okrem ťažkého priemyslu absolútne všetko. Tak ja hovorím, rovno vyhlásme zelený pás medzi dvoma pruhmi na diaľnici za národný park. Zľava autá, sprava autá a v strede sa budeme tváriť, že je to národný park,” hovorí Rattaj. 

Ako príklad národného parku uvádza Tichú a Kôprovú dolinu, ktoré nie sú zdevastované a nepoškodil ich cestovný ruch.

Obyvatelia ako kamzíky

Ako vníma Rattaj petíciu za záchranu Demänovskej doliny, ktorú podpísalo 130 000 ľudí? Celé Slovensko sa podľa neho cíti povolané rozhodovať o obci, v ktorej žije 300 ľudí a nevidí dôvod, aby sa “domáci” podriaďovali želaniam cudzích, lebo skončia možno ako chránené kamzíky v parku.

“Chcel by som priložiť ruku k dielu. Niekedy mi obec príde bezmocná. Demänovská dolina sa stala z noci do rána slávnou, celý národ sa vyjadruje, ako a čo tam treba robiť. Takže obec potrebuje silné orgány a odbornú pomoc aj na to, aby sa  presadila,” hovorí Rattaj a dopĺňa, že rovnako ako autori petície nesúhlasí s výstavbou v doline, ale je ťažko realizovateľné ju ukončiť. Jeho firma vraj stavia zásadne mimo lesných porastov.