Tip na článok

Milióny v alobale: Polícia preverí Jánošove diáre aj údajné milenky

„Pravidelne chodieval do Hornonitrianskych baní a vždy, keď sa odtiaľ vrátil, tak mal so sebou veľkú hotovosť v hnedých ‚sáčkoch‘ na pečivo,“ tvrdí v kontroverznom videu bývalá manželka niekdajšieho okresného predsedu Smeru Vladimíra Jánoša Iveta.

Galéria k článku (4 fotografie )
Podporovateľ: Fico dobre vychádza s riaditeľom baní Petrom Čičmancom. Klepe s ním kamene a strihá pásky.
Priateľ baníkov: Premiér Robert Fico má baníkov rád. Preto im vybavuje dotáciu. Za Ficom sa smeje Jánoš.
Iveta Jánošová: Na videu sa najprv priznala, že s manželom balila peniaze z Hornonitrianskych baní, no neskôr svoju výpoveď poprela.

Exmanželka bývalého poslanca za Smer Vladimíra Jánoša tvrdí, že jej muž pravidelne nosil veľké sumy peňazí a neskôr ich prerozdeľoval ďalej.

Jej bývalý právny zástupca Ivan Katrinec je presvedčený, že čo tvrdí, je pravda, a má aj ďalšie dôkazy, ktoré predložil polícii. Tá sa vecou zaoberá. Vyšetruje to Národná kriminálna agentúra.

Vyberač?

Iveta Jánošová je na videu pomerne presná. „Pravidelne chodieval do Hornonitrianskych baní a vždy, keď sa odtiaľ vrátil, tak mal so sebou veľkú hotovosť v hnedých ‚sáčkoch‘ na pečivo,“ tvrdí na videu už bývalá manželka niekdajšieho okresného predsedu Smeru Vladimíra Jánoša Iveta.

Ako ďalej dodáva, nebolo výnimočné, keď prišiel domov aj so sto zviazanými balíčkami peňazí. „Boli to milióny,“ dodáva s tým, že po čase si Jánoš kúpil čítačku peňazí, aby to rýchlejšie vedel spočítať. „Niekedy išla aj 15 minút v kuse,“ tvrdí na videu Jánošová a dodáva, že peniaze manželovi pomáhala rozdeľovať do menších balíčkov a balili ich do alobalu.

„Vraj preto, aby peniaze nezhoreli v prípade požiaru,“ hovorí. Ako dodáva, nevie presne, čo sa s peniazmi dialo ďalej, ale Jánoš jej hovorieval, že sú určené pre Roberta Fica a iných ľudí v Smere.

Podľa Jánošovej s Ficom vychádzal veľmi dobre. Pravda je, že už pri policajnej domovej prehliadke po jeho zatknutí pre podozrenie z týrania manželky našli u Jánoša nielen celý arzenál zbraní - pištole a samopaly -, ale aj pomerne veľkú hotovosť.

Stovky a päťstovky boli poukladané v balíčku v jeho bratislavskom byte, ktorý si oficiálne prenajímal od svojej firmy Nertex. Odhadom išlo asi o 30-tisíc eur, čo je viac ako Jánošov ročný plat poslanca.

Dotované bane

Týždenník PLUS 7 DNÍ už viackrát upozorňoval, že Hornonitrianske bane sú vysoko dotované, no skrytou formou. Robí sa to cez výkupné ceny uhlia pre tepelnú elektráreň v Novákoch. Elektráreň si na revanš za to, že kupuje uhlie z Hornonitrianskych baní, môže účtovať vyššie ceny elektriny.

Posledná známa ročná dotácia pre Hornonitrianske bane bola 80 miliónov eur, čo po prepočte na baníka vychádza na dvojnásobok jeho priemerného platu. Ak sa z dotácie vyplácajú mzdy, otázka je, kde je polovica dotácie.

Premiér Robert Fico sa pritom netají svojím blízkym vzťahom k baniam. Keď môže, tak sfára do bane. Pri banskom nešťastí v roku 2009, keď zomrelo 20 baníkov, presadil, aby rodiny pozostalých odškodnil štát a nemusel tak robiť súkromný podnik, pre ktorý pracovali.

Nové dôkazy?

Bývalý právny zástupca Ivety Jánošovej Ivan Katrinec tvrdí, že má k dispozícii ďalšie dôkazy, ktoré by mali potvrdzovať pravdivosť výpovede Jánošovej exmanželky. „Na polícii som odovzdal veci, ktoré som prevzal od pani Jánošovej pri príprave na rozvodové konanie s exposlancom.

Medzi nimi boli napríklad jeho diáre s poznačenými sumami. Ďalej dva mobilné telefóny, kde sme našli SMS nielen s jeho pravdepodobnými milenkami, ale správy o peniazoch,“ tvrdí Katrinec a dodáva, že práve pre závažnosť zistených vecí sa rozhodol dať celý prípad polícii a aktuálne všetko prešetruje Národná kriminálna agentúra.

Luxusný život

Jánošová na videu hovorí, že jej muž po vstupe do politiky v roku 2006 zrazu disponoval obrovským množstvom peňazí. Týždenník PLUS 7 DNÍ priniesol v minulosti informáciu, že Jánoš na oblečenie a luxusné kabelky vedel minúť aj 6 400 eur za deň.

V roku 2009 iba podľa dostupných dokumentov si nakúpil oblečenie a doplnky za 39 274 eur, pričom jeho oficiálny príjem ten rok bol niečo vyše 24-tisíc eur.

„Pri príprave podkladov na rozvodové konanie sme zaistili množstvo dôkazov, že pán Jánoš si dlhodobo potrpel na luxusné a veľmi drahé veci. To samo osebe nie je trestné, ale keď sme spočítali sumy za jednotlivé roky, tak sme dospeli k záveru, že pravdepodobne míňal nad pomery svojich oficiálnych príjmov,“ hovorí Katrinec.

Ako dodáva, vychádzali iba z faktúr a odložených bločkov, ktoré nechal u nej doma. „Bohvie, koľko toho nakúpil a bločky si buď nenechal vôbec, alebo ich odložil vo svojom byte v Bratislave,“ vysvetľuje Katrinec a ukazuje iba niektoré bločky.

Trestne stíhaný

Jánoš je aktuálne trestne stíhaný za týranie blízkej a zverenej osoby. Polícia ho obvinila najmä z psychického násilia voči manželke a maloletej dcére.

Trestné oznámenie na neho podala samotná manželka. Tvrdila pri tom, že ju pravidelne hrubo osočoval, nikam nepúšťal, bol proti tomu, aby sa zamestnala, no nedával jej ani dcére dostatok peňazí na bežné výdavky.

Prokuratúra ho dokonca chcela pre istotu zavrieť do väzby, ale súd s tým nakoniec nesúhlasil, a tak ostal na slobode. Má však obmedzený styk s dcérou, nesmie jej volať ani inak ju kontaktovať, lebo podľa psychologičky jej to neprospieva. Zároveň súd Jánošovi zakázal priblížiť sa k manželke a vycestovať do zahraničia.

Medzičasom civilný súd v marci 2015 manželov rozviedol a dcéru zveril do Ivetinej opatery. Zaujímavé je, že aj prvé manželstvo Vladimíra Jánoša stroskotalo na jeho výbušnej až násilníckej povahe.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo získať žiadosť o rozvod manželstva Vladimíra Jánoša s jeho prvou manželkou Marianou, ktorú si vzal po jedenapolročnej známosti, ako píše sám exposlanec, vtedy učiteľ.

„Krátko po uzavretí manželstva sa začali vyskytovať prvé vážnejšie problémy vo vzájomnom porozumení, ktoré vyústili do stavu neschopnosti vzájomnej komunikácie,“ píše Jánoš v žiadosti o rozvod z roku 1995.

„Všetko bolo sprevádzané hrubými urážkami a neustálymi hádkami,“ pokračuje Jánoš, no ako ďalej uvádza, nezostalo iba pri nadávkach, ale došlo aj k fyzickému násiliu.

„Navštívili sme i manželskú poradňu, ale napriek tomu sa problémy ďalej prehlbovali a vyústili do vzájomného opakovaného fyzického napadnutia, čo nás donútilo k vzájomnému rozchodu,“ uzatvára v žiadosti o rozvod prvého manželstva Jánoš.

Dištancovala sa

Iveta Jánošová sa neskôr od videa dištancovala. Cez aktuálneho právnika vyhlásila, že nikdy nesúhlasila so zverejnením videa, hoci na zázname tvrdí niečo iné. Hovorí tam, že je ochotná všetko potvrdiť na tlačovej konferencii.

„Podľa nás je pod tlakom a je možné, že sa jej vyhrážajú trestným stíhaním,“ uviedol Marián Zaťko z občianskeho združenia, ktoré video zverejnilo.

VIDEO Plus 7 Dní