Tip na článok
Slovensko malo za roky 2011 až 2015 prísť na daniach o vyše 94-miliónov eur. Za tento a budúci príde podľa odhadov o ďalších 56-miliónov.

Milióny eur v nenávratne: Stávkové kancelárie varujú pred nelicencovanými konkurentmi

Sú bez záruk, neplatia dane a likvidujú licencované spoločnosti. Online stávkové kancelárie zo zahraničia operujúce bez povolenia, sú podľa Asociácie stávkových spoločností hrozbou nielen pre ne, ale aj štát a hráčov.

Sú bez záruk, neplatia dane a likvidujú licenciované spoločnosti. Online stávkové kancelárie zo zahraničia fungujúce bez povolenia sú podľa Asociácie stávkových spoločností hrozbou nielen pre ne, ale aj pre štát a hráčov. Slovensko za roky 2011 až 2015 údajne prišlo na daniach o vyše 94 miliónov eur.

Čítajte viac:

Pliaga, ktorá môže pochovať futbal: Pomáha jej aj internet

Za tento a budúci príde podľa odhadov o 56 miliónov. Ak niečo rýchlo nepodnikne. V susednom Česku v apríli schválili blokovanie nelegálnych online stávok, podobné chcú u nás.

Valcujú

„Podľa kvalifikovaných odhadov môže dnes nelegálny trh internetových športových stávok predstavovať asi štyridsať percent obratu trhu legálnych, licenciovaných operátorov. V prípade kasínových hier je to dokonca viac ako 80 percent. A vzhľadom na to, že herný a stávkový priemysel sa v poslednom období výrazne presúva do online prostredia, nelegálny trh má potenciál ďalšieho nárastu,“ vraví výkonný riaditeľ Asociácie stávkových spoločností Peter Papanek.

Nelegálne spoločnosti u nás totiž neplatia dane a štát tak prichádza o milióny eur. Ako dodáva, problém je nielen čierny trh a daňové úniky, ale aj ochrana spotrebiteľa. „Nelegálne spoločnosti totiž neposkytujú ani základnú mieru ochrany spotrebiteľa,“ vraví Papanek.

Už dlhšie

Štát problém s nelicenciovanými stávkovými kanceláriami zo zahraničia riešil už pred majstrovstvami sveta v hokeji v našom hlavnom meste. To bolo vtedy oblepené reklamami na nelicenciovanú stávkovú spoločnosť bet-at-home, proti čomu sa tie licenciované ohradili. K zmene zákonov však nedošlo. Spoločnosť napríklad namietala, že Slovensko reguláciou porušuje európske zákony voľného trhu. Tie sú však v prípade hazardu nejasné.

Vraj riešia

Štát sa chystá problému venovať. „Ministerstvo financií SR prehodnocuje prístup k regulácii hazardných hier zmenou zákona o hazardných hrách v oblasti prevádzkovania a propagovania hazardných hier zahraničnými subjektmi. V rámci novely zákona o hazardných hrách chce ministerstvo navrhnúť efektívnejšie pravidlá a podmienky v oblasti dozoru nad prevádzkovaním hazardných hier s dôrazom na výherné prístroje,“ vysvetľujú pracovníci tlačového oddelenia ministerstva.

Čítajte viac:

Futbal za objednávku: Môžu za stávkovanie nízke platy?

Cieľom zmien je podľa nich zvýšenie ochrany spotrebiteľov aj maloletých v oblasti online hazardných hier. „Rozsah úprav je zatiaľ predmetom vnútorných diskusií,“ dodávajú. Znížiť dane: Práve jasné nastavenie pravidiel je podľa Asociácie stávkových spoločností cestou k vyriešeniu daňových únikov. „Sú potrebné atraktívne podmienky na legalizáciu nelegálnych operátorov a tvrdé blokačné mechanizmy pre nelicenciované firmy. V Európe už dnes úspešne fungujú modely, ktoré sa s negatívnymi výzvami dokázali vyrovnať,“ vysvetľuje Papanek.

A atraktivitou môže byť zmena zdaňovania stávkovania. Zo slovenskej dane z obratu na daň z výhry. „Trhy, ktoré majú najväčšie podiely na čiernom trhu, sú tie, kde sa na online hazardné hry používa nesprávna forma zdaňovania alebo sa uplatňujú vysoké daňové sadzby. Trh s najväčším podielom čierneho trhu je v krajinách, kde sa na operácie v oblasti hazardných hier uplatňuje daň z obratu, a v krajinách s najnižším podielom čierneho trhu sa na operácie v oblasti hazardných hier uplatňuje daňový základ z hrubého príjmu z hazardných hier s daňovou sadzbou pätnásť až dvadsať percent,“ potvrdzuje názor slovenských stávkových kancelárií Morten Ronde, expert na reguláciu hazardných hier, ktorý zaviedol reformu online stávkovania v Dánsku.

Príkladom môže byť práve Dánsko s dvadsaťpercentnou daňou z príjmu a len s 10,9 percenta podielu čierneho trhu. Británia má čierneho online stávkovania ešte menej, len do päť percent, aj vďaka 15-percentnej daňovej sadzbe. Podiel čierneho trhu až 74,9 percenta však má Poľsko, ktoré má na hazard dvanásťpercentnú daň z obratu.

Blokovať?

Podľa Rondeho odstráneniu čierneho trhu by pomohlo zabezpečenie istoty, že operátori budú ziskoví. A to znamená, aby mali možnosť ponúkať čo najširší sortiment produktov. Okrem stávkovania to znamená online kasína. Na to však má na Slovensku monopol štátny Tipos. Ako Ronde dodáva, keď sa reguluje trh hazardných hier, krajina a regulačný orgán by sa mali snažiť chrániť tento trh pomocou blokovania webového obsahu na nelegálnych weboch.

Screenshot Plus 7 Dní.

A tiež blokovať platobné prevody nelegálnych prevádzkovateľov. „Skúsenosti však ukazujú, že takéto opatrenia sú účinné len vtedy, keď sú zavedené spolu s fungujúcou reguláciou hazardných hier. Na predaj svojich produktov by mali mať oprávnenie len prevádzkovatelia s platnou licenciou,“ vysvetľuje Ronde. S tým sa stotožňuje slovenská asociácia. Ako dodáva Papanek, ak by sme blokovanie zaviedli, neboli by sme jediní. Blokácie používajú susední Rakúšania, Poliaci, Maďari, ale aj Nemci, Dáni, Francúzi či Španieli.

VIDEO Plus 7 Dní