Navonok malé jedno percento priemernej mesačnej mzdy uplynulého roka za každý voličský hlas. S týmto môžu počítať politické strany, ktoré sa dostali do parlamentu, ale aj tie, ktoré síce zostali za bránami NR SR, ale mali podporu od viac ako troch percent voličov.

V eurách je to 8,59. Na našich voličských hlasoch vyplatí štát politickým subjektom 57, 08 milióna eur. Z peňazí daňových poplatníkov.

Smer dostane najviac

Najviac dostane, pochopiteľne, strana Smer, konkrétne 16, 7 milióna. Oproti minulým parlamentným voľbám tieto automatické príjmy strany výrazne klesli. V roku 2012 dostal Smer viac ako 23,5 milióna eur. Na druhej strane, najväčším prepadákom je neparlamentná strana KDH, ktorá tento rok dostane 2,2 milióna eur, po predošlých parlamentných voľbách dostali Kresťanskí demokrati 5,05 milióna.

Ak už teraz máte pocit, že za prejavenie dôvery voličov, ktorí hodili hlas do urny z vlastnej vôle je to veľa peňazí, vedzte, že tento príspevok sa zdvojnásobí.

Trojnásobné príspevky

Druhých 8,59 eura za hlas dostanú strany ako „príspevok na činnosť“. Za každý hlas od voliča dostane politická strana 17,8 eur. Ďalší, tretí príspevok, sa týka len politických subjektov, ktoré budú mať v parlamente poslanecké mandáty. Na každého poslanca dostanú 30-násobok priemernej základnej mzdy za minulý rok, čo je konkrétne 25 770 eur ročne. Samozrejme, mimo pravidelných poslaneckých platov. Tento príspevok im bude vyplácaný po dobe 4 rokov. Táto suma platí pre 20 poslancov, ktorí boli voličmi najkrúžkovanejší.

Milióny v rukách Mariana Kotlebu

Ostrieľané politické strany sú na podobné príspevky zvyknuté, zaujímavejšie to už bude s politickými nováčikmi. Pre sumarizáciu: novozaložená Kollárová Smer Rodina dostane 4,1 milióna eur, Sieť si prilepší o 3,5 milióna a Kotlebova strana dostane do rúk 5,04 milióna eur, s ktorými si môže narábať podľa vlastného uváženia.

Finančné odmeny jednotlivým politickým stranám:

Smer-SD - 16,7 mil. eur

SaS - 7,5 mil. eur

OĽaNO-NOVA - 6,8 mil. eur

SNS - 5,4 mil. eur

ĽS-NS - 5,04 mil. eur

Smer rodina - 4,1 mil. eur

Most-Híd - 4,04 mil. eur

#Sieť - 3,5 mil. eur

KDH - 2,2 mil. eur

SMK-MKP - 1,8 mil. eur