László Gyurovszky bol v rokoch 2002 - 2006 ministrom výstavby za SMK. Na spoločnej fotografii druhej Dzurindovej vlády ho nájdete stáť v najvyššom rade, za Ivanom Miklošom. Denník E priniesol rozhovor s bývalým politikom, kde tento Bugárov človek vysvetľuje, ako prišiel k majetku odhadnutému na sto miliónov eur.

Znudila ho politika, odišiel podnikať

Väčšina expolitikov sa zašije do štátnych podnikov či úradov. Tí s lepšou medzinárodnou povesťou si nájdu "job" v zahraničných inštitúciách ako napríklad Mikuláš Dzurinda v Bruseli alebo Ivan Mikloš na Ukrajine. A iní odídu žiť do zahraničia. Takto to urobil aj exminister Gyurovszky. Ekonomický denník zistil, že býva vo Švajčiarsku, hoci zarába hlavne na biznise, ktorý je slovenský.

Nie sú to len paradajky a vinárstvo, čo vlastní László Gyurovszky. Ovláda aj veľkého výrobcu priemyselných technológií, firmu so skratkou SAM – Shipbuilding and Machinery. Má vyše tisíc zamestnancov a ročný zisk prevyšujúci päť miliónov eur. Nuž, darí sa mu podľa všetkého tak dobre, ako kolegovi Lázslóvi Solymosovi s jeho Slomikom v odvetví odievania.

Štátne injekcie

Gyurovszky v rozhovore vysvetľuje, že v politike sa mu po roku 2007, keď SMK za svojho šéfa už nechcela Bélu Bugára, prestalo páčiť. "Do SAM-ky som prišiel hneď po ukončení politickej dráhy ako krízový manažér. Bývalí vlastníci podniku okolo rakúskeho fondu Euram si ma tam prizvali na ozdravenie firmy. Keď som  prichádzal, SAM-ka ani náhodou nemala také dobré výsledky ako dnes. Ročné tržby mala na úrovni nejakých ôsmich či deviatich miliónov eur, bola v strate, robili sa v nej len podvozky na stavebné stroje," povedal o začiatkoch v dnes úspešnej firme.

Vtedy podľa neho SAM ťažko zvládala finančnú krízu a pôvodní majitelia sa jej chceli zbaviť, predávali akcie. Gyurovszky tvrdí, že ich kupoval postupne. Na pôžičku a neskôr z dividend. Dnes je jediným vlastníkom tejto firmy s ročnými tržbami 70 miliónov eur. Hoci tvrdí, že štátnym zákazkám sa vyhýba, nejaké sa našli. SAM získala napríklad vyše 200-tisícovú dotáciu z inovačných eurofondov, za ktoré musel odstúpiť minister Peter Plavčan. Akú inováciu mal projekt priniesť? Na otázku Denníka E odpovedal exminister za SMK takto: "To ja ani neviem. Musel by som sa spýtať manažérov."

Vraj jediné, čo mu pomohlo v podnikaní z politiky je znalosť toho, ako funguje štát. Odmieta, že by profitoval z politických kontaktov či už pri štarte alebo pri získaní miliónovej eurofondovej dotácie pre ďalšiu svoju firmu.