Na tlačových besedách pôsobí nesmelo, akoby bol v neustálom stave rozjímania. Videá, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami, však ukazujú ministra zdravotníctva Marka Krajčího v celkom inom svetle. Jeho oči sú zrazu plné života a z úst mu vychádza prúd myšlienok, ktorými sa delí nielen o intímne prežívanie svojho vzťahu k Bohu, ale aj k manželke Kamile.

„Ja som to precítil normálne až fyzicky, vytrženie išlo dole od nôh, hore, hore, hore, ako bublotajúca voda, prišlo mi to hore. A teraz čo? Ja som otvoril ústa, začala sa tá rieka valiť von ústami, ja bol som vo vytržení, ja som chválil Boha,“chrlí zo seba a vyzerá pri tom ako náboženský fanatik. Mnohých ľudí svojím vystúpením vydesil. Pochopiteľne, veď má v rukách to najdôležitejšie - rozhodovanie o ľudskom zdraví.

 

Naplnený Duchom Svätým

To hádam ani nie je možné! Aj takto si povzdychli mnohí, ktorí videli spomínané video. Terajší minister zdravotníctva pôsobil na prednáške ako v tranze. „Modlili sme sa za jedného konkrétneho brata, ktorý tam bol, a zistili sme, že mal do činenia niečo s okultizmom, s jogou, cítil sa poviazaný, keď sme sa začali modliť za naplnenie Duchom Svätým. Tak sme sa v podstate začali modliť za neho. A my sme sa modlili za neho, nech ho Boh uvoľní, nech ho oslobodí. Ten brat kľačal a zrazu prišla situácia, a to bolo možno ako vánok alebo čo, on zrazu padol dozadu, fú! ,Chalani, ja som slobodný‘,“ vykríkol Krajčí. „A jak sa to stalo, tak tam prišiel Duch Svätý, ale to bolo naozaj ako vánok. On normálne previal tým humnom,“rozplýval sa s rozžiarenými očami vo videu.

„Nedokázal som to dopozerať,“ povzdychol si politológ Radoslav Štefančík. „Viera je osobná záležitosť človeka a takto by to malo zostať aj u verejne činných ľudí. Smutné je, že Krajčí vyznávačov jogy hodil do jedného vreca s okultizmom. Veď aj rehabilitácia chrbta nariadená lekárom vychádza práve z jogy. Je vari každý človek, ktorý si ráno naťahuje chrbát cvikmi pôvodom z jogy okultistom?“pýta sa a dodáva: „Poznám osobne človeka, ktorý po mimozmyslových zážitkoch skončil hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení. Je zaujímavé, že pre niekoho je zážitok s Duchom Svätým predpokladom na funkciu ministra zdravotníctva, pre iného zasa dôvodom na elektrošokovú terapiu.“

Žiadny podvrh

Video s Krajčím je také absurdné, že mnohí ho považovali za podvrh. Z omylu ich vyvádza politikova mama. „Je to jeho autentická výpoveď i farba hlasu. A dodávam, že mi je ľúto, keď moji spoluobčania nevedia rozpoznať dobro od zla. Marek je múdry, pravdivý a bezkorupčný muž, ktorému sa dá veriť. Má rád ľudí, svoj národ a chce im byť užitočný,“napísala Rút Krajčíová a s hrdosťou sa priznala, že má tri veriace deti a jedenásť vnúčat.

Na spomínanom videu Krajčí opísal silnú náboženskú skúsenosť, ktorú mal ešte ako štrnásťročný na mládežníckom stretnutí na Myjave. „Zdá sa mi zvláštne, že jeden kresťanský zážitok ľudí tak vytočí, keď tu máme rôzne čarodejnice, veštkyne, budhistov. Veď my sme krajina s kresťanskou tradíciou,“ reaguje žena, ktorá spolu s rovnako kresťansky založeným manželom ťažko znáša zosmiešňovanie syna a najmä viery v Boha. „Ja sama vediem a robím dobrovoľnícku službu v ženských väzniciach desať rokov,“ vysvetľuje a dodáva, že v totalitnom režime bola za vieru perzekvovaná. „Môj najstarší syn, terajší minister zdravotníctva, je súčasťou našej rodiny, vzájomne nesieme svoje bremená i radosti.“   

O satanovi

Najprv ľudia krútili hlavou nad Krajčího príbehom, v ktorom opísal vzťah so svojou milovanou ženou a zverejnil aj ich nežné prezývky Pokladík a Kvetinka. Onedlho vzbudili pohoršenie videá z emotívnych náboženských prednášok aj jeho vyhranené názory na interrupciu či jogu. Na sociálnych sieťach začali ministra zdravotníctva nazývať „Katolibanec“, hoci Marek Krajčí nie je katolík, ale člen evanjelikálnej cirkvi - Bratskej jednoty baptistov. Jej členom je napríklad aj bývalý prezident Bill Clinton. Niekoľko baptistov sedí aj v našom parlamente za stranu OĽaNO - Peter Kremský, Ján Szőllős a Oto Šipoš. Dištancujú sa od tých, ktorí sa podľa nich hlásia k falošnému kresťanstvu.

„Satan je veľmi inteligentný stratég. Uvedomil si, že teraz bude v parlamente zaznievať Božie slovo, preto sa pokúša zmiasť ľudí falošným kresťanstvom,“ naráža Krajčí na Kotlebovu stranu, ktorá síce deklaruje viaceré konzervatívne a kresťanské idey, ale ide podľa neho o „akýsi ľudácky katolicizmus s charakteristickým nepriateľským postojom k cudzincom a Židom a nepracujúcich Rómov nazýva parazitmi spoločnosti“.

VIAC FOTO nového ministra zdravotníctva, Mareka Krajčíka a jeho rodinu nájdete v GALÉRII >>

Albumy s chválospevmi

Krajčího sprevádzala kresťanská viera odmalička. Podľa vlastných slov osobné „Božie volanie“ prežil už ako desaťročný. Viera je pevnou súčasťou života aj jeho brata, ktorý je podnikateľ, a sestry, hudobníčky Miriam Kaiser. Rodičia totiž neviedli svoje deti len ku kresťanskej viere, ale aj k hudbe. Minister má na konte niekoľko albumov s chválospevmi, ktoré sám produkoval a na niektorých aj hral a spieval.

Aj jeho vystúpenia na kresťanských stretnutiach budia dojem, že viac než poslanie lekára ho lákalo šírenie náboženských myšlienok. Po skončení štúdia medicíny sa zamestnal na oddelení detskej kardiochirurgie. Hoci si urobil atestáciu z pediatrie a následne z detskej kardiológie, dal výpoveď a zostal pracovať len na polovičný úväzok. „Vtedy som zrazu vnímal od Pána pozvanie zanechať to a investovať svoj potenciál do spájania kresťanov v našom meste,“ spomína.

Proroctvo

Mnohí sa pýtajú, prečo radšej nezostal pri chválospevoch a charite. Ako sa kresťan, ktorý nahráva Koncerty modlitieb a chvál, dostane k vrcholovej politike? Krajčí priznáva, že nikdy mu nebola cudzia, ale neuvažoval o politickej kariére. Až raz... „Z pohody ma vytrhlo pred dvoma rokmi proroctvo austrálskeho pastora Rolanda Seo­wa o tom, že budem Bohu a našej krajine slúžiť v politike. Tento pastor mi už zopárkrát prorokoval a jeho slová sa naplnili,“ uviedol pre slovoživota.sk.

Krajčího prizval do politiky predseda poslaneckého klubu OĽaNO, učiteľ a kazateľ Richard Vašečka. Kresťanská únia, ktorej členom sa stal vlani po odchode z KDH, čelila obrovskej kritike Alojza Hlinu. Šéfa KDH pobúrilo, že na kandidátke do Európskeho parlamentu sa ocitol protestantský pastor Daniel Šobr, ktorý vedie kontroverzné charizmatické kresťanské spoločenstvo Milosť v Brezne. Spoločenstvo Milosť sa už dlhé roky márne usiluje o registráciu a mnohí mu vyčítali sektárske praktiky ako napríklad verbálne útoky na iné cirkvi, uzavretosť komunity, extrémnu zapálenosť kňaza. Jeho členkou je aj bývalá superstaristka Vierka Berkyová. Po Hlinovej kritike Šobr z kandidátky odstúpil.

V roku 2016 sa Marek Krajčí stal poslancom Národnej rady SR za OĽaNO a na pôde parlamentu s Vašečkom vytvorili skupinu Spojenci Izraela. V novembri 2017 hnutie nominovalo Krajčího do pozície tieňového ministra zdravotníctva. Naďalej ho však zamestnávali aj náboženské otázky.

Tento rok bol napríklad hosťom takzvanej modlitebnej reťaze zboru Otcov dom, ktorý    patrí k apoštolskej cirkvi. Práve toto spoločenstvo sa spájalo so smrťou modelky Violy Macákovej, ktorú niekto brutálne zavraždil na jeseň minulého roku. Cirkev sa k podozreniam, že by mohlo ísť o akt pomsty za Violin odchod zo spoločenstva, tvrdo ohradila.

VIAC FOTO nového ministra zdravotníctva, Mareka Krajčíka a jeho rodinu nájdete v GALÉRII >>

Kritizoval Čaputovú

V slovenskej politike je viacero „znovuzrodených kresťanov“. Podľa odborníka na kresťanské náboženstvo a spoluzakladateľa jednej z kresťanských organizácií Ľubomíra Martina Ondráška sa to deje aj v iných krajinách. „S rovnakým fenoménom sa stretáme aj v Spojených štátoch a mnohých ďalších krajinách. Aj prezidenti Jimmy Carter či George W. Bush sa považujú za znovuzrodených kresťanov.“

Čo tým myslia? „Mnohí kresťania veria, že človek nie je spasený prostredníctvom náboženských rituálov a dokonca ani dobrými skutkami, ale musí sa ,znovuzrodiť‘ - oľutovať svoje hriechy a prijať Ježiša Krista ako svojho osobného Spasiteľa a Pána. Pre osoby z iných náboženských tradícií alebo pre osoby, ktoré žiadnu vieru nepraktizujú, môže tento jazyk znieť zvláštne až ezotericky. Mali by sme však rešpektovať, že každý človek má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania. V slobodnej a demokratickej spoločnosti by žiadny človek nemal byť urážaný či zosmiešňovaný pre svoje náboženské presvedčenie,“ zdôrazňuje Ondrášek.

Lenže sám Krajčí sa uchyľuje ku kritike súkromného života iných. Pred prezidentskými voľbami sa vyjadroval k vtedajšej kandidátke Zuzane Čaputovej. Rozvedená žena s chlapom bez papierov na hromádke? To sa Krajčího kresťanskému presvedčeniu hlboko priečilo bez ohľadu na Čaputovej kvality a odbornosť. „Žiaľ, pani Čaputová má za sebou nedávny rozvod, po ktorom sa stará o svoje dve dospievajúce dcéry. S novým partnerom sa neplánujú vziať.“

Hrozí nám teokracia?

Vierou v Boha ľudia ospravedlňujú kadečo. Niekedy môžu na jej podporu využívať nátlak a manipuláciu. „Problém nastáva, keď takíto ľudia majú napríklad z titulu svojej funkcie možnosť ovplyvňovať iných ľudí, respektíve vplývať na ich život a niečo im prikázať a rozhodnúť, ako sa veci budú diať,“upozorňuje psychológ Ľudovít Dobšovič.

Môže byť teda extrémne nábožensky založený politik nebezpečný? „Pokým ostane viera jeho individuálnou záležitosťou, nech verí v hocičo. Dôležité je, aby jeho viera neobmedzovala iných ľudí. Ak mi bude zakazovať chodiť v nedeľu do obchodného centra, je to nebezpečné, lebo obmedzuje moju slobodu. Nedeľný zákaz predaja je len počiatočná fáza diskriminácie, ktorá môže časom nadobudnúť obludné rozmery. Bohu predsa môže byť jedno, kde v nedeľu som. Však je stále so mnou. A ja s ním,“reaguje politológ Radoslav Štefančík.  Od predstaviteľa vlády ľudia očakávajú najmä odbornosť, zodpovednosť a transparentnosť, nie fanatické náboženské prejavy. Oprávnene sa potom pýtajú, či takýto človek dokáže racionálne rozhodovať o závažných politických otázkach. 

VIAC FOTO nového ministra zdravotníctva, Mareka Krajčíka a jeho rodinu nájdete v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: