Tip na článok
Super: Napriek dobrej nálade má minister financií Peter Kažimír veľký problém. S eurofondmi sa rátalo v štátnom rozpočte.

Minister Kažimír má päťmiliardový problém. Padne preň vláda?

Brusel zastavil Slovensku pre rozkrádanie takmer všetky eurofondy. Ak sa neodblokujú, môže to viesť až k pádu vlády.

Galéria k článku (4 fotografie )
Koľko ešte?: Slovensko je v čoraz väčšom mínuse. Bez stopnutých eurofondov sa môže zapnúť dlhová brzda, ktorá núti vládu podať demisiu.
Euroúradníci hovoria vlastným jazykom, ktorý postupne prebrali aj politici.
Zastavené: Brusel od júna neuhrádza skoro nič. Peniaze netečú ani na diaľnice.

Urobiť z capa záhradníka. Aj tak sa dá vyriešiť päťmiliardový problém, ktorý má minister financií Peter Kažimír (Smer). Po tom, čo Brusel zastavil takmer všetky eurofondy, vyhodil človeka, ktorý mal byť za chyby zodpovedný, a na jeho miesto dosadil muža, za ktorého sa tie najväčšie prehrešky naozaj udiali.

Minister Kažimír, napriek svojmu typickému úsmevu, má vážny problém. Ak Európsku úniu neuprosí, aby mu pustila zastavených päť miliárd eur z eurofondov, tak štátna kasa sa môže otriasť v základoch. Päť miliárd je totiž až tridsať percent slovenského štátneho rozpočtu!

Stop

Keby sa ešte posielali telegramy, tak začiatkom leta by minister financií jeden dostal asi v takomto znení: „Tu Brusel. Stop. Kontrolu eurofondov máte katastrofálnu. Stop. Musíte to opraviť. Stop. Eurofondy. Stop.“

Poriadne vetry z toho má aj Úrad vlády. Ten v správe pre ministrov napísal: „Aktuálne najvážnejším problémom je prerušenie, respektíve pozastavenie schvaľovania priebežných žiadostí o platbu z Európskej komisie. Všetky subjekty zapojené do implementácie operačných programov musia vyvinúť maximálne úsilie na ich skoré uvoľnenie.“

Koncom minulého roka sa bruselskí audítori pozreli na ukončené a zaplatené projekty z eurofondov za roky 2008 až 2011. Z niekoľkých stoviek projektov si vybrali osemnásť náhodným výberom a preverovali celý proces. Pozreli sa najmä na to, ako Slovensko kontroluje míňanie europeňazí.

Výsledok bol katastrofálny. Kým bruselskí audítori len zbežným pohľadom zistili predraženie, nedodržanie pravidiel a chyby, slovenskí kontrolóri dali na všetko pečiatku o. k.

Záver? „Vzhľadom na zistené nedostatky sa Európska komisia nemôže spoliehať na prácu audítorov. Nie sú schopní nájsť predraženie, procesné chyby, ktoré majú negatívny vplyv na verejné financie,“ píšu vo svojej správe bruselskí audítori Pavla Pipková a Jiří Pešina.

V preklade to znamená, že vyplácanie eurofondov je neprehľadná džungľa, kde si každý môže robiť, čo chce, a žiadna slovenská kontrola s tým nič neurobí alebo nechce urobiť. Brusel teda odkázal Kažimírovi, že mu zastavuje takmer všetky eurofondy.

Čerpať ďalej sa môžu iba peniaze určené na životné prostredie a technickú pomoc, čo je však len miniprogram určený na pomoc pri správe eurofondov. Teda eurofondy na čerpanie eurofondov.

Minister Kažimír koncom apríla a v máji ešte celú situáciu zľahčoval: „Čítal som nejakú správu, ale to boli také tvrdenia jedna pani povedala... príčiny absolútne popieram,“ povedal. Krátko nato však Kažimír na základe správy „jedna pani povedala“, odvolal šéfa slovenských audítorov Marka Vanka.

Z capa záhradník

Vanko prišiel na ministerstvo financií, ktoré zastrešuje všetko vyplácanie eurofondov, v roku 2010 za čias ministra Ivana Mikloša (SDKÚ). Kažimír si ho najprv nechal, ale po tlaku z Bruselu ho nakoniec v máji 2014 odvolal. A za šéfku sekcie auditu a kontroly medzinárodných finančných zdrojov vymenoval Ivetu Turčanovú.

Lenže Turčanová šéfovala slovenským kontrolórom eurofondov za prvej vlády Roberta Fica pred Vankom. A podľa bruselského auditu najväčšiu slepotu pri chybách v europrojektoch ukázali slovenskí úradníci práve počas Turčanovej šéfovania.

Je to podobná situácia, ako keď v období prvej Ficovej vlády po škandále s nástenkovým tendrom Fico odvolal ministra Mariana Janušeka (SNS) a nahradil ho Igorom Štefanovom (SNS), ktorý mal celý nástenkový tender na starosti a prakticky ho pripravil.

Kasový problém

Kažimír upokojuje všetkých, čo čerpajú eurofondy, že nič sa nedeje a všetci s podpísanými zmluvami peniaze dostanú. Systém je totiž taký, že najprv sa europrojekty zaplatia z nášho rozpočtu a po finančnej kontrole sa dajú zaplatiť v Bruseli. Lenže teraz peniaze z Bruselu neprídu.

„Uhrádzať sa môžu len výdavky, ktoré boli vynaložené v súlade s pravidlami. Nedostatky v čerpaní fondov sa musia včas odhaliť a odstrániť,“ vysvetľuje Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Ako dodáva, Brusel si dal podmienky, čo musí vláda spraviť, a až potom uvoľnia miliardy na europrojekty do konca roka 2015.

„Európska komisia je v úzkom kontakte so slovenskými orgánmi s cieľom obnoviť vyplácanie platieb v čo najkratšom čase. Na to však slovenské orgány musia odstrániť zistené nedostatky v čerpaní. Najmä treba posilniť audit zo strany národných orgánov tak, aby boli schopné včas odhaľovať nezrovnalosti,“ dodal Králik.

Nezrovnalosti znamenajú v bruselskom jazyku zlodejinu (pozri rámček). „Ministerstvo financií už časť podmienok splnilo a na ostatných pracujeme. Operačný program vzdelávanie bol odblokovaný,“ vyhlásil Kažimírov poradca Radko Kuruc. Ostatných osem programov vrátane peňazí na diaľnice však stojí. Keď už raz Brusel zastavil päť miliárd, tak ľahko ich nepustí. Je pravdepodobné, že to spraví až v novom roku.

Pre štátnu kasu a všetkých ministrov Ficovej vlády to však môže znamenať pád na kolená. S eurofondmi sa totiž rátalo medzi príjmami a štátny dlh tak na konci roka môže nepríjemne vyskočiť a dostať sa ešte bližšie k 60 percentám HDP, čo je zatiaľ podľa ústavy hranica maximálneho dlhu a tlačí na demisiu vlády. Aktuálne je na úrovni 58,5 percenta. Päť miliárd z eurofondov zodpovedá takmer tretine štátneho rozpočtu na rok 2014.

Chybičky krásy

Bruselskí audítori sa pozreli pôvodne na trinásť projektov. Keď však videli, aké veľké chyby v nich sú, pre istotu zobrali aj ďalších päť, lebo chceli mať istotu, či náhodou nevybrali iba tie problémové. Výsledok bol katastrofálny.

Predraženie nákupov z eurofondov bolo enormné. Napríklad firma Stavmex z Komjatíc dostala eurofondy z ministerstva hospodárstva na rozbeh výroby nábytku. Z eurofondov kúpila obrábacie centrum Hundegger K2i za 1,785 milióna eur, no audítori zistili, že rovnaký obrábací stroj sa dá bežne kúpiť za 600-tisíc eur, teda za tretinovú cenu! Vyše milióna eur tak skončilo bohvie kde.

Ďalej Michal Vaško z eurofondov kúpil tlačiareň za 1,283 milióna eur. Bruselskí kontrolóri obvolali zopár firiem a zistili, že úplne rovnaká tlačiareň sa dá kúpiť od 180- do 500-tisíc eur.

Spoločnosť For Clean kúpila striekaciu pištoľ za 26-tisíc eur, no bežne stojí okolo päťtisíc eur. V ani jednom prípade si slovenskí kontrolóri pod ministerstvom financií nič podozrivé akože nevšimli a predražené nákupy dali zaplatiť. Problémom nebolo len predraženie, ale aj prideľovanie dotácií ako takých.

Napríklad rekonštrukciu trenčianskeho hotela Tatra, teraz Elizabeth, nemali úradníci nikdy schváliť. Teda podľa európskych audítorov. V správe konštatujú, že žiadateľ o dotáciu mal dostatok vlastných peňazí, aby mohol projekt realizovať, a štátnu pomoc rozhodne nepotreboval. Respektíve nebol dôvod prispievať podnikateľovi.

Ivo Valenta, ktorý hotel získal a cez svoju firmu Synot Gastro Slovakia ho aj opravil, totiž podľa audítorov disponuje ročne 50 miliónmi eur, a tak nebol dôvod prispieť mu takmer dvoma miliónmi eur na jeho podnikateľský projekt z verejných peňazí. Aj toto mali odhaliť slovenskí kontrolóri, no nestalo sa.

Ďalším príkladom je projekt elektronizácie na Štatistickom úrade takmer za dvadsať miliónov eur. Úrad totiž vypracoval projekt a peniaze vyplatil v podstate sám sebe, lebo podmienky projektu nemohol splniť žiaden externý dodávateľ, a minul ich prakticky bez kontroly. To je v ostrom rozpore s pravidlami únie.

A myslíte si, že si to slovenskí kontrolóri všimli? Nevšimli. Štatistický úrad na príkaz Bruselu bude musieť časť peňazí na projekt vrátiť. Lenže minuté peniaze zaplatí štátny rozpočet, teda všetci poctiví daňovníci.

Slovníček

Euroúradníci hovoria vlastným jazykom, ktorý postupne prebrali aj politici. Všetko zlé sa ním dá povedať oveľa krajšie a jemnejšie, aby sa verejnosť, ktorej peniaze často miznú v čiernych dierach europrojektov, zbytočne nerozčuľovala. Tu sú príklady eurofondového newspeeku, ktoré aj horkú správu zmenia na jemnú pralinku.

Nezrovnalosť - v princípe zlodejina. Buď predražený projekt, alebo úplne nezmyselný, keď sa peniaze vyhodili prakticky do vzduchu, alebo priamo do vreciek vyvolených.

Korekcia - škrtnutie peňazí určených na projekty a ich povinné vrátenie do Bruselu alebo nevyplatenie žiadateľovi o dotáciu pre nezrovnalosti. Napríklad pre „nezrovnalosti“ v projektoch prišlo Slovensko nadobro o 7,2 percenta, čo je zhruba 815 miliónov eur.

Revízia - pozastavenie platieb, hĺbková kontrola všetkých problémov. Neoprávnená platba - vyplatenie peňazí bez reálneho základu, buď bola oveľa vyššia, ako boli náklady, alebo celkovo bola nezmyselná.

VIDEO Plus 7 Dní