Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v pondelok po stretnutí z prezidentkou Zuzanou Čaputovou a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom (Sme rodina) uistil Asociáciu nemocníc Slovenska (ANS) a poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, že tento rok budú mať garantovaných 100 percent platieb na úrovni z minulého roka.

"Pokiaľ by aj zdalo, že budú tlačení zo strany (zdravotných) poisťovní, že tieto peniaze im nebudú chcieť dať, že štát sa určite postará o to, aby ústavná zdravotná starostlivosť na Slovensku neskolabovala," zdôraznil.

Nevýhodné zmluby nedovolí

Krajčí tiež komentoval, že minister financií Eduard Heger (OĽaNO), ho uistil že zdravotníci na Slovensku sa nemusia obávať a dostanú dostatok financií. Tlaky podľa jeho slov prichádzajú najmä z Asociácie zdravotných poisťovní SR, ktoré podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva avizujú, že začnú tlačiť na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, že s nimi nebudú podpisovať zmluvy. "Štát nedovolí, aby došlo k nejakým nevýhodným zmluvám," doplnil.

Rokovania podľa Krajčího budú naďalej pokračovať. "Situácia teraz ešte vôbec nie je kritická a aj samotné poisťovne majú dostatok financií do konca mája a možno aj ďalej," dodal minister s tým, že je tu dostatok času na to, aby sa zozbierali dáta a urobila sa kvalitná analýza vypovedajúca, koľko prostriedkov bude potrebných.