Vakcína Comirnaty proti novému koronavírusu a rovnako aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca by mali byť účinné aj v prípade nového variantu. V utorok to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Predpokladá, že variant, ktorý sa objavil v Anglicku, sa objaví aj v ďalších častiach Slovenska. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

"Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BioNTech-Pfizer je podľa dostupných zistení dostatočná, aby nás chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový, infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita," povedal.

 

Podľa Krajčího experti momentálne pracujú na tom, aby odhalili prítomnosť tohto variantu aj v ďalších častiach Slovenska. "Odborníci ministerstva a Úradu verejného zdravotníctva SR našli aj najrýchlejšie riešenie na skríning pozitívne testovaných na Slovensku na nový variant vírusu. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujeme v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého budeme vedieť skríning realizovať," informoval.

Ako ďalej priblížil, regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie zameraný na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenska. "V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky po príkaze ministra uskladnené a predpokladáme, že už budúci týždeň budú následne diagnostikované aj na prítomnosť nového variantu vírusu," doplnil.

Vyžaduje si tvrdé opatrenia

Vysvetlil tiež, že nebezpečenstvo tohto typu nového koronavírusu bolo v Európe identifikované najmä v tom, že niektoré PCR laboratóriá, ktoré identifikovali pri testoch práve zmutovaný S gén, vykazovali u infikovaných ľudí falošnú negativitu. "Na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo detekujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu. Ten je dobre zachytený aj antigénovým testom," zdôraznil.

Krajčí dodal, že keďže reprodukčné číslo nového variantu nového koronavírusu je vysoké, boj s ním je o 40 percent ťažší ako s pôvodným typom vírusu. "Vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý je momentálne na Slovensku v platnosti," dodal šéf rezortu zdravotníctva s dôvetkom, že nádej vidí v očkovaní.

Komunikačný odbor MZ SR doplnil, že v prípade, ak sa potvrdí prítomnosť nového kmeňa v ďalšej oblasti Slovenska, bude o tom verejnosť informovať. Aktuálne však ministerstvo nechce špekulovať o ďalších miestach či počte výskytu. Krajčí už skôr informoval, že takzvaný anglický kmeň sa podarilo identifikovať už v prvých skúmaných vzorkách z okresu Michalovce.

"V súčasnosti existujú potvrdené informácie, že daný kmeň vírusu už dorazil aj do iných častí Európy, ktoré sa síce preventívne uzatvorili voči cestovateľom z Veľkej Británie. Preventívne opatrenia boli preto zrušené. Teda ani zo strany Slovenska nie je nevyhnutné uzatvárať hranice," uzavrelo ministerstvo zdravotníctva.