Čo ste našli po šéfovi tajných Jánovi Balciarovi? Aký mal plat?

Môžem vám povedať jeho plat len za mesiace od januára do marca, lebo len odvtedy bol verejnou osobou. Nemám to v hlave presne, tak zaokrúhlim. Za január myslím mal plat 12-tisíc, za február 17-tisíc a za marec 43-tisíc eur.

Wau, ako je to možné? Jeho nástupca sa teda má? Bude zarábať toľko?

(smiech) Jeho nástupca nebude mať ani polovičný plat z toho 12-tisícového.

Máte už v hľadáčiku Balciarovu náhradu? Kto bude teraz šéfovať vojenskému spravodajstvu?

Ešte nemám meno, lebo kým takýto človek nastúpi, musí prejsť veľmi zásadnou bezpečnostnou previerkou. Mám človeka, ktorý je v procese preverovania a ak prejde, bude vymenovaný. Ak nie, budem hľadať ďalej.

Okrem ohromného platu exšéfa tajných, z ktorých si možno mohol zabezpečiť 20 nehnuteľností, aký stav vecí ste našli vo „vojenskej siske“?

Začnem tým, že plat Jána Balciara začal rásť rapídne po tom, ako sa začalo písať o jeho majetku. Do detailov ísť nemôžem, ale vtedy, keď vyšiel prvý článok o desiatkach jeho nehnuteľností, začal mu plat stúpať. Odmenami, príplatkami, aby mohol neskôr doložiť, že na tie majetky mal z platu. Dovtedy taký zásadný plat nemal. A čo po ňom zostalo vo vojenskom spravodajstve? Absolútna pachuť.

PhDr. Jaroslav Naď, PhD.  je slovenský politik, bývalý diplomat, analytik v oblasti obrany a bezpečnosti a od marca 2020 súčasný minister obrany SR.
PhDr. Jaroslav Naď, PhD. je slovenský politik, bývalý diplomat, analytik v oblasti obrany a bezpečnosti a od marca 2020 súčasný minister obrany SR.
Zdroj: Martin Mikláš

Akého charakteru?

Mal tu v rezorte ľudí, ktorí mu verili. Bol totiž takým malým Napoleonom. Malý človek, ktorých chcel veľa dokázať. Nosil napríklad štyri generálske hviezdy, chodil ovešaný medailami, napriek tomu, že nikdy v žiadnej operácii nepôsobil. Vytváral okolo seba kult. Ľudia mu to najskôr žrali, ale keď pochopili, aký je to typ človeka, postupne sa od neho odvracali. Ostalo okolo neho len pár verných, ktorí realizoval s ním a pre neho to, čo si želal.

Tých osem?

A ešte pár ďalších, ktorí ešte budú odchádzať. Teraz tam však ostal len pach a ľudia tam sú z toho nešťastní. Majú pocit, že mu verili a teraz sa na neho nemôžu ani pozrieť. Balciar vlastne zničil renomé slovenského vojenského spravodajstva. Nielen tým, čo podnikal voči mne, ale aj obchodom s nehnuteľnosťami, obohacovaním sa.

Odišiel do dôchodku? Vieme, aký bude mať dôchodok, podľa všetkých tých tabuliek a paragrafov?

Pokiaľ ja viem, tak áno, odišiel do dôchodku. Výšku jeho dôchodku však nemôžeme zverejniť. Ja ju viem a oči by sa vám trikrát zakrútili, keby ste ju poznali. Je to mimoriadne nadštandardný dôchodok a neviem, či ešte niekto iný na Slovensku taký má.

Koho človek vlastne bol Ján Balciar? SNS alebo Smeru?

Prevracač kabátov.

Celý rozhovor s ministrom obrany Jaroslavom Naďom si prečítajte v PLUS 7 DNÍ.

Mohlo by vás zaujímať: