Šéf rezortu Peter Plavčan minulý piatok spokojne strihal pásku na novej materskej škole v dedine Čierne Pole neďaleko ukrajinskej hranice. Milá udalosť a v časoch, keď matky trojročných detí sú ochotné pre umiestnenie svojej ratolesti v materskej škole urobiť čokoľvek, priam bohumilá. Ibaže v obci majú v zodpovedajúcom veku len tri, nanajvýš štyri deti. Škôlka pritom vyšla ministerstvo na 93-tisíc eur.

Minister školstva Plavčan šokuje: Deti dostanú príležitosť spoznať hrôzy vojny

Majú na to?

„Vôbec to nemá pre obec význam. My ako zastupiteľstvo sme chceli dotáciu ministerstvu vrátiť. Keby štát dotoval chod škôlky na sto percent, tak nech tu je, ale my musíme doplácať 30 alebo 40 percent. Sme maličká obec, aby sme si mohli dovoliť taký luxus. Naše podielové dane sú nízke,“ hovorí poslanec obecného zastupiteľstva Jozef Hrabík. Traja kolegovia z päťčlenného zastupiteľstva majú rovnaký názor.

Veľká sláva: Peter Plavčan a starosta obce minulý týždeň škôlku otvorili.
Veľká sláva: Peter Plavčan a starosta obce minulý týždeň škôlku otvorili.
Zdroj: Internet

Z obce nastúpia do škôlky v septembri 2017 pravdepodobne štyri deti. Z toho jedna predškoláčka a dve deti tu budú dočasne. Kapacitu budú dopĺňať deťmi z iných obcí. Zbytočný luxus? Očividne, pretože aj keď sa jeden rok podarí škôlku spustiť, podľa zmluvy ju treba udržať sedem rokov. A to bude pre dedinu veľmi náročné, ak sa demografický vývoj nezmení. „V opačnom prípade budeme musieť dotáciu vo výške 93-tisíc eur ministerstvu vrátiť, čo bude pre obec neúnosné,“ zhodujú sa zástupcovia v Čiernom Poli.

Nudný Plavčan? Zabudnite! Z ministra školstva je hotový lev salónov

To, že by v dedine nastal v najbližších rokoch baby boom, je nepravdepodobné. Vlani sa tam narodilo jedno dieťa a inak väčšina mladých dvíha kotvy. A to je dedina s dvestoštyridsiatimi obyvateľmi zaťažená vyše 30-tisícovým úverom z minulosti.

„Rozvoj obce je na deťoch. To, že nie sú, je blud,“ oponuje starosta Branislav Sijka. „Nedá sa vychádzať z toho, kedy je populačná krivka hore a kedy dole. Teším sa, že mamičky a deti majú modernú kvalitnú škôlku,“ dodáva. Koľko detí z Čierneho Poľa nastúpi do škôlky, však nevie. Myslí si, že zaplnia jej kapacitu na 50-60 percent.

Finančného zaťaženia obce sa nebojí a spolieha sa na štátne príspevky. No deti budú zrejme prichádzať najmä z okolitých obcí. Podľa Sijku je škôlok v okolí málo a kritiku poslancov pripisuje ich vysokému veku a absencii vnúčat.

Držia ho skrátka. Neuveríte akým autom vybavili ministra Plavčana!

Činný minister: Účasť na spoločenských akciách a strihanie pások Plavčanovi ide.
Činný minister: Účasť na spoločenských akciách a strihanie pások Plavčanovi ide.
Zdroj: Emil Vaško

Kto klame?

Zastupiteľstvo zrušilo rekonštrukciu čiernopoľskej materskej školy v auguste minulého roku a zaviazalo starostu Branislava Sijku peniaze vrátiť. Ten o mesiac celé zasadnutie aj uznesenia na ňom prijaté spochybnil. Vtedy sa poslankyňa Magdaléna Vincová dozvedela zaujímavú vec. „Fiktívne ma v septembri zbavil mandátu tak, že som sa akože v júni vzdala, a tak podľa neho nemohlo byť augustové zasadnutie právoplatné. V septembri som sa dozvedela, že už nie som poslankyňou.“ Vincová sa obrátila na Krajský súd v Košiciach, ktorý dodnes vo veci nekonal. „Ona sa sama vzdala,“ trvá na svojom Sijka.

V Čiernom Poli pritom nejde o politický súboj starostu s jeho oponentmi. „My sme ho s manželom volili, lebo sme chceli progres, ale nie takýmto systémom,“ priznáva poslankyňa Vincová a kolega ju dopĺňa: „Starosta tu je na plný úväzok. S úradníčkou na obecnom úrade spotrebujú takmer všetky dane na seba. A teraz, keď bude treba kryť chod materskej školy, to neutiahneme,“ dodáva Hrabík.