Tip na článok
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker

Minister zdravotníctva sľuboval v nemocniciach po nástupe tvrdé zmeny, teraz čuší ako voš pod chrastou

Všetky štátne nemocnice vedú nominanti Smeru, minister Drucker doteraz nevymenil ani jedného, hoci majú mizerné výsledky.

Galéria k článku (22 fotografií )
Miroslav Beblavý: Jeden z najaktívnejších poslancov parlamentu, ktorý dokáže pritiahnuť známych ľudí a presvedčiť ich na spoluprácu.
Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR je zo šafárenia v štátnych nemocniciach zhrozený.
Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej. Bratislavčania jej vždy hovorili štátna. Dnes tak aj vyzerá.

„V správe Najvyššieho kontrolného úradu sa hovorí o mnohých pochybeniach a zlom manažmente nemocníc," - hovorí poslanec Miroslav Beblavý. Výsledky veľkej previerky, ktorú urobil Najvyšší kontrolný úrad v deviatich a univerzitných a fakultných nemocniciach ukázali, že osemdesiat percent prístrojov je úplne zastaraných.

Na nové nie sú peniaze. Tie idú predovšetkým na mzdy. A čo je celkom nepochopiteľné, riaditelia si s rozpočtom vôbec nezaťažujú hlavu. Hospodária v zúfalom mínuse.

Opotrebované prostredie

„V zdravotníctve sa melie najviac peňazí a verejnosť je stále nespokojná,“ hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík. „Na základe našich doterajších zistení ľutujem lekárov, že pracujú väčšinou v opotrebovanom prostredí, so starou technikou."

Vyzerá to, akoby to išlo v nemocniciach samospádom. Aj v oblasti investícií len plátali havarijný stav. Nemocnice nám chátrajú a pritom z roka na rok vytvárajú dlh.

„Všetky štátne nemocnice vedú politickí nominanti Smeru-SD. Ustanovila ich ešte minulá vláda a táto nič nezmenila. Riaditeľov nemocníc riadi minister. Lenže u nás existujú aj také absurdnosti, že napríklad riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký je zároveň poslanec a cez zdravotnícky výbor riadi ministra. V inej krajine by sa to asi nemohlo stať,“ myslí si Beblavý.

Pretože minister od svojho nástupu nevymenil ani jedného riaditeľa štátnej nemocnice, hoci nedodržiavajú základný zákon o rozpočte a dlhodobo hospodária v strate, všetci si stále myslia, že sa v podstate nič vážne nedeje.

Na srandu králikov

„Univerzitná nemocnica v Bratislave veľmi zle hospodári, je veľmi zle je manažovaná, ale manažment funguje ďalej. Ak by pán minister vyhlásil k prvému januáru konkurz na nových riaditeľov, ktorý bude vyhodnocovať medzinárodná odborná komisia, a nie ministerskí úradníci, ktorí dostanú politický pokyn, potom by som mu začal veriť. Ale pokiaľ viem, nič také zatiaľ nechystá a opakovane povedal, že on bude riaditeľov vymieňať, až keď bude veľmi musieť,“ hovorí Beblavý.

Miroslav Beblavý: Jeden z najaktívnejších poslancov parlamentu, ktorý dokáže pritiahnuť známych ľudí a presvedčiť ich na spoluprácu.
Miroslav Beblavý: Jeden z najaktívnejších poslancov parlamentu, ktorý dokáže pritiahnuť známych ľudí a presvedčiť ich na spoluprácu.
Matej Kalina

Poslanec Miroslav Beblavý: Ak by pán minister vyhlásil k prvému januáru konkurz na nových riaditeľov, ktorý bude vyhodnocovať medzinárodná odborná komisia, a nie ministerskí úradníci, ktorí dostanú politický pokyn, potom by som mu začal veriť. Foto: Matej Kalina

„NKU prvýkrát pomenoval to, že v slovenskom štátnom zdravotníctve sú rozpočty na srandu králikov, nik ich neplní ani nekontroluje,“ pokračuje poslanec. „Štátne nemocnice sú jeden z posledných reliktov socializmu na Slovensku, lebo toto voľakedy platilo aj o školách a mnohých štátnych úradoch, ale tam sa zaviedol poriadok. Slovenské zdravotníctvo tvrdí, že nemá veľa peňazí, ale v porovnaní so školstvom, kultúrou a sociálnou oblasťou je suverénne najlepšie financovanou oblasťou v medzinárodnom porovnaní.“

„Ak minister nepristúpi k personálnym zmenám, nedá mandát riaditeľom, aby zásadne prekopali fungovanie nemocníc, a nevytvorí tlak na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu cez svojich nominantov, aby zásadne efektívnejšie nakupovali, aby sa neopakovali tety Anky a Kostkovia, dovtedy sa tu nezlepší nič,“ myslí si Beblavý.

Profitujúce pijavice

Poskytla správa Najvyššieho kontrolného úradu SR presnú predstavu, čo vlastne nefunguje? „Všetky strategické dokumenty v tomto štáte, týkajúce sa zdravia obyvateľstva, sú len formálne a nerealizujú sa, robia sa kroky len ad hoc. Ukazuje sa, že neexistuje žiadna ucelená koncepcia štátu. Ministerstvo by malo oveľa razantnejšie obhajovať záujmy štátu cez Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Kto iný, ak nie poisťovňa, ktorá má 75 percent poistencov má dbať o to, aby sa peniaze míňali efektívne a hospodárne? Nedá sa vyhovárať, že to nejde. Štát do toho musí vstupovať a niesť zodpovednosť,“ dodáva predseda Mitrík.

Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR je zo šafárenia v štátnych nemocniciach zhrozený.
Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR je zo šafárenia v štátnych nemocniciach zhrozený.
Tony Štefunko

Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR je zo šafárenia v štátnych nemocniciach zhrozený. Foto: Tony Štefunko

„Minister Drucker opakovane avizuje, že tie jeho reformy budú bolieť, že to nebude ľahké. Ale keď sa pozriem, čo sa reálne deje, zatiaľ sa bolesť má najviac týkať pacientov a zamestnancov,“ uzatvára poslanec. „Stále sa naznačuje, že pacienti by mali platiť viac do systému, sestrám odmietli zvýšiť platy, hoci sú nedocenené, akoby oni mali niesť úsporu. Ja si myslím, že systém sa podarí zmeniť, až keď bolesť pocítia pijavice, čo na zdravotníctve profitujú.“

VIDEO Plus 7 Dní