Minister životného prostredia Ján Budaj kúpil chatu v obci Uhliské pri Leviciach v čase, kedy jeho politická hviezda žiarila naplno. Od roku 1989 je s manželkou aj on „chatárom“. Na pekný domček v dedinke však akoby po tridsiatich rokoch od jeho nadobudnutia zbudol.

Zanedbaná strecha,  rozpadnutý plot, kriky rozrastené tak, že cesta k vchodovým dverám by vás stála nejeden škrabanec či dierku v bunde. Budajov sused povedal, že ministra tam už roky nevidel. Nuž, zdá sa, že „druhá rezidencia“ Budajovcom veľmi neslúži a nechali ju chátrať. Priznáva to aj sám minister. „Po revolúcii som už ale nebol disidentom a chalupu zanedbávam. Dalo sa konečne cestovať. Ale Uhliská mi aj dnes pripomínajú dávne časy. Chalupu neprenajímam, naopak ju budem musieť opraviť, pretože je dosť spustnutá.“

„Chalupu na Uhliskách sme si ako rodina kúpili v rokoch totality ako útočisko pred sledovaním a prenasledovaním ŠtB. Táto inštitúcia sa totiž skutočne zameriavala najmä na naše trvalé bydliská. V našom prípade bol náš byt odpočúvaný, na Uhliská sa ale eštebákom nechcelo. Podobne unikali pred sledovaním a prenasledovaním ŠtB mnohí českí a slovenskí disidenti (Havel, Vaculík, Šimečka) a aj Uhliská sa stali letnou adresou pre ďalších ľudí z môjho disidentského okruhu. Zväčša sem prichádzali ako hostia (Šimečka, Langoš) a niektorí si aj kúpili chalupu, napr. Ivan Hoffman," objasnil Ján Budaj týždenníku PLUS 7 DNÍ ako nehnuteľnosť nadobudol a na čo ju zvykol využívať.

Do ktorej štátnej vily sa vybral na dovolenku premiér Matovič? Ako si užíva Veronika Remišová svoju chatu, za ktorú pred dvoma rokmi vysolila mastnú pokutu? V ktorej časti zasneženej krajiny strávil tri dni minister vnútra Roman Mikulec? A koho chalupa je najromantickejšia?

Na snímke je chata Jána Budaja v obci Uhliská v okrese Levice.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

O druhých rezidenciách ministrov, ale aj o tom, komu sa chce kosiť a komu drevo rúbať, si prečítajte v PLUS 7 DNÍ.

VIAC fotiek zanedbanej chalupy ministra Jána Budaja si pozrite v GALÉRII