Núdzový stav sa skončil

Núdzový stav vyhlásený slovenskou vládou 11. marca tohto roku v súvislosti s výskytom vírusu COVID-19 na našom území sa skončil zo soboty 13. júna na nedeľu 14. júna. Návrh na zrušenie núdzového stavu schválila vláda. V praxi to znamená, že k dátumu zrušenia núdzového stavu sa ruší pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti, takisto zákaz uplatňovania práva na štrajk.

Mimoriadna situácia však stále trvá, pretože podľa rezortu vnútra nemá zákonom určené časové ohraničenie. V prípade, že by sa situácia s výskytom koronavírusu opäť zhoršila, budú prijímané ďalšie opatrenia prostredníctvom zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Zrejme najdôležitejšou novinkou zrušenia núdzového stavu je fungovanie nemocníc v štandardnom režime. Čo znamená, že zdravotníci už nie sú v mobilizačnej pohotovosti. Skončila sa rovnako povinnosť reprofilizácie lôžok v pätnástich koncových nemocniciach, ktoré mali ošetrovať pacientov nakazených koronavírusom. Pacienti s podozrením na COVID-19 budú riešení výlučne v infektologických ambulanciách.

Hygienický stan pred nemocnicou v Trnave.
Zdroj: TASR