Tip na článok
Premiér Robert Fico, v strede,  minister vnútra SR Robert Kaliňák, vľavo, a vpravo prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Mínus 7 dní: Konšpirátor z ministerstva, Ficov tajomný muž od daňovákov a oprášený zákaz buriek na Slovensku

Plus 7 dní vyberá TOP udalosti, ktoré aktuálne hýbu Slovenskom.

Cap záhradníkom

Zlatý Plavčan, povzdychol si zrejme nejeden normálne zmýšľajúci Slovák, keď si vypočul ortieľ našej ficovlády. Tá sa totiž rozhodla pomôcť novonastúpenej ministerke školstva Martine Lubyovej a na post generálneho riaditeľa služobného úradu jej odobrila vskutku skvelého odborníka. Známeho to šíriteľa hoaxov či obdivovateľa ruského prezidenta Putina Lukáša Machalu.

A aby sme nezabudli, je to syn už zosnulého Drahoslava Machalu, exporadcu Vladimíra Mečiara či Roberta Fica. Ministerke sa vymenovanie novej posily do jej tímu veľmi komentovať nechcelo, ale čo už má robiť. Veď ten Lukáš predtým radil dokonca šéfovi SNS Andrejovi Dankovi a je členom predsedníctva strany, tak asi šikovný bude.

Lukáš Machala
Lukáš Machala
Foto: TASR

V záujme verejnosti

Poznáme meno ďalšieho policajného vyšetrovateľa, ktoré je hodné zapamätania. Peter Brndiar rozhodol, že premiér Robert Fico, hoci zverejnením informácií o finančných problémoch Igora Matoviča naplnil všetky skutkové znaky spáchania úmyselného trestného činu ohrozenia daňového tajomstva, obvinený z neho nebude. Lebo je to Robert Fico a on môže zo svojej pozície rozprávať, čo chce, pretože to určite robí len a len vo verejnom záujme. Celú vec Peťo následne odložil. Nevedel sa totiž dopátrať osoby, ktorá predsedovi vlády predmetné informácie doručila.

A hľadanie to muselo byť veru ťažké, keďže pán premiér povedal, že to bol nejaký vysoký pán, ktorý mohol mať okolo šesťdesiat rokov. Dokumenty mu vraj odovzdal počas otvárania ihriska v Hrnčiarovciach nad Parnou a keďže v politike pôsobí už nejaký ten rôčik, hneď vedel, že nejde o podvrh, ale o závažné veci. Nemal preto inú možnosť, ako ich zverejniť. Je pritom zaujímavé, že keď čosi také spácha niekto iný, takmer okamžite ho postavia pred súd. Nuž, nie všetci vyfasujú správne a logicky zmýšľajúceho vyšetrovateľa.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas príhovoru na slávnostnom zhromažždení pri príležžitosti 25. výročia Akadémie policajného zboru v Bratislave.
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas príhovoru na slávnostnom zhromažždení pri príležžitosti 25. výročia Akadémie policajného zboru v Bratislave.
Foto: TASR

Rozpútané vášne

Nedávna vražda v nočných uliciach Bratislavy postavila do pozoru policajnú vrchnosť. Nie však v súvislosti so samotným skutkom. Dôvodom bolo, že krátko po tom, ako sa verejnosť dozvedela o čine, počas ktorého v noci z piatka 6. októbra na sobotu 7. októbra v centre hlavného mesta zabil 37-ročného futbalistu Branislava Ind so slovenským občianstvom, začali sa rýchlosťou svetla šíriť zaručené informácie, že išlo o teroristický čin. Potrebu vyvrátiť čosi také mal dokonca policajný prezident Tibor Gašpar. Ten upokojoval, že vrah v minulosti neprejavoval známky extrémistického správania, nebol moslim a pravdepodobne šlo o kresťana.

Čiže zbytočná panika. Iba obyčajná vražda. Len dodajme, že celé sa to začalo incidentom medzi dvoma skupinkami kvôli taxíku. Počas neho útočník porezal Branislava nožom na krku. Privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť.

Kamarát zavraždeného futbalistu Braňa kladie sviečku na mieste, kde došlo v piatok v noci k jeho vražde.
Kamarát zavraždeného futbalistu Braňa kladie sviečku na mieste, kde došlo v piatok v noci k jeho vražde.
Foto: Michal Smrčok

Stará pesnička

Zdá sa, že Slovenská národná strana vie najlepšie, čo bežných Slovákov skutočne trápi. A keďže iní, napríklad aj taký minister vnútra Robert Kaliňák, majú v tomto smere značné nedostatky, neostáva národniarom nič iné, len dookola vyťahovať témy, ktoré po čase zapadajú prachom. Už niekoľkýkrát sa tak SNS vyjadrila, že naozaj dôležité je na Slovensku zakázať nosenie moslimských buriek, teda odevu zahaľujúceho celé ženské telo vrátane hlavy.

Koľko takto oblečených dám národniari v našich uliciach videli, nevedno, fakt je, že svoj návrh dôvodia bezpečnostnou situáciou. Zvláštne, že čosi také netrápi spomínaného ministra. Zjavne má iné problémy.

Dve moslimky so psíkom na prechádzke v teplom dni v Cooper River Parku v americkom Collingwoode.
Dve moslimky so psíkom na prechádzke v teplom dni v Cooper River Parku v americkom Collingwoode.
Foto: TASR
Národniarov trápia burky.
Národniarov trápia burky.
Foto: TASR

Máme rozpočet

Rezort financií prostredníctvom svojho najvyššie postaveného predstaviteľa, teda ministra Petra Kažimíra, oboznámil verejnosť s najdôležitejšou právnou normou roka. Je ňou zákon o štátnom rozpočte. Strážcovia našich verejných financií predpokladajú, že Slovensko by malo v budúcom roku hospodáriť so schodkom 1,973 miliardy eur. Celkové príjmy budú na úrovni 13,983 miliardy eur a výdavky by mali dosiahnuť 15,956 miliardy eur.

Podľa návrhu klesne deficit verejných financií v roku 2018 prvýkrát pod jedno percento hrubého domáceho produktu. Ministerstvo predstavilo aj rozpočty pre jednotlivé rezorty a iné štátne inštitúcie. Mnohé si oproti tomuto roku polepšia. Zato Kancelária prezidenta SR bude v roku 2018 hospodáriť so sumou vyše 4,7 milióna eur, teda takmer o štvrtinu menšou ako tento rok. Ktovie prečo.

Financmajster krajiny Peter Kažimír.
Financmajster krajiny Peter Kažimír.
Foto: TASR
VIDEO Plus 7 Dní