Milióny do schránky

Tieň bývalého, zavraždeného ministra hospodárstva Jána Duckého stále straší, najmä zástupcov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Podnik pred pár dňami prehral spor s cyperskou schránkou Stroden Management Limited o 30 miliónov eur. Postaral sa o to Najvyšší súd SR. Ten rozhodoval v spore o takzvané Duckého zmenky, ktoré SPP aj všetky slovenské vlády, orgány i súdy doteraz považovali za neplatné alebo premlčané, a odmietali ich vyplatiť. Situácia sa však zrejme zmenila a senát v zložení JUDr. Anna Marková, JUDr. Andrea Moravčíková a JUDr. Jana Hullová odklepol milióny eur pre cyperskú schránkovú spoločnosť. Prečo súd zrazu zmenil názor, zatiaľ zrejmé nie je, vedenie SPP však hovorí o nezákonnom a nespravodlivom rozhodnutí. Zdôrazňuje pritom, že verdikt prišiel v čase, keď právny zástupca SPP krátko pred verejným vyhlásením rozsudku zistil podozrenie z nezákonnej manipulácie so súdnym spisom. Zaujímavé.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP)
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Prípad Hedviga

Je koniec. Prišiel po neuveriteľných dvanástich rokoch! Hedviga Žáková, za slobodna Malinová, si môže vydýchnuť. Prípad, ktorý v roku 2006 rozvíril vody národnostnej neznášanlivosti, uzavrela až maďarská prokuratúra, ktorá zastavila trestné stíhanie proti Hedvige. Tú, ako je známe, naše orgány činné v trestnom konaní obviňovali z krivej výpovede. Vymyslela si ju údajne v súvislosti s incidentom, ktorý sa stal koncom augusta 2006. Vtedy Hedviga ešte ako študentka na polícii v Nitre vypovedala, že ju počas cesty do školy napadla skupina mužov, ktorí ju zbili, kričali protimaďarské heslá a na blúzku jej napísali Maďari za Dunaj. Všetko sa napokon otočilo proti nej, keď ju z výmyslov v priamom prenose obvinili vtedajší najvyšší papaláši ako premiér Fico či minister vnútra Kaliňák. Ten ešte aj dnes tvrdí, že si stojí za svojím slovom. Ešte aby nestál!

Prípad Hedviga
Zdroj: TASR

Predseda naďalej

Kapitán, plagiátor a, samozrejme, šéf Národnej rady SR Andrej Danko zostal vo vysokej štátnickej funkcii. Opozícii sa ho napokon nepodarilo odvolať. Krk mu nezlomila ani jeho vlastná, z niekoľkých publikácií odpísaná rigorózna práca, ktorú v roku 2000 odovzdal na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Danko síce priznal, že jeho práca nie je vedecké dielo, ale čo si budeme hovoriť, takú ambíciu ani nemal. Za jeho odvolanie hlasovalo 61 zákonodarcov, proti bolo 26 a zdržal sa jeden poslanec. Nuž a zatiaľ čo Andrej jasal, podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová mu šplechla do očí, že z hlasovania je jasné, že má v skutočnosti dôveru len 26 zo 150 poslancov. 

Andrej Danko
Zdroj: TASR

Zázrak    

Zmiznutých tristo strán zo spisu ku kauze Technopol, v ktorej sa spomína aj meno kontroverzného Mariána Kočnera, podnikateľa v súčasnosti umiestneného v leopoldovskej väznici, sa našlo. S potešením to verejnosti oznámil minister spravodlivosti Gábor Gál. Pri tejto významnej príležitosti zároveň oznámil, že odvolal z funkcie predsedníčku Okresného súdu Bratislava I Annu Kašajovú. To preto, že mala v inštitúcii, ktorú viedla, neporiadok. Ako ináč, keď zmizlo tých tristo strán spisu. Tie vraj napokon našli advokáti jednej z dotknutých strán pri nahliadnutí do iného spisu, ktorý podľa Gála nie je kauzálny a týka sa Obchodného registra, ale aj kauzy Technopol. Joj, domotané. Ale ktovie, ako to bolo naozaj.  

Na snímke budova Technopol, Kutlíkova 17, Petržalka.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Gábor Gál
Zdroj: Michal Sv?tok

Rišo a Iveta 

Taká milá dvojica ten Richard Sulík a Iveta Radičová. Najskôr sa bavia s balónikom, potom sa im spoločnými silami podarí vládu povaliť, aby sa o pár rokov opäť naťahovali ako malé deti. Najnovšie sa do seba pustili pre opatrné vyjadrenie bývalej premiérky, že kedysi minulý rok dostala od Sulíka zaujímavú ponuku. Vraj, aby po ňom prevzala vedenie SaS. Muž, ktorý sa rád prezlieka za Supermana, však reagoval, že je to hlúposť a že ani netuší, kde Radičová na to došla, lebo žiadna taká ponuka nebola. Ale zas chlapsky potvrdil, že už sa nebude uchádzať o pozíciu europoslanca. On chce totiž vyhrať voľby na Slovensku a stať sa premiérom. Ufff!  

Iveta Radičová a Richard Sulík
Zdroj: koláž P1D / foto - TASR