Tip na článok
Vilam Mišenka na slobode: Tvrdí, že neutečie.

Mišenka odkráčal z basy s televízorom v ruke. Chce zažalovať štát

Viliam Mišenka sa dostal rozhodnutím Najvyššieho súdu na slobodu. Na krku má už iba obvinenie v prípade výbuchu v topoľčianskej firme Euromont.

Potľapkávanie po pleciach policajných funkcionárov na tlačových konferenciách, pompézny prílet vládnym špeciálom na Slovensko a pozornosť médií, akú zažívajú iba najväčšie svetové celebrity.

Reč je o Viliamovi Mišenkovi, ktorého od roku 2010 postupne obvinili z ôsmich trestných činov. A neboli to ledajaké činy, ale šesť vrážd, lúpež i megakrádež vyše 170 miliónov korún (viac ako 5,6 milióna) z nitrianskej banky.

Od ostro sledovaného príletu Mišenku v sprievode kukláčov z Venezuely uplynulo takmer dva a pol roka a všetko je inak. Muža, ktorý sa roky ukrýval v cudzine, postupne oslobodili zo všetkých obvinení alebo zastavili stíhanie. Na krku má už iba obvinenie v prípade výbuchu v topoľčianskej firme Euromont.

Na verdikt si však počká na slobode, keďže Najvyšší súd ho prepustil z väzby. Kauza Mišenka tak pripomína drahú frašku platenú z peňazí daňových poplatníkov, pripomínajúcu kauzu exriaditeľa tajnej služby Ivana Lexu. Toho súdy zbavili všetkých obvinení.

Čítajte viac:

Proces s Mišenkom: Matka jednej z obetí dostala len synove kosti

Harabinov senát

Pred pár dňami zasadol na Najvyššom súde trojčlenný senát s predsedom Štefanom Harabinom. Zaoberal sa Mišenkovou sťažnosťou proti verdiktu sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý ho vzal do väzby pre obavu, že ujde, bude ovplyvňovať svedkov a pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

Harabinov senát vyhovel Mišenkovej sťažnosti a muža zaraďovaného svojho času medzi najhľadanejších Slovákov prepustil na slobodu. „Obvinený bol bezprostredne v časovej nadväznosti braný do väzby vždy vtedy, keď sa predchádzajúce trestné stíhanie obvineného neskončilo odsudzujúcím rozsudkom,“ píše sa v rozhodnutí Najvyššieho súdu.

Podľa Trestného poriadku je však maximálna lehota väzby na prípravné konanie dvadsaťpäť mesiacov. Mišenka bol vo väzbe dvadsaťdeväť mesiacov pre separátne trestné stíhania.

Najvyšší súd upozornil, že Špecializovaný trestný súd neprihliadal na to, že Mišenku usvedčujú svedkovia, ktorí menili výpovede a sú na prípadoch zainteresovaní aktívnou účasťou. Poznamenal, že jeden svedok je za nepravdivú výpoveď trestne stíhaný. Ide o Jána Krajčíka, ktorý sám seba označoval za Mišenkovu pravú ruku.

Bývalý minister spravodlivosti a expredseda Najvyššieho súdu Harabin zaujal v posledných týždňoch laickú i odbornú verejnosť viacerými kontroverznými rozhodnutiami. Senát pod jeho vedením oslobodil už dvoch bývalých policajtov odsúdených za korupciu.

Viacerí odborníci sa vyjadrili proti Harabinovej argumentácii. Iný senát Najvyššieho súdu dokonca rozhodol v protiklade s Harabinovým právnym názorom.

Čítajte viac:

Čo má Mišenka s kauzou bývalého prokurátora Mamráka?

Zažaluje štát

Keď Mišenku minulý týždeň prepúšťali z väzby, pred bránou ho čakali médiá i advokát. Mišenka najprv opatrne vykukol z dverí, akoby podvedome hľadal policajné komando, ktoré ho už takto viackrát „otočilo“. Tentoraz sa nič podobné nekonalo a on vykročil von s televízorom v ruke.

„Päť rokov robili zo mňa vraha, ani jedno sa nepotvrdilo. Nikdy som nikoho nezavraždil ani nedal zavraždiť, ani nič,“ dušoval sa Mišenka. Na otázku, či plánuje nejaké žaloby proti štátu, reagoval rezolútnym - samozrejme.

„Vy by ste neplánovali, keď vám päť rokov ničia život?“ Vzápätí podaroval televízor náhodnému okoloidúcemu, ktorý ho o to požiadal. Potom sadol do auta a zmizol v uliciach Nitry. Predtým ešte podotkol, že nikam neutečie.

Po prílete z Venezuely: Vo väzbe strávil takmer dva a pol roka. Foto: Norbert Grosz

Viliam Mišenka verzus štát 7:0

V januári 2013 súd oslobodil Mišenku v prípade vraždy synovca Jozefa z júla 2010.

  • V júni 2013 ho súd oslobodil v prípade krádeže peňazí z nitrianskej VÚB z januára 1996.
  • V decembri 2013 ho zbavili obvinenia v kauze vraždy Petra Čongrádyho, považovaného za bosa bratislavského podsvetia zo septembra 2004.
  • Mišenku po prepustení z väzby zadržalo policajné komando a putoval za mreže pre vraždu Jozefa Gudábu. V júni 2015 ho Krajský súd v Nitre oslobodil spod obžaloby.
  • V januári 2014 zastavili trestné stíhanie proti Mišenkovi v prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001.
  • V kauze vraždy Františka Marka polícia prerušila trestné stíhanie.
  • V apríli 2014 prokurátor zastavil trestné stíhanie Mišenku v prípade lúpeže z januára 1996. Skutok bol premlčaný.
  • Mišenka je stále obvinený v prípade výbuchu v topoľčianskej firme Euromont z augusta 2009. Pri výbuchu zahynul Peter Hertel, ktorý nálož do firmy doniesol. Viaceré osoby vrátane Mišenkovej švagrinej Zuzany boli zranené.
VIDEO Plus 7 Dní