Kedysi ju označovali za nekompromisnú bojovníčku proti zločinu, obávali sa jej páchatelia trestných činov aj ich advokáti. Eva Mišíková bola rešpektovaná prokurátorka, ktorá dozorovala najzávažnejšie kauzy.

V decembri 2013 rady prokurátorov prekvapujúco opustila. Profesiu, ktorej sa venovala takmer štyridsať rokov, zavesila na klinec. Vraj pre zlé vzťahy na Generálnej prokuratúre.

Mnohí vtedy špekulovali, akým smerom sa bude uberať. Žena s jej minulosťou mohla odovzdávať vedomosti študentom práva či pomáhať neziskovým organizáciám. Objavili sa i dohady o jej vstupe do politiky.

Mišíková sa napokon stala advokátkou a povestný zmysel pre spravodlivosť sa rozhodla preorientovať na pomoc vybranej klientele. Po Markovi Trajterovi, ktorý čelí obvineniu v prípade mafiánskej vraždy, a kontroverznom exšéfovi Generálnej prokuratúry Dobroslavovi Trnkovi zastupuje ďalšiu zaujímavú persónu.

Je ňou Marián Zvoda. Muž, ktorý ešte v marci šéfoval Okresnej prokuratúre v Dunajskej Strede a aktuálne čelí trestnému stíhaniu za prečin výtržníctva.

Čítajte viac:

Bojovníčka s mafiou, od ktorej chcel pusu Černák: Prokurátorka Mišíková končí

Vyhrážky i nadávky

Dopustil sa ho vraj ešte začiatkom vlaňajšieho decembra. Všetko pritom odštartoval obyčajný dopravný priestupok. Na ceste z Komárna do Bratislavy namerali príslušníci dopravnej polície prekročenie povolenej rýchlosti o dvadsaťsedem kilometrov za hodinu vozidlu značky Nissan Juke.

Priestupok chceli riešiť na mieste, lenže vodič nerešpektoval ich pokyn na zastavenie a začal pred hliadkou unikať. Policajti teda sadli do služobného auta, zapli maják a prenasledovali nezbedníka. Naháňačka netrvala dlho. O pár minút už stáli na konci jednej z ulíc v komárňanskej časti Nová Stráž.

Hliadka sa rýchlo dozvedela, že stojí pred domom doktora práv Mariána Zvodu, ktorý bol tom v čase poverený vedením Okresnej prokuratúry v Dunajskej Strede.

Čo sa na mieste odohralo, nám porozprávali jeho susedia. Zhodli sa, že milý na policajtov veru nebol. Podľa svedkov im vulgárne nadával, vyhrážal sa, že ich dá vyzliecť z uniformy, dokonca ich ohrozoval zbraňou.

Čítajte viac:

V procese so sýkorovcami lietajú mená známych Sloveniek!

Iný pohľad

Zvoda videl veci inak. Tvrdil nám, že v spomínaný deň cestoval z Budapešti, pričom počas cesty začal mať problémy so zrakom. Hoci ho oči boleli a slzili mu, prišiel do Komárna a odstavil auto pred tunajším kasínom. Zatelefonoval manželke, ktorá bola v tom čase v práci, aby mu pomohla nájsť človeka ochotného odviezť ho domov.

Pani Zvodová si následne v kasíne vyhliadla najdôveryhodnejšie pôsobiacu osobu. Bol to muž, ktorého poznala z videnia, preto ho požiadala o pomoc. Keď súhlasil, zapísala si jeho osobné údaje.

Vysvitlo, že ide o občana Moldavskej republiky, dala mu asi tridsať eur a dvojica mohla vyštartovať. Lenže po ceste ich začalo naháňať neznáme auto. Chudák Moldavčan sa vraj tak zľakol, že pred ním začal unikať.

Napriek stresu našťastie presne vedel, kam treba odviezť pána prokurátora. Len čo zastal pred jeho domom, vybehol z auta a ušiel. Nič netušiaci zdravotne indisponovaný Zvoda si napriek vzniknutému chaosu zachoval chladnú hlavu. Rýchlo vošiel do domu, aby sa ozbrojil, lebo naháňať ich mohol naozaj ktokoľvek, a vyšiel von.

Vtedy už na ceste stálo auto prenasledovateľov. Keďže nebolo označené nápisom polícia, konal tak, ako konal. Nie tak, ako tvrdia nejakí svedkovia z ulice, s ktorými, ako zdôraznil, si to raz-dva vybaví. On má vraj na všetko svedkov i dôkazy.

Čítajte viac:

Súdy sa zasa hecli: Muž obvinený z vraždy Deáka je na slobode!

Strácajú pamäť

Vďaka výpovedi susedov i službukonajúcich policajtov, ktorí síce rozpačito, ale predsa napokon pripustili, že Zvoda sa k nim správal vulgárnym spôsobom, vzniesol policajný vyšetrovateľ v apríli tohto roka obvinenie z prečinu výtržníctva.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová informovala, že keďže je dotyčný stíhaný za úmyselný trestný čin, „generálny prokurátor JUDr. Jaromír Čižnár mu zrušil poverenie na výkon funkcie okresného prokurátora Okresnej prokuratúry v Dunajskej Strede a zároveň mu dočasne pozastavil výkon funkcie prokurátora“.

Medzitým sa však začalo vyšetrovanie prípadu akosi komplikovať. Svedkovia, ktorí aj nám ochotne porozprávali o udalostiach z vlaňajšieho decembra, vraj strácajú pamäť. O dôvodoch môžeme iba špekulovať.

Vypátrať sa zatiaľ nepodarilo ani občana Moldavskej republiky, ktorý údajne viezol Zvodu domov. A zrejme sa to už ani nepodarí. Zdá sa totiž, že taký Moldavčan vlastne ani neexistuje, čo, samozrejme, nie je problém pána Zvodu. Jeho manželka predsa nemohla pri zapisovaní údajov tušiť, či doklady, ktoré jej cudzinec poskytol na overenie totožnosti, sú pravé, alebo falošné.

Nutné je dodať, že prípadu sa ako advokátka ujala niekdajšia rešpektovaná bojovníčka za spravodlivosť Mišíková. Prečo tak urobila, kto ju v tejto veci oslovil a či skutočne verí verzii obvineného prokurátora, sme sa nedozvedeli. Na naše otázky zaslané na jej pracovný e-mail nereagovala.

Čítajte viac:

Policajný gang surovo mučil i ženy. Exkukláč Jacko na súde plakal

Klientela

Dnes je jasné, že vyšetrovateľ ani dozorujúci prokurátor prípadu to nebudú mať jednoduché. Majú silných protihráčov. Hoci úprimne treba priznať, že Mišíkovej angažovanosť v kauze zaráža.

Z udivených reakcií tých, ktorí ju vnímali ako jeden z mála pozitívnych úkazov nášho právneho systému, si zrejme ťažkú hlavu nerobí. S odstupom času to totiž vyzerá, že v tom, čo bude robiť po odchode z Generálnej prokuratúry, mala jasno celkom rýchlo.

Medzi Mišíkovej prvých klientov sa zaradil známy podnikateľ Trajter. Vyšetrovateľ ho v roku 2013 obvinil z objednávky mafiánskej vraždy Romana Deáka. Vraj sa tak stalo ešte v roku 1999, pričom v tejto veci Trajter údajne vyhľadal pomoc bosa skupiny sýkorovcov Róbetra Lališa, prezývaného Kýbel.

Podnikateľ po vznesení obvinenia ušiel na Seychely, kde ho neskôr zadržali a previezli na Slovensko. Od septembra 2013 čakal na súd v kolúznej väzbe, z ktorej ho prepustili tento rok v marci. Dôvod? Boli porušené jeho základné práva.

Začiatkom augusta senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici rozhodol o zastavení trestného stíhania Trajtera. Zdôvodnil to tým, že skutok je premlčaný. Uznesenie súdu nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Ďalším Mišíkovej klientom je bývalý generálny prokurátor Trnka, proti ktorému sa vedie disciplinárne konanie za kauzu Glance House. Ide o prípad prepisu bytovky v Bernolákove, keď v máji 2012 Trnka ako zastupujúci generálny prokurátor umožnil svojím podpisom odblokovať bytový dom.

Nehnuteľnosť mohla byť vinou toho prevedená na firmu blízku kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry chce za to zbaviť Trnku funkcie prokurátora.

Zatiaľ neúspešne, za čo môže Trnka v značnej miere ďakovať aj svojej advokátke a protikandidátke na post generálneho prokurátora z roku 2010 Eve Mišíkovej.

Prípady elitnej prokurátorky

Eva Mišíková bola považovaná za nekompromisnú prokurátorku, ktorá dozorovala najznámejšie a najzávažnejšie kauzy. Pod palcom mala kauzu kyselinári i vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky, ktorú mali na svedomí bývalí policajti. Práve v súvislosti s týmto prípadom sa jej vyhrážal jeden z odsúdených, Miroslav Jacko.

Dozerala aj na vyšetrovanie zločinov bosa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Zaoberala sa tiež prípadom dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, kde prišla o život mladá žena a desaťročný chlapec.

Ako je známe, polícia sa domnieva, že sprostredkovateľom medzi objednávateľmi a vrahmi bol Karol Mello, pričom vykonávateľom popravy bol gang Branislava Adamča.