Sme autentické protikorupčné hnutie, ktoré išlo do politiky preto, aby vykynožilo korupciu, no a na to potrebujeme ministerstvo vnútra, - myslí si Igor Matovič o svojom netradičnom zoskupení a hneď aj oznamuje potenciálnym partnerom vo vládnej koalícii, čo nikomu nepustí. Voľby vyšli, ide sa čistiť! Ako bude vyzerať vláda Mistra Propera, sa uvidí v najbližších dňoch.

Vládna skladačka

Voľby v ére samostatného Slovenska do soboty 29. februára vyhrali len dve strany: HZDS a Smer-SD. Teraz sa k nim pridalo hnutie OĽaNO. Matovič vyhlásil, že najšťastnejší by bol, keby sa mu podarilo získať pre svoju novú vládu v parlamente podporu hodnú vládnej väčšiny.

Znamenalo by to, že k 53 poslancom za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti by sa pridalo nielen SaS (13 poslancov), Kiskovo Za ľudí (12 poslancov), ale aj kontroverzné Sme rodina Borisa Kollára (17 mandátov), ktoré paktuje s extrémnou pravicou v Taliansku  a vo Francúzsku.

Samozrejme, silná ústavná väčšina podľa Matoviča, taká potrebná na „očistenie súdnictva“ s 95 mandátmi, by fungovala za predpokladu, že klub OĽaNO by nemusel čeliť takému exodu osobností, ako sme mohli vidieť v ostatnom volebnom období. Mimochodom, Matovič dostal do parlamentu tretinu svojej kandidátky a medzi nimi aj pár exotov či kresťanských radikálov.

Sitom prešli i traja tenisti, Ján Krošlák, Karol Kučera a Romana Tabak. Nuž, verme im, že obstoja lepšie ako bývalý národniar, hokejista Vincent Lukáč, ktorý si myslel, že keď je poslancom, znamená to to isté, ako byť vo vláde. „Nepredvídateľnosť je najlepšie slovo, ktoré tento klub vystihuje,“ poznamenala na margo Matovičovej zostavičky politologička z Univerzity Komenského Aneta Világi.

Prerod zo šaša na štátnika

Otázka, ktorá sa po voľbách núka, znie: Zmení sa Igor Matovič teraz, keď bude možno zastávať najvyššiu exekutívnu funkciu v štáte? Máme čakať štátnický prerod od poslanca, ktorý občas prišiel na rokovanie v šľapkách a v tričku s nápisom Fico chráni mafiu, ktorý sa občas pobil, občas vysypal na kolegov slovník kočiša či striekačky? Pár náznakov, že Matovič už berie seba aj politiku o kus vážnejšie, sme mohli vidieť na konci kampane.

Kým PS/Spolu robili cirkus v jeho štýle, keď blokovali poslednú schôdzu v parlamente, Matovič bol ten, kto vyzval na rokovania a pokoj. „Pár ľudí mi však povedalo: Berieme tvoj boj, ale trošku sa mierni. Tak som sa umiernil,“ vysvetlil s úsmevom.

„Samozrejme, si uvedomujem, že je veľký rozdiel medzi opozičným bojom môjho hnutia a výkonom štátnej funkcie, reprezentovaním Slovenska navonok,“ odpovedal múdro na otázku novinárky denníka Le Figaro, či zmení svoje správanie, keď bude musieť rokovať s partnermi napríklad na samite Európskej únie. Na druhej strane Matovič prejavil želanie, aby ako premiér nemal ochranku. Že by bola túžba ostať „obyčajným človekom“ naozaj taká silná?

Pri Pavlínke zmäkol

Kým Slováci ešte celkom nevedia, čo od Igora Matoviča v nových šatách čakať, jeho dievčatá áno. „Nášho tatinka budeme mať zas o niečo menej doma,“poľutovala sa Pavlína Matovičová, plná emócií z manželovho úspechu ešte počas volebnej noci. Zároveň dodala, že to hádam všetci dobre zvládnu. Neodpustila si však jednu podmienku: povinnosti-nepovinnosti, aspoň jeden víkend v mesiaci chce mať muža doma.

Vzťah medzi politikom a jeho manželkou, ktorú roky nenazval inak ako Pavlínka, si všimla aj odborníčka na reč tela Monika Stehlíková. „Keď začal hovoriť o manželke, bol už emocionálnejší, výraznejší, bol to moment, keď zmäkol. Bol viac usmievavý, zmäkla mu tvár, videli sme viac pohybu, dovolil nám na chvíľu nazrieť do toho, že za všetkým tým politickým sú aj city, obavy, očakávania, radosť a všetko to silné,“ všimla si Stehlíková.

Kým vraj nehovoril o svojej manželke, išiel víťaz mimikou a gestami v jednej línii. „Jeho telo dávalo najavo, že tomu, čo hovorí, prikladá dôležitosť a vážnosť, čo je určite v kontexte volieb a situácie na Slovensku sympatické,“ okomentovala neverbálnu komunikáciu skúseného, doteraz opozičného politika.

Veľkú FOTOGALÉRIU z volebnej noci, emócie, sklamanie a oslavy úspechu v centrálach si pozrite TU.

Mohlo by vás zaujímať: