„Na Slovensku sa riadne voľby striedajú s tými predčasnými. Symetria moci.“ Takto komentoval zakladateľ Siete Radoslav Procházka politickú krízu v čase, keď to ešte vyzeralo na predčasné voľby. Zdalo by sa, že ide o nevinný komentár. Až na to, že predčasné voľby by spôsobili obrovskú škodu aj jeho politickému dieťaťu - strane Sieť.

Dnešná Sieť čelí dvom exekúciám, má zablokovaný účet, a teda nedisponuje žiadnymi reálnymi financiami. Jej majetok je zanedbateľný, ani predseda strany si nevie spomenúť, čo by tam zahrnul. Strane navyše hrozí päťtisíceurová pokuta za nezverejnenie zoznamu darcov. Je totiž možné, že nestihnú termín koniec marca. Exekútor zablokoval webovú stránku a novú vyrába mladá podpredsedníčka doslova na kolene. Ošemetná situácia. Predseda strany Ivan Zuzula aj tak tvrdí, že nové voľby treba.

Čo zostalo: Ivan Zuzula zdedil po predchádzajúcich vedeniach strany dlhy a exekúcie.
Zdroj: TASR

Pád stúpajúcej hviezdy

Pamätáte si ich ešte? Bola to strana, ktorá mohla znamenať revolúciu na slovenskej politickej scéne. Radoslav Procházka založil Sieť na základe svojho povzbudzujúceho skóre z prezidentských volieb v roku 2014. Mladí, kompetentní, s chuťou robiť politiku tak, aby štát slúžil ľuďom. Prieskumy ukazovali, že táto politická zostava by mohla mať vo voľbách výsledok nad 15 percent.

Tatko zakladateľ k sebe dokázal pritiahnuť šikovných ľudí. Vyhrnul rukávy bielej košele, vyšiel medzi ľudí. Zobral si pár kamarátov z parlamentu, odídenca (a dnes znovuprišelca Mosta-Híd) Andreja Hrnčiara či Miroslava Beblavého. Zlákali šarmantné ženy z regiónov, napríklad primátorku Prievidze Katarínu Macháčkovú alebo prodekanku Ekonomickej univerzity Katarínu Cséfalvayovú, a vyrazili variť guláše, halušky a diskutovať v regiónoch. Ach, koľko stredopravicových voličov verilo, že vznikla atraktívna a odborná partia...

Na kolenách

Dnešná Sieť nemá s opísanou nič spoločné. Zostal len názov a adresa sídla. Vlani na jeseň zmenili logo a z priestorov vo výmere skoro štyristo štvorcových metrov zostala Sieti už len jedna kancelária veľká asi 20 štvorcov. „Je to tu jednoznačne skromnejšie, nie je to tu také honosné ako za Procházku,“ vraví súčasný predseda Siete Ivan Zuzula. Rozdiel bije do očí. Dva skromné stoly a kancelárske stoličky, ktoré na prvý pohľad stáli menej ako poslanecké za päť stovák.

Gazda: Zakladateľ strany Sieť Radoslav Procházka počas predvolebnej kampane v lete 2014. Trúfal si na stoličku predsedu vlády.
Zdroj: Facebook

„Počítače máme vlastné. Aj mobily,“ ukazuje podpredsedníčka, mladá dátová analytička Kristína Šabíková. Logo na dverách do kancelárie chýba, ani vnútri nič nenaznačuje, že by ste boli v sídle strany, ktorú pred dvoma rokmi vo voľbách podporilo 5,6 percenta tých, ktorí prišli k urnám.

Čert ako diabol

Dokonca ani cesta do tejto maličkej kancelárie nie je štandardná pre stranu, ktorá má dostať tento rok zo štátneho rozpočtu vyše 586-tisíc eur. Situácia na vrátnici vyjadruje smutný príbeh strany, vďaka ktorej mnoho Slovákov stratilo dôveru v nové politické formácie.

Keď sa pýtame vrátnika, kde nájdeme stranu Sieť, odpoveď by zakladateľa Radoslava Procházku asi nepotešila. „Prvé poschodie. Chodia sem, áno. Ale Počiatek už nie, ten už s tým nič nemá,“ dozvedáme sa s počudovaním. „Máte na mysli Procházku?“ snažíme sa vrátnika opraviť. „Hej ten. Čert ako diabol,“ zamrmle len. Podobne neslávne ako s pamäťou ľudí je to s finančnou situáciou strany. Sieť dostala zo štátneho rozpočtu doteraz vyše dvoch miliónov eur. Za voličské hlasy v parlamentných voľbách aj za mandáty zvolených poslancov. Počas kampane však míňala „na kredit“ a teraz im ani státisíce na splácanie nestačia.

Odídenci: Skupina okolo bývalého podpredsedu Siete Andreja Hrnčiara.
Zdroj: Tony Štefunko

Na krku má Sieť dve exekúcie: jedna vo výške vyše 450-tisíc, druhá okolo 50-tisíc. Bežný účet v slovenskej banke má zablokovaný. Na svoj chod teda nemá ani cent. Ráta len virtuálne peniaze. Čo sa týka majetku strany, predseda si nevie spomenúť, čo by doň mohol zaradiť. Tie stoly v kancelárii? Autá už nevlastní, nehnuteľnosť ani nevlastnila, nábytok zväčša popredávala.

Morálka verzus ekonomika

„Či sme sa báli predčasných volieb? Táto téma má dva rozmery. Prvý je morálny. Situácia po vražde dvoch nevinných ľudí rozvírila smradľavé vody nášho politického rybníka. Na povrch sa dostalo niečo zhnité, čo malo zostať dávno dole, usadené. Ukázalo sa, že najčistejším riešením by boli predčasné voľby,“ vraví Ivan Zuzula.

„Je to však riešenie vtedy, keď zlyhajú všetky ostatné ústavné možnosti. Ak má vláda parlamentnú sedemdesiatšestku, nie sú reálne,“ dodáva. „Druhý aspekt pre nás je ekonomický. Je jasné, že len čo by prišli predčasné voľby, prestal by nám plynúť príspevok od štátu a dostali by sme sa do nezávideniahodnej situácie,“ vraví. Záver tejto jeho analýzy? „Sme za predčasné voľby,“ vraví Zuzula. Morálka nadovšetko. Zdá sa, že Sieť si neskoro uvedomila, čo bolo na jej prežitie dôležité.

Zostal kancelár aj podnikateľ

Zuzula dodáva, že „ekonomiku by nejako vyriešili“. „Sieť má príjmy zo štátneho rozpočtu. Je tam nejaký rozdiel medzi tým, čo má vyplatiť banke (skoro 3 milióny eur - pozn. red.), a tým, čo jej zostane. S veriteľmi komunikujeme ohľadom možnosti splátkových kalendárov. Budúcnosť vidím ako manažovanú z pohľadu finančného zdravia, ale nie ako jednoduchú,“ zhrnul situáciu kancelár Siete Marek Čepko. Mimochodom, on je zrejme jediný človek z Procházkovej garnitúry, ktorý zostáva. Čepko vybavoval úver v banke a tiež mal na starosti dary strane.

Honosné priestory: Tu sídlila Sieť v čase svojej slávy. Dnes sú tieto miestnosti nevyužívané.
Zdroj: Autor článku

V pozadí strany zostal od jej začiatku doteraz ešte jeden človek. Podnikateľ Radoslav Baran, nazývaný aj „sieťacký“ oligarcha. Procházka s ním chodil súkromným lietadlom na futbal, so súčasným predsedom Siete Ivanom Zuzulom Baran podnikal. „Áno, poznáme sa dobre. Občas sa stretávame napríklad na meninových oslavách,“ vraví Zuzula. „Z pána Barana sa nezaslúžene stalo strašidlo. O politiku sa zaujímal, ale nebola to žiadna hrôza v pozadí, ako sa ho niektorí snažili vykresliť,“ obhajuje bývalého obchodného partnera.

Parlamentná strana

Bodkou za tragickou situáciou strany, ktorá kedysi podľa jej bývalej členky, dnes poslankyne budujúcej stranu Spolu, Simony Petrík, organizovala „megalomanskú kampaň“, je problém s webovou stránkou. Všetky politické strany majú podľa zákona povinnosť zverejniť do konca marca zoznam darcov. V tlači alebo na svojej internetovej stránke. Sieti exekútor webovú stránku zablokoval. Svojpomocne sa teda snaží spojazdniť nejakú novú, aspoň prechodne. Či ju akceptuje volebná komisia, v čase uzávierky ešte nevedela. Reálne jej hrozí mastná pokuta - takmer vo výške ročného nájmu jej kancelárie.

Neznámi: Vpravo súčasný predseda Siete Ivan Zuzula, naľavo podpredsedníčka Kristína Šabíková. V kancelárii, ktorú používajú dnes.
Zdroj: Autor článku

Napriek tomu, že s obrátením upadajúcej krivky Siete už ráta málokto, strana sa stále pokladá za parlamentnú. „Keď prezident spustil rokovania so stranami zvolenými do parlamentu, napísali sme mu, že by bolo vhodné osloviť aj nás na rozhovory,“ vraví predseda Zuzula, ale dodáva, že išlo len o gesto a odpoveď od prezidenta nikdy neprišla. O vysvetlenie práv strany, ktorú skoro 150-tisíc voličov poslalo do parlamentu a ona tam dnes nemá žiadneho zástupcu, požiadala Sieť aj predsedu parlamentu Andreja Danka. Nezvyčajnú situáciu jej nevysvetlil ani on.

Turisti

„To, že Sieť dnes nie je v parlamente, je osobné rozhodnutie jednotlivcov, nie odzrkadlenie názoru voličov. Ten sa dozvieme až v ďalších voľbách,“ dodáva. Odídencov volá „politickí turisti“ a opustenie strany vyčíta viac skupine okolo Hrnčiara ako tej, ktorá sa vyformovala na čele s Miroslavom Beblavým. Z desiatich poslaneckých mandátov vo voľbách Sieti nezostalo nič. Teda okrem príspevku, ktorý jej za ne prináleží. Najskôr stranu opustil Miroslav Beblavý, Simona Petrík a Katarína Macháčková. V lete 2016 odišla pätica Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová, Eduard Adamčík, Igor Janckulík a Andrej Hrnčiar. Pripojili sa ku klubu Most-Híd. Posledná, ktorá hodila flintu do žita, v máji 2017, bola Alena Bašistová. Dnes vo svojich radoch Sieť nemá žiadne známe mená - ani boháčov, ani významných umelcov či iné osobnosti.

Dobrovoľníci

Problémy, ktoré na jeseň minulého roka spadli na nového šéfa strany Zuzulu, spôsobilo niekdajšie vedenie. Zuzula vstúpil do strany až v roku 2017 a na jej kandidátke nebol. Asi každý si teda položí otázku, prečo sa tento starý pán rozhodol na dôchodku prevziať zruinovanú stranu, ktorá má podľa marcových prieskumov 0,6 percenta preferencií.

„A čo by som robil doma. Som zdravý, vitálny a chodiť kŕmiť labute k jazeru sa mi nechce,“ odpovedá Zuzula a odmieta, že by za takmer každodennú prítomnosť v kancelárii na Röntgenovej ulici v bratislavskej Petržalke a minutú energiu, bral plat či iné výhody.

Nezáujem

„Sieť chce byť aktívna. Určite to nevidím na nejaké veľké kampane, ale ak si nájde sponzorov pôjde to. A tiež má príjmy z členstva,“ dodal Čepko. Aj on, podobne ako predseda Zuzula, hovorí, že expredsedovia Procházka a Brecely o dianie záujem neprejavujú. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa ich snažil kontaktovať, no na telefonáty ani na SMS nereagovali.

„Dostali sme sa do bodu klinickej smrti. Nemôže nás prekvapovať, že zrazu pol Slovenska netúži po tom, aby podporovala politiku strany Sieť. Zúžime ju, lepšie skoncipujeme. Vyčistilo sa to. Tí, ktorí boli za aktuálny stav zodpovední, odišli. To, čo zostalo, je zatiaľ natoľko zaujímavé, ako je,“ konštatuje triezvo Ivan Zuzula. Stranu, ktorá mala priniesť zmenu, zničili jej známe tváre a najviac ju poškodil sám líder. Do budúcnosti je otázne, ako hlboko sa príbeh Siete vryl do pamäti ľudí a či nejako ovplyvní nové politické projekty.

Prečítajte si tiež: