Slovenské zdravotníctvo už roky trápia miliónové dlhy. A dobre na tom nie je ani štátna zdravotná poisťovňa. Do fatálnej situácie ju dostali predchádzajúci šéfovia, ktorých vo funkciách posvätila vládna strana SMER.

Štát nasadzuje na podvodné e-shopy s potravinami agentov

Mladá lekárka PREHOVORILA: Poisťovne nechcú preplácať dôležité hospitalizácie!
Zdroj: TASR

Premiér Fico obviňuje zo zlej ekonomickej situácie zdravotníctva všetkých dookola, len sám akosi pozabudol, že on je už niekoľko rokov na čele vlády. Foto: TASR

Súčasný riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Kočan začal zadlženosť riešiť nemilosrdným šetrením. Ponižujúci telefonát Roberta Fica, ktorý si vypočulo - a videlo - celé Slovensko, ho však dostal do patovej situácie. Premiér v ňom Kočanovi odporučil, aby svoj „ozdravný systém“, ktorý mal pomôcť najväčšej poisťovni dostať sa z dlhov, hodil do koša.

Slovák môže závidieť. V automobilke nemá na odmeny Nemca ani zďaleka

Na nelichotivý finančný stav však už začínajú doplácať pacienti. A nielen tí, za ktorých „platí“ VšZP.

Nechcú platiť

Ako sme sa dozvedeli, najnovšie poisťovne odmietajú preplácať pacientom hospitalizácie a vyšetrenia, ktoré sa počas nich uskutočnia. Nejde pritom o žiadne banality. Podľa našich zistení sa to deje na neurologickom oddelení jednej z bratislavských nemocníc. „Po dôsledných vyšetreniach sa lekári zhodnú, že je potrebná hospitalizácia. Pacienta prijmeme na oddelenie, pár dni ho dávame dokopy, posielame na mnoho dôležitých a najmä finančne nákladných vyšetrení. Niekedy u nás pacienti ležia tri dni, niekedy dva týždne. Záleží na vážnosti stavu,“ hovorí mladá lekárka, ktorá je zo vzniknutej situácie čoraz nervóznejšia.

Ficove Robíme pre ľudí: A toto má byť čo?! Spoveď pacienta vás položí

Mladá lekárka PREHOVORILA: Poisťovne nechcú preplácať dôležité hospitalizácie!
Zdroj: Shutterstock

V konečnom dôsledku budú trpieť najmä pacienti. Foto: Shutterstock

Slovenské zdravotníctvo, aj z pohľadu lekárov, je najmä o byrokracii. O tom svedčí aj fakt, že až po ukončení hospitalizácie sa skompletizujú informácie, lekárske správy, recepty a správy z poskytnutých zdravotných úkonov. „Tieto kompletné zložky sa potom pošlú poisťovniam, ktoré majú vyfakturovať úkony a následne ich preplatiť. Veď ide predsa o poctivých platcov, ktorí celý život každý mesiac odvádzali do poisťovne nemalé peniaze, najmä pre tieto prípady,“ hovorí lekárka.

Štátna VšZP je na kolenách: Bývalí šéfovia si žijú v luxuse!

Posledné týždne však zostali lekári na oddelení nemilo prekvapení. „Za pár týždňov sa nám vrátilo trinásť spisov pacientov, poisťovne odmietli preplatiť hospitalizácie, lebo podľa úradníkov neboli nevyhnutné,“ šokuje lekárka. „Na stoloch sa nám kopia nepreplatené faktúry. Kto ich má teraz platiť? Samotné nemocnice nie sú v dobrom finančnom stave. Tie úkony stoja aj tisíce eur, má to zaplatiť pacient?“ rozhorčene sa pýta.

Ficov telefonát šéfovi VšZP má nečakanú dohru: Nepovedali mu, že ho takto strápnia!

Možno iba chyba

Podľa hovorcu poisťovne Dôvera, Mateja Štepianskeho, však môže ísť aj o byrokratické pochybenia. „Stáva sa nám, že lekári zle vyplnia nejaké tlačivá, žiadosti, či správy a keďže sa naša poisťovňa musí držať striktných pravidiel pri využívaní peňazí našich platcov, občas jednotlivé prípady vrátime, aby bolo všetko v súlade s pravidlami. Na poisťovňu sú vyvíjané tlaky najmä pre finančnú situáciu. Aby boli peniaze využívané efektívne a správne,“ hovorí Štepiansky.

Úsporný plán zadlženej VšZP ODTAJNENÝ! Čo všetko majú splácať chorí Slováci?

Náklady dvoch poisťovní, ktoré sú na rozdiel od VšZP súkromné – Dôvery a Unionu – stúpli v rokoch 2013 - 2015 o 129 miliónov eur. Príjmy vzrástli v rovnakom období približne o 78 miliónov eur.

Rast výdavkov tak presiahol rast príjmov o 51 miliónov eur. Dlh štátnej poisťovne sa vyšplhal na astronomických viac než 200 miliónov eur. K téme sa vyjadrila aj hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Tisíce chorých Slovákov v ohrození: Svojím zdravím majú splácať dlh poisťovne!

"Robí sa to preto, lebo sa napr. stretávame aj s tým, že pacient si v nemocnici poleží aj noc – dve, namiesto toho, aby bol po nenáročnom zákroku prepustený do domácej liečby čiže prichádza k umelému predlžovaniu pacientovho pobytu v nemocnici len s úmyslom získať vyššiu platbu. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti - či už omylom alebo úmyselne, často nesprávne vykazujú výkony, ktoré si žiadajú preplatiť z verejného zdravotného poistenia preto napríklad niektoré krátkodobé hospitalizácie hradíme inou formou ako tie dlhodobé. Samozrejme, v mnohých nejednoznačných prípadoch žiadame nemocnice a lekárov o to, aby hospitalizáciu vysvetlili a ak je opodstatnená, preplatíme ju," hovorí.

Viac na Pluska.sk:

Mohlo by vás zaujať: