Tip na článok
Talentovaný Jakub Varga: Hrával aj za slovenskú reprezentáciu do dvadsať rokov.

Mladí slovenskí hokejisti sa vyfarbili: Nezvládnuteľné ego priamo na lavici obžalovaných!

Nezvládnuté ego predvádzali košickí hokejisti aj na lavici obžalovaných.

Galéria k článku (4 fotografie )
Tréner mladých hokejistov: Prítomnosť novinárov mu nebola po chuti.
Trojica juniorských hráčov na súde: Ako sa treba správať, musel Jakubovi Vargovi, Petrovi Kaszonyimu, vpravo, a Liridonovi Gashimu, vľavo, vysvetľovať sudca.
Súdení za podplácanie brankárov – bývalý reprezentant Slovenska Jakub Vargav tričku s krátkym rukávom, Peter Kaszonyi v bielej košeli a Liridon Gashi.

Sú mladí, talentovaní - a nevpracú sa do kože. Podľahli ilúzii, že sa im všetko prepečie. Aj ukradnutý balíček prezervatívov - „veď ma už v aute čakala frajerka, ponáhľal som sa,“ ešte aj teraz sa Jakub Varga na svojich lepkavých prstoch iba smeje - i ukradnuté rifle. Traja bývalí hráči juniorskej hokejovej extraligy z HC Košice dostali prvé symbolické zaucho až na Špecializovanom trestnom súde.

Sudca Michal Truban im dal niekoľko výchovných lekcií. Prvé sa týkali slušného správania, posledná dodržiavania zákonov. Za nahováranie spoluhráčov, aby prehrali zápas, uznal Jakuba Vargu, Petra Kaszonyiho a Liridona Gashiho za vinných zo spáchania prečinu podplácania. Frajeri od prekvapenia rýchlo nevedeli, či sa majú proti rozsudku odvolať, alebo radšej nie.

Hučali do brankárov

Spomínaný zápas juniorskej hokejovej extraligy medzi HC Košice a HK Mládež Michalovce sa odohral dvanásteho septembra 2015 na košickom ľade. Že čosi nie je v poriadku, sa ukazovalo ešte pred jeho začiatkom. Prevádzková spoločnosť Niké zastavila tipovanie na tento zápas pre neštandardný masívny nával stávok na Michalovce, ktoré boli tabuľkovým outsiderom. Zápas sa napokon skončil v prospech Košičanov 8 : 5, ale azda len preto, lebo poriadok s hráčmi robili tréneri hneď po prvej tretine.

„Viem, aké výkony sú chlapci schopní podávať. Ale to, čo vtedy predvádzali, sa nám vôbec nepáčilo. Mali sme z toho veľmi zvláštny pocit. Počas prestávky sme hráčov upozorňovali, že kráčajú po tenkom ľade, že toto sa s nimi môže ťahať celú kariéru,“ opatrne volenými slovami opisoval ten deň hlavný tréner juniorov Miroslav Marcinko. Všetci traja vtedajší brankári potvrdili, že ich Jakub Varga už pár dní pred zápasom presviedčal, aby s Michalovcami hrali čo najhoršie, nech len vyhrajú súperi.

Trojica juniorských hráčov na súde: Ako sa treba správať, musel Jakubovi Vargovi, Petrovi Kaszonyimu, vpravo, a Liridonovi Gashimu, vľavo, vysvetľovať sudca.
Trojica juniorských hráčov na súde: Ako sa treba správať, musel Jakubovi Vargovi, Petrovi Kaszonyimu, vpravo, a Liridonovi Gashimu, vľavo, vysvetľovať sudca.
JOZEF HABOČÍK

Trojica juniorských hráčov na súde: Ako sa treba správať, musel Jakubovi Vargovi, Petrovi Kaszonyimu, vpravo, a Liridonovi Gashimu, vľavo, vysvetľovať sudca. Foto: JOZEF HABOČÍK

Len čo bolo rozhodnuté, že chytať za Košičanov bude Mirec Somoši, k Jakubovi sa pridal Peter Kaszonyi a Liridon Gashi. Spoločne do Mirca húdli, nech sa pričiní o prehru svojho tímu, a oni mu zaplatia. Po prvej tretine, ktorá sa nevyvíjala nielen podľa predstáv trénerov, ale ani podľa predstáv trojlístka, slovne zaútočili na brankára: „Načo sa tak snažíš? Prečo chytáš? To tak dobre zarábaš?“ Výhra v tomto zápase mala pre juniorov trpkú príchuť. O radosti z hry nemohlo byť ani reči. „Viacerí hráči prišli za mnou a vraveli, že oni v tom nejdú, že s tým zápasom nemajú nič spoločné,“ spomína tréner Marcinko.

Šumy o ovplyvňovaní hry sa dostali až k vedeniu hokejového klubu a to sa k problému postavilo čelom. Podalo na políciu trestné oznámenie. Aby sa prípad poriadne vyšetril a bolo jasné, komu vôbec nejde o hokej a kvôli peniazom pokojne obetuje dobré meno celého tímu. Na nemilé prekvapenie hokejových fanúšikov sa na lavicu obžalovaných posadili traja naozaj talentovaní hráči, veď napríklad Jakub Varga bol členom reprezentačného tímu do dvadsať rokov.

Vychovávať musel sudca

Svoje nezvládnuté egá predviedli športovci priamo na pojednávaní. Žiaľ, príbuzní ani jedného z nich na súd nesprevádzali, a tak otcovskú rolu musel prevziať sudca Truban. „Vyberte si z úst žuvačku!“ upozornil ich hneď po príchode do pojednávacej sály a vysvetlil, že na súde sa treba správať slušne. Do laty ich dával aj neskôr. Ráznym zahriaknutím, aby počas procesu nevyrušovali, či prísnym odporučením Jakubovi, nech sa z výpovedí svedkov nesmeje. Obžalovaní mladíci celý čas svoju vinu popierali, usvedčujúce výpovede spoluhráčov pripisovali konkurenčnému tlaku medzi hokejistami a Peter atakoval aj vedenie klubu, ktoré podľa neho „očiernilo vlastných hráčov“.

Tréner mladých hokejistov: Prítomnosť novinárov mu nebola po chuti.
Tréner mladých hokejistov: Prítomnosť novinárov mu nebola po chuti.
ĽUDMILA LACKOVÁ

Tréner mladých hokejistov: Prítomnosť novinárov mu nebola po chuti. Foto: ĽUDMILA LACKOVÁ

Všetci traja hovorili hlavne o tom, koľko rokov svojho mladého života obetovali hokeju a akí oni sú - či, lepšie, boli - výborní hráči. „Som sklamaný z tohto všetkého, že moja kariéra hokejistu sa skončila na súde, už sa na ľad nechcem vrátiť,“ povedal vo svojej krátkej záverečnej reči Jakub.

Suroví aj k tehotnej žene

Na sudcu Trubana ukrivdené výlevy športovcov nezabrali. Mladíkov uznal za vinných a pripomenul, v čom spočíva závažnosť tohto prípadu. Korupciu spáchali osoby blízke veku mladistvých. Podplácanie, hrubo nešportové správanie preniká už do juniorských súťaží. Čo asi môžeme očakávať o dvadsať, tridsať rokov, keď chlapci pôsobiaci v takomto prostredí prevezmú funkcie vo vrcholovom športe či práve oni budú vychovávať ďalšie generácie?

Traja košickí juniori ani doposiaľ nežili ako neviniatka, na svojom konte má každý z nich niekoľko priestupkov. Za ovplyvňovanie hokejového zápasu teraz dostali iba podmienečné tresty - Jakub dva roky a Peter s Liridonom pol roka. Na možnosť odvolania si ponechali zákonnú lehotu, aby mohli dobre zvážiť, či sa im na odvolacom súde oplatí riskovať možno aj oveľa tvrdšie tresty. Po vynesení rozsudku Jakub s Petrom v snahe uniknúť pred novinármi surovo odstrčili novinárku vo vysokom štádiu tehotenstva a zo súdu doslova ušli.

Športové esá kontra zákon

  • Adam Johnson - anglický futbalista vyfasoval šesť rokov za sexuálne aktivity s neplnoletým dievčaťom.
  • Lionel Messi - geniálny hráč FC Barcelona a argentínskeho národného futbalového mužstva bol nedávno odsúdený na dvadsaťjeden mesiacov podmienečne a pokutu 2 milióny eur za neodvedenie daní, proti rozsudku sa odvolal.
  • Mike Tyson - svetového šampióna v boxe v roku 1992 odsúdili za znásilnenie na šesť rokov, odsedel si polovicu trestu.
  • O. J. Simpson - amerického futbalistu a herca, miláčika Američanov, obvinili z dvojnásobnej brutálnej vraždy. Súdny proces sa stal najsledovanejším v histórii USA, natočili podľa neho úspešný seriál American Crime Story. Porota Simpsona oslobodila, ale neskôr sa ukázalo, že na súde klamal. Za mrežami napokon predsa len skončil. Za ozbrojené prepadnutie kasína a únos dostal tridsaťtri rokov.
  • Oscar Pistorius - telesne postihnutý atlét z Južnej Afriky dostal šesť rokov za vraždu svojej priateľky modelky. Zastrelil ju cez dvere kúpeľne. Tvrdil, že si ju pomýlil so zlodejom.
  • Tomáš Skuhravý - futbalistu Sparty Praha a Janova odsúdili na dva roky podmienečne za poisťovací podvod. Oznámil krádež požičaného luxusného auta, ktoré v skutočnosti predal.
  • Ladislav Ščurko - hrával hokej za Košice a Trebišov. Za vraždu rozhodcu Marka Liptáka šiel do väzenia len na päť rokov, lebo zločin spáchal pri zníženej príčetnosti.
VIDEO Plus 7 Dní