P olitiku neznášam a považujem ju za jednu z najhorších vecí, aká chodí po tejto planéte… Demokracia je nap.ču… Hlavný problém je to, že voliť môžu všetci… S takýmito názormi sa v minulosti blysol v internetových diskusiách Michal Truban (35). Dnes sa úspešný podnikateľ, ktorý „neznáša politiku“, uchádza o miesto predsedu Progresívneho Slovenska. Podľa aktuálnych preferencií tejto dravej politickej strany by pokojne mohol získať aj funkciu premiéra Slovenskej republiky. Demokracia až tak celkom na… - však viete, čo - asi nebude.

Bohatý železný muž

V eufórii z víťazstva bývalej podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách ohlásil Ivan Štefunko, že uvoľňuje miesto predsedu strany. Vynikajúco načasovaný krok potvrdzuje, že nemáme do činenia s amatérmi. Štefunko poznačený neúspešnou politickou minulosťou a chorobou odsúva nabok vlastné ego a uvoľňuje flek, aby sa tvárou strany stal nový človek.

Nový nielen v zmysle neokukanej tváre, ale aj nový ako supermoderný, kráčajúci s dobou. Michal Truban, zatiaľ jediný adept na šéfa strany, sa prezentuje ako zakladateľ viacerých startupov a donedávna spolumajiteľ webhostingovej spoločnosti. Povedzme si na rovinu, že väčšina národa netuší, čo Truban vlastne robí, ale to mu nie je na škodu.

Predstava, že Slovák nahonobil majetok „voľáko na internete“, je vo svojej podstate pre mnohých fascinujúca. O svojom príbehu už Truban stihol napísať knihu Support s radami a návodmi, ako „vybudovať unikátnu firmu, aj keď robíte mrte chýb“. Prezentuje sa aj na internetovej stránke truban.sk, kde sa okrem iného dozviete, že nie je žiadna bábovka, ale chlap ako buk. Zanietený športovec, triatlonista, železný muž - čiže účastník súťaže Ironman. 

Voliť či nevoliť?

Truban sa rád zapájal do internetových diskusií dávno pred tým, ako sa rozhodol ísť do politiky. Na diskusnom fóre Kyberia vystupoval pod menom Black­hole, v preklade Čierna diera. Tí, ktorí poznali jeho niekdajšie názory, dnes nevychádzajú z údivu, že si vybral cestu politického lídra. Veď posúďte sami.

Ako Blackhole napísal: „Osobne si myslím, že ako ľudia máte milióny oveľa účinnejších spôsobov, ako ovplyvňovať svoju budúcnosť a svojich detí, ako ísť voliť. Raz si váľaš gule, tak ti nepomôže ani Hitler. Naopak, keď makáš za cieľom a si šikovný, tak si poradíš všade. Riešiť také tragédie, že keď zvolia Mečiara, je koniec sveta a tak ďalej. Už pomaly o nič nejde. Rudka sme si zvolili a ako sa zopičil. O ostatných ani nehovorím.“ 

Ironman: Michal Truban sa venuje viacerým športom.
Ironman: Michal Truban sa venuje viacerým športom.
Zdroj: M.T. Facebook, D.YT facebook

Opýtali sme sa Trubana politika, či je stále presvedčený, že pri voľbách o nič nejde, teda že sú vlastne nanič. Odpovedal ako z veľkej knihy: „Považujem za veľmi zlé, ak ľudia redukujú svoju účasť na fungovaní krajiny len na voľby raz za pár rokov. Práve naopak, je veľmi dôležité, aby sa ľudia ozvali cez aktivizmus, petície, komunikovanie a organizovanie sa. Preto som založil protikorupčné hnutie slovensko.digital, lebo som vedel, že nestačí sedieť so založenými rukami a frflať - alebo si myslieť, že stačí ísť voliť a niekto iný to za nás urobí.“ 

Ďalšie zo svojich niekdajších vyjadrení, že „politiku netreba klásť na popredné priečky svojich hodnotových rebríčkov“, dnes Truban plne sústredený na politiku vysvetľuje takto: „Politika pre mňa nie je cieľ, ale prostriedok na dosahovanie iných hodnôt, ktoré sú pre mňa tie podstatné. Rodina, bezpečie a zdravie mojich blízkych či spravodlivosť a férovosť v spoločnosti.“ 

Elita platiteľov daní

Mimoriadne zaujímavé boli aj Trubanove úvahy o demokracii. Na Kyberii napísal: „Minule sme sa ako asi všetci s kamošom len tak krčmovo popri bikovom tréningu bavili o tom, aká je demokracia nap.ču, ale že neni nič lepšie. Riešili sme, že hlavný problém je to, že môžu voliť všetci a či by to pomohlo nejako osekať. Prišiel s celkom zaujímavou myšlienkou, že by sa to odvíjalo od výšky daní, ktoré platí. Samozrejme, by sa to dalo všelijako opatchovať (že to bude platiť len do určitej výšky). Hlavný prínos by bol ten, že celý politický marketing by sa musel zmeniť a s tým aj cielenie a služby, čo by riešili. Pretože tá hybná sila vo voľbách by nebola tak ľahko manipulovateľná, respektíve by bola trošku ťažšie (za predpokladu, že to, koľko daní človek platí, hovorí o ňom, že vie aspoň trošku, ako svet funguje). Zároveň to má celkom zaujímavý argument, že vlastne by si mal mať právo rozhodovať pomerne tým, koľko prispievaš. Napadajú vám nejaké ďalšie veci alebo nemáte link na štúdiu, ktorá by to rozoberala?“ 

Právo voliť pre všetkých, aj pre tých, ktorí za pár eur ochotne zakrúžkujú hocikoho, je určite téma hodná debaty. Ale váha hlasu podľa výšky daní? Aby chabo zaplatenú inteligenciu, filozofov, učiteľov, umelcov prevalcovali bezškrupulózni chytrácki podnikatelia, drzí dépeháčkari?!

„Nikdy som tento názor nemal. Bolo to diskusné vlákno so zámerne provokatívnou tézou na debatu. Podobné debaty patria ku Kyberii,“ odstriháva sa Truban od slov naťukaných vlastnou rukou a aby nevznikli pochybnosti o jeho politickej korektnosti, dodáva: „Som presvedčený, že demokratická a spravodlivá spoločnosť stojí na rovnosti práv ľudí.“ Premena voľnomyšlienkara na rozvážneho predsedu politickej strany sa zdá dokonalá. Len aby raz aj o ňom niekto nepísal, ako sa nám
„zopičil“.

Hviezdna exmanželka

Video zo svadby Michala Trubana sa stalo klipom k pesničke O poliach a snehu. Dnes už Trubanova exmanželka Dominika Fričová je známa pesničkárka a s čerstvým rozvodom sa vyrovnáva aj vo svojej tvorbe. Na Facebooku oznámila vydanie prvého albumu a titulnú pieseň uviedla slovami, ktorými zrejme naráža na sľubne sa rozbiehajúcu politickú kariéru svojho bývalého.

„Keď ste s niekým dvanásť rokov, jeho sny sa stanú vašimi. Paradoxne sú to teraz moje slová a nie toho druhého činy, ktoré im môžu uškodiť. A tak som sa rozhodla povedať to po svojom a v roku svojho rozvodu vydať album. Je o koncoch, ale aj o tom, že konce sú len zamaskované nové začiatky.“ Pod textom je link na tklivú pesničku kontrasne podfarbenú zábermi šťastného ženícha, vysmiatej nevesty a veseliacich sa svadobčanov. Idylka nežných bozkov a láskyplných dotykov z roku 2015 znásobuje pocit precitnutia. „Aj nás zabolí, že sme boli, a predsa neboli,“ spieva Dominika. 

Bola to láska: Po rozvode sa vedkyňa Dominika zo žiaľu za láskou vyspievala v pesničke O poliach a snehu. Videoklip k nej tvoria zábery z ich svadby s Michalom.
Bola to láska: Po rozvode sa vedkyňa Dominika zo žiaľu za láskou vyspievala v pesničke O poliach a snehu. Videoklip k nej tvoria zábery z ich svadby s Michalom.
Zdroj: Internet

Aj keď sa to možno nezdá, skutočnou hviezdou v manželskom páre Truban - Fričová bola Dominika. Uznávaná vedkyňa a lekárka s duálnym titulom MD, PhD. sa zaoberá neurobiologickým výskumom. Zjednodušene by sa dalo povedať, že hľadá liek na Parkinsonovu chorobu.

Pôsobila aj na jednej z najprestížnejších kliník v USA Mayo Clinik, kde získala dvojročný kontrakt. V mnohých rozhovoroch, ktoré poskytovala ako vedkyňa, sa vyjadrovala, že na Floride má na prácu vynikajúce podmienky, ale kvôli manželovi sa plánuje vrátiť na Slovensko. On sa chce realizovať doma, rozhodol sa vstúpiť do politiky a ona mu chce byť nablízku. 

Na pomoc slovenskej vede Dominika založila web Zijemvedu.sk, kde môžu odborníci diskutovať i hľadať pomoc od kolegov.  Vzťah dvojice úspešných mladých ľudí však nevydržal práve Trubanov prudký skok do vysokej politiky. Aj keď o obidvoch budeme určite ešte veľa počuť, ďalej kráča každý z nich sám.   

Zlatý prach

Nádejný šéf Progresívneho Slovenska, tridsaťpäťročný Michal Truban, vstupuje do veľkej politiky ako bohatý muž. Pred pár mesiacmi predal zahraničným záujemcom spoločnosť WebSupport, v ktorej bol väčšinovým vlastníkom. Túto firmu zakladal ešte ako študent v roku 2004 s Pavlom Stanom. V roku 2017 vstúpil do firmy odstupujúci predseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko. 


WebSupport podnikal s prenájmom priestoru na svojich serveroch a zhruba po desiatich rokoch svojej existencie patril medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce IT firmy v strednej a vo východnej Európe. S trochou nadhľadu by sa dalo povedať, že Truban je slovenský Zuckberger. 

Spoločne s ex: Byt v centre Bratislavy si kúpili nedávno, dnes už ide každý vlastnou cestou.
Spoločne s ex: Byt v centre Bratislavy si kúpili nedávno, dnes už ide každý vlastnou cestou.
Zdroj: MAREK IŠTOK

Koľko Truban za predaj firmy zinkasoval, nechcel novinárom povedať. Zároveň však nedokázal odolať možnosti rozdúchať okolo seba zlatý prach. „Išlo o sumu v dojciferných miliónoch eur,“ pochválil sa, že on a jeho dvaja spoločníci nedostali menej ako desať miliónov eur. Ak sa delili podľa podielov vo firme, mohol Truban dostať do vlastného vrecka polovicu tejto sumy. 

S akým majetkom disponuje Truban aktuálne, teda v čase, keď si ho už televízie pozývajú do duelov s ostrieľanými predsedami parlamentných politických strán, nevedno. Na našu výzvu, aby predložil majetkové priznanie, v Progresívnom Slovensku nereagovali.

Pozreli sme sa teda do verejnej databázy katastra nehnuteľností a tam sme zistili, že Michal Truban vlastní od roku 2013 byt v bratislavskej Karlovej Vsi a vo svojej rodnej vieske Kysucký Lieskovec pozemky. S bývalou manželkou si v roku 2017 kúpili relatívne veľkorysý byt v centre hlavného mesta s rozlohou deväťdesiatdva štvorcových metrov. K oficiálnemu rozdeleniu majetku po rozvode zatiaľ asi nedošlo.