Tip na článok
Tichá lokalita: Dom manželov Krajňákovcov je v Nižnej Myšli, pár kilometrov od Košíc.

Mladý muž z východu predáva dom netradičným spôsobom: Ponúka zaňho žreby, Tiposu sa to nepozdáva

Chcel predať nehnuteľnosť inak, ako je bežné, teraz ho preverujú pre možné prevádzkovanie hazardných hier bez povolenia.

Zvláštny spôsob predaja nehnuteľnosti nedá úradníkom spávať. Martin Krajňák z Nižnej Myšle pri Košiciach sa totiž rozhodol zbaviť svojho domu cez verejný prísľub. Teda spôsobom, ktorý pripomína lotériu.

Ponúka ho za 20-eurový zlosovací lístok a záujemcom o netradičný predaj ďalej ponúka možnosť prísť k novému autu Škoda Octavia a dovolenku za 3-tisíc eur. Stačí, ak sa naplní jediná podmienka - do 20. decembra predá Martin minimálne 20-tisíc zlosovacích lístkov.

Zatiaľ to tak nevyzerá. Slováci sú voči tomuto nápadu až prekvapivo opatrní a nedôverčiví - o kúpu Martinovho domu ich prejavilo záujem len niečo vyše sto. To však nie je najväčší problém, ktorý má. Tipos nedávno podal trestné oznámenie vo veci nepovoleného prevádzkovania lotérie a prevetrávajú ho aj daniari.

Iba verejný prísľub

„Je to celé smiešne, pretože ja nie som podnikateľ, nemám otvorenú žiadnu živnosť ani eseročku. Daniari jednoducho nemajú dôvod kontrolovať ma. Veď ako obyčajný občan predávam nehnuteľnosť, ktorú vlastním. Všetci sa tvária, aký problém vyrábam, a ja sa pritom iba riadim Obchodným zákonníkom. Ten jasne hovorí aj o prevode nehnuteľnosti za pomoci verejného prísľubu,“ vysvetľuje zamestnanec U. S. Steelu.

Čítajte viac:

Milióny eur v nenávratne: Stávkové kancelárie varujú pred nelicencovanými konkurentmi

Ako dodáva, lotériu jeho predaj len pripomína. V skutočnosti ide o verejný prísľub. „Verejne som prisľúbil, že ak predám minimálne 20-tisíc zlosovacích lístkov, prebehne žrebovanie a víťaz sa stane vlastníkom môjho domu.“ „Ide síce o neštandardný predaj domu, ale ako inak sa mám dostať k svojim peniazom?“ pýta sa.

Čo nie je zakázané, je dovolené

Dom s manželkou postavili a skolaudovali ešte v roku 2013. Ako väčšina mladých párov aj oni si vzali hypotéku a zaviazali sa splácať požičanú sumu desiatky rokov. Vtedy sa im to zdalo ako ideálne riešenie. Pre deti aj pre nich. Vlastný pozemok, tichá lokalita, žiadne dupanie susedov nad hlavou.

Podarí sa ho predať? To sa ukáže až v decembri. Pravda, ak to Martinovi úrady nezatrhnú. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Lenže deti rástli a syn začal intenzívne trénovať hokej. „Je pre nás neúnosné dvakrát za deň pendlovať do Košíc a naspäť. Preto dom predávame a sťahujeme sa do Košíc,“ vysvetľuje Krajňák. Súdny znalec odhadol hodnotu domu na 184-tisíc eur. Pôvodne ho predávali za 140-tisíc, no kupca nenašli.

„Možno sme pýtali priveľa,“ povzdychol si Martin Krajňák. „Drahšie domy sú na Slovensku nepredajné. Keď sa v médiách napísalo, ako dom predávam, okamžite sa mi ozvali ďalší traja ľudia - z Bratislavy, z Tatier a jeden z Košíc. Ten ponúkal byt. Všetci chceli predávať tak ako ja, cez súťaž, pretože priamym predajom jednoducho kupca za požadovanú sumu nenájdu,“ vysvetľuje.

Martin tvrdí, že o takomto predaji dlho rozmýšľal. „Nebolo to jednoduché. Aby to bolo legislatívne v poriadku, dával som to dokopy osem mesiacov. Najväčší problém bol získať právnickú firmu, lebo 99 percent oslovených právnikov mi povedalo, že sa to nedá. Až nakoniec sa našiel jeden, ktorý povedal, že to ide.“ Všetko má totiž základ v Ústave SR. „Článok 2 odsek 3 jasne hovorí: Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá,“ cituje ústavu.

Ochranná známka

Než spustil tento netradičný predaj, nápad dal zapísať ako ochrannú známku. „Je to niečo, čo na Slovensku ešte nebolo, tak mi istá milá pani poradila. Aby sa mi nestalo, že to niekto z internetu stiahne, zažiada o ochrannú známku na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky a som nahratý,“ vysvetľuje. Pôvodne dokonca rozmýšľal, že by v tejto oblasti podnikal, no teraz je rozhodnutý celý svoj nápad predať a mať pokoj.

Interiér domu. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Začiatok „súboja“ o dom vyhlásil 1. mája. „Všetko je legálne a transparentné. Na internete je celý verejný prísľub, ktorý musím dodržať. Ako predajca sa zaručujem zaplatiť výhercovi všetky poplatky, či už daň zo zisku, alebo aj zdravotné odvody súvisiace s prevodom nehnuteľnosti. Hradím aj všetky právne služby. Ten, kto dom získa, ho má čistý, bez hypotéky a bez skrytých poplatkov,“ vyratúva Martin. „Ľudia sa pýtali. Najmä tí, čo boli v zahraničí. Jedna pani už kúpila lístky za 100 eur a za 100 si ešte ide kúpiť. Fandí tomu nápadu a v dobrom sa hnevá, že to nenapadlo aj jej,“ vraví Martin, ktorý prezrádza, že pred spustením projektu najprv obvolával ľudí a pýtal sa, či by za takýto lístok boli ochotní dať 50 eur.

Keďže mu väčšina povedala, že radšej obetuje 20 eur s tým, že ak by aj nevyhral, chýbať mu nebudú, celý systém nastavil na túto nižšiu sumu.

Úradnícke no, no, no

Okrem zvedavcov a záujemcov sa však po spustení projektu ozvali štátne inštitúcie. Daňový úrad ho vyzval, aby predložil výpis z bankového účtu, ako nakladá s peniazmi, ktoré ľudia posielali, a vôbec im nevadilo, že je to súkromný účet. „Ja som kvôli tomuto projektu zriadil osobitný účet, na ktorý chodia platby za zlosovacie lístky. Bez problémov som im požadované veci predložil, aj keď nemajú na to žiadne právo. Som obyčajný človek, nie fyzická ani právnická osoba. Neporušujem žiaden zákon. Zdá sa mi smiešne, že by daňový úrad kontroloval každého človeka, ktorý predáva nehnuteľnosť cez verejný prísľub,“ krúti hlavou Martin, no inštitúcie si myslia čosi iné.

„Ide o neštandardný postup a v prípade podozrenia, že takáto súťaž obsahuje prvky hazardnej hry, je povinnosťou Finančnej správy preveriť všetky skutočnosti, či došlo k porušeniu zákona o hazardných hrách,“ obhajuje postup košických daniarov hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková. „Momentálne prebieha dozor, ktorým sa musí potvrdiť, či ide, alebo nejde o hazardnú hru. V prípade, že bude porušený zákon o hazardných hrách, začneme správne konanie.“

Martin Krajňák musí vysvetľovať svoj nápad s predajom aj na polícii. Štátna spoločnosť Tipos, ktorá má licenciu na prevádzkovanie hazardných hier, totiž podala trestné oznámenie - na neznámeho páchateľa. „Nič som neporušil. Som súkromná osoba. Licenciu na prevádzkovanie lotérií a hazardných hier som nežiadal, ani nebudem. Nepodnikám v tomto odbore, navyše takúto licenciu môže získať jedine právnická osoba, ako je eseročka či akciovka. Vo svojom verejnom prísľube, ktorý musím dodržať, jasne hovorím o tom, že ak sa nenazbiera dostatočný počet lístkov, všetkým účastníkom ich vklad vrátim. Takže nikto nebude poškodený,“ dodáva na záver mladík od Košíc.

Či predaj domu bude úspešný, zistíme až 20. decembra. Dovtedy musí Martin Krajňák presvedčiť ľudí z celého Slovenska, aby si zlosovateľné lístky kúpili. Tipos podal trestné oznámenie Spoločnosť TIPOS nám k prípadu poslala vyjadrenie. Časť z neho vyberáme, celé ho nájdete na stránke plus7dni.sk/loteria.

„Spoločnosť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s., podala na Krajskú prokuratúru Bratislava dňa 13. 6. 2016 trestné oznámenie, ktoré sa týkalo verejného prísľubu k poskytnutiu nehnuteľností a iných vecí, ako odmien pre záujemcov, ktorých zlosovací lístok bude vyžrebovaný. Podľa našich informácií sa táto vec momentálne rieši na Okresnom riaditeľstve PZ Košice-okolie. Naša spoločnosť podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. K dnešnému dňu nemáme informácie o začatí trestného stíhania voči konkrétnej osobe… Naša spoločnosť si v rámci predmetného trestného konania zatiaľ neuplatnila žiadnu náhradu škody.“

VIDEO Plus 7 Dní