Tip na článok
Alexander Rozin ml. sa rád súkromne stretáva s najvyššími policajnými funkcionármi. Napríklad aj v Inchebe.

Mladý Rozin hostil v Inchebe policajnú špičku. Kto to zaplatil?

Šéf policajnej inšpekcie Ivan Ševčík veľkolepo oslavoval narodeniny. Odmieta prezradiť, kto platil účet.

Galéria k článku (4 fotografie )
Alexander Rozin ml.: Rád sa súkromne stretáva s najvyššími policajnými funkcionármi.
Dobré vzťahy: Majiteľ Incheby Alexander Rozin bol župným poslancom za Smer a kontakty nevychladli.
Incheba: Ševčík si na oslavu vybral Rozinov výstavnícky komplex, ktorý väčšinou slúži na veľké podujatia pre tisícky ľudí.

Priateľské kontakty vo vedení polície evidentne neopúšťajú Alexandra Rozina mladšieho. Pred pár mesiacmi vo veľkom hostil špičky polície i Smeru v bratislavskej Inchebe, ktorá patrí jeho otcovi Alexandrovi Rozinovi.

Dôvodom bola honosná oslava narodenín šéfa policajnej inšpekcie Ivana Ševčíka a medzi hostí patril aj prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Všetci svoju účasť pre PLUS 7 DNÍ potvrdili.

Rozin mladší mal pred tromi rokmi opletačky s políciou, keď ho ako šoféra na luxusnom Porsche pri Banskej Bystrici zastavila hliadka, pričom tvrdil, že nemá pri sebe doklady, a odmietol sa podrobiť aj skúške na alkohol.

Sebavedomie mu určite zdvíhal fakt, že ako spolujazdec vedľa neho sedel vtedajší bratislavský krajský policajný šéf Pavel Brath, ktorý sa snažil celú situáciu ututlať. Napokon Rozin mladší vyviazol so smiešnou pokutou.

Majiteľ Incheby Alexander Rozin bol župným poslancom za Smer a kontakty nevychladli. Foto: Matej Kalina

Kto to platil?

„Išlo o súkromnú akciu platenú zo súkromných finančných prostriedkov. Ministerstvo vnútra nemá žiadny dôvod vyjadrovať sa k nej,“ odkázal šéf policajnej inšpekcie Ivan Ševčík. Vyhol sa tak odpovedi na naše otázky, kto platil veľkolepú oslavu jeho narodenín v Inchebe a či má priateľský vzťah s Rozinom mladším.

Podľa našich informácií sa akcia nekonala v Inchebe náhodou. Celá mala byť v réžii mladého Rozina, ktorý bol na domácej pôde a na oslave sa osobne zúčastnil.

Prijímanie takýchto darov by pre verejného funkcionára mohlo byť problematické. Najmä keď uvážime, že policajná inšpekcia v minulosti prešetrovala okolnosti, za akých policajti v Banskej Bystrici riešili prípad Rozina mladšieho, aj keď v tom čase na jej čele ešte Ivan Ševčík nestál. Inšpektori vtedy nič zlé nezistili, ale súd napokon aj tak odsúdil obvodného policajného riaditeľa Romana Babjaka na osemstoeurovú pokutu, pretože zatajil existenciu videozáznamu z Rozinovej kontroly.

Na záberoch bolo vidieť, že odmietol podrobiť sa akejkoľvek skúške na prítomnosť alkoholu a podľa súdu tak Babjak zmaril objasnenie Rozinovho priestupku. Ako to bolo s účtom za oslavu v Inchebe, zatĺka aj samotný Rozin mladší. Podľa jeho hovorkyne „neorganizoval a neplatil žiadnu spomínanú akciu“.

Na naše ďalšie otázky, kto ju teda platil, už hovorkyňa nereagovala a nezdvíhala telefón. Nemohli sme sa teda spýtať, či to nemohlo byť tak, že syn majiteľa Incheby síce neplatil, ale ani nepredložil účet, keďže bol vo svojom.

Čítajte viac:

Milionárskemu synčekovi Rozinovi pomohol kamoš z polície. Potrestajú ho?

Vyberaná spoločnosť

Podľa priamych účastníkov oslavy sa v Inchebe zišli policajné a politické špičky krajiny. Ševčíkovi blahoželal okrem Rozina mladšieho aj prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a ďalšie známe tváre.

Obaja spomínaní účasť potvrdili, ale odmietajú, že by boli s Rozinom mladším v akomkoľvek vzťahu. Prišli vraj len na pozvanie Ivana Ševčíka. Zvolenskej hovorkyňa Zuzana Čižmáriková odpovedala, že ministerka zdravotníctva sa s prominentným synom zoznámila na plese medikov a v Inchebe sa s ním videla iba druhýkrát v živote.

Alexander Rozin starší je vplyvný podnikateľ ruského pôvodu, ktorý má blízko k Smeru a v minulosti sa o jeho aktivity tiež intenzívne zaujímala polícia. V roku 2006 voči nemu dokonca začala trestné stíhanie pre podvod. Podľa vyšetrovateľov získal lukratívne bratislavské vinice tým, že uviedol do omylu kataster i notára na základe sfalšovaných dokumentov.

Na pokyn Generálnej prokuratúry sa však stíhanie zastavilo. Súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár mal vtedy iný názor, v tom čase však šéfoval „iba“ krajskej prokuratúre a Rozin si tak mohol vydýchnuť. Vplyvný podnikateľ bol aj župným poslancom za Smer.

VIDEO Plus 7 Dní