Výstavba tretieho bloku atómky v Mochovciach sa konečne skončila a do elektrickej siete už dodáva energiu, no trvalo to štrnásť namiesto pôvodne sľubovaných štyroch rokov. Vyšetrovanie obrovského predraženia pri dostavbe elektrárne však naďalej trvá a pripomína naťahovanie dostavby. Trestné stíhanie dvoch talianskych manažérov Slovenských elektrární, ktorí boli obvinení z podvodu, sa začalo už pred štyrmi rokmi a prípad dodnes nebol uzavretý. Jeden z obvinených pri tom naďalej pracuje vo firme, ktorá vlastní podiel v elektrárňach, a odišiel do zahraničia.
Samé problémy
Najprv ambiciózne plány, neskôr nepodarená realizácia. Aj tak sa dá opísať prípad dostavby Mochoviec. Nejde iba o zdržanie. Cena výstavby vyletela z 2,8 na 6,2 miliardy eur. K spusteniu bloku nakoniec došlo koncom januára tohto roka.
Polícia ešte v čase neustále sa predlžujúcej výstavby a opakovane zvyšovaného rozpočtu začala vyšetrovať viacero káuz, ktoré sú spojené s realizáciou projektu. Policajné razie boli v elektrárňach také časté, že zamestnanci si na ne postupne zvykli a nepovažovali ich za nič výnimočné - faktúry, projekty, komunikácia s dodávateľmi či kolegami, políciu zaujímali jednoducho všetky detaily dostavby.
V apríli 2019 to však vyzeralo na zlom vo vyšetrovaní. Národná kriminálna agentúra (NAKA) vtedy urobila najviditeľnejší úkon. Priamo na bratislavskom letisku zadržala exšéfa Slovenských elektrární Paola Ruzziniho a člena predstavenstva energetickej spoločnosti Nicolu Cotugna. Bolo to obdobie, keď sa polícia pravidelne na sociálnej sieti chválila videami a fotkami z takýchto akcií a nebolo to inak ani v tomto prípade.
Talianski manažéri podľa polície spôsobili slovenskému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur. Údajne vznikla pri natretí betónových povrchov tretieho bloku Mochovce špeciálnou maltou. Tá neskôr začala praskať a pri následných testoch sa zistilo, že firma nedodržala predpísané postupy. Nemala správnu kvalitu a robotníci ju nanášali za nevhodných podmienok. Taliani spôsobili škodu najmä tým, že stavbárom za takúto prácu zaplatili priveľa.
Neprešlo veľa času a polícia zasahovala v ďalšej firme, ktorá bola dodávateľom v Mochovciach. V prípade išlo o to, že spoločnosť prestala platiť svojim subdodávateľom. Krátko nato NAKA zadržala ďalšieho manažéra Slovenských elektrární, ktorý údajne zavinil 10-násobné predraženie služieb súvisiacich s odvozom výkalov.
Časom nešetria
Hoci niekdajších talianskych manažérov elektrární obvinili pred necelými štyrmi rokmi, ich prípad stále nie je uzavretý. Naďalej sú stíhaní, ani prokurátor ich obvinenie nezrušil.
„V predmetnej trestnej veci sa vedie trestné stíhanie proti dvom fyzickým osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v spolupáchateľstve,“ potvrdil pre PLUS 7 DNÍ Úrad špeciálnej prokuratúry. „Vyšetrovanie doposiaľ nebolo ukončené, vo veci sa vykonávajú ďalšie procesné úkony,“ uviedol úrad. Viac k téme povedať nechceli, kým vyšetrovanie stále prebieha.
Na príčiny tak dlho trvajúceho procesu sme sa spýtali aj polície. Tlačové oddelenie v reakcii síce potvrdilo, že bývalí funkcionári elektrárne sú naďalej obvinení a stíhaní na slobode, ale debatovať o dôvodoch štyri roky trvajúceho vyšetrovania nechcelo. „Nie je možne poskytnúť iné ďalšie informácie z prebiehajúcich trestných konaní, pretože ich poskytnutie by mohlo sťažiť alebo zmariť objasnenie a vyšetrenie trestných vecí,“ píše sa v stanovisku. Otázku, kedy by vyšetrovanie mohlo byť ukončené, nechali bez odpovede.
Vyšetrovanie v tomto prípade môže komplikovať skutočnosť, že časť úkonov prebieha v Taliansku a treba ich riešiť cez takzvanú právnu pomoc. Ale aj tak sú štyri roky pomerne dlhý čas, keďže ide o krajinu Európskej únie. S Talianskom treba v tomto prípade komunikovať preto, že majiteľom tretinového podielu elektrární je tamojší energetický koncern Enel, vysvetľovali pred pár mesiacmi policajti. Práve na pokyn Enelu sa do vedenia slovenského výrobcu elektriny dostali obvinení Ruzzini a Cotugno.
Od Slovenských elektrární aj Enelu sme sa snažili zistiť, ako vnímajú obvinenie svojich manažérov a trvanie vyšetrovania, ale aj to, či v spolupráci s nimi pokračujú. Spoločnosti do našej uzávierky na otázky neodpovedali. Z oficiálnych informácií dostupných na webe Enelu však vyplýva, že Nicolu Cotugna povýšili a dnes šéfuje koncernovému biznisu v Brazílii.
Viac podrobnosti nájdete v galérii
Inde stačí vyše roka
Pomalé vyšetrovanie údajných podvodov spáchaných na jednom z najdrahších projektov v histórii Slovenska je o to prekvapivejšie, že hlavným sľubom úradujúcej vlády bol práve boj s korupciou. Odhaľovať komplikované ekonomické pozadie je však ťažšie, než dávať predvolebné sľuby. Policajný hovorca Michal Slivka už vlani v júli musel vysvetľovať zdĺhavosť vyšetrovania miliónových škôd pri dostavbe atómky. Okrem medzinárodného aspektu kauzy spomenul, že do prípadu bol pribratý znalec na „na určenie presného rozsahu spôsobenej škody a spôsobu jej vzniku“.
Dá sa však predpokladať, že policajné zložky a prokuratúra mali v uplynulom období ako prioritu celkom iné vyšetrovania. Ukážkovým príkladom môže byť kauza Dobytkár, ktorá súvisí s korupciou a praním špinavých peňazí pri pôdohospodárskych dotáciách. Obžalovaný je v nej vplyvný podnikateľ z éry Smeru Norbert Bödör. Alebo kauza Mýtnik, kde je zas obžalovaný bývalý poslanec za HZDS Jozef Brhel starší, ktorý patril tiež k úzkej skupine podnikateľov v pozadí Smeru. Obžalobe v tejto kauze čelí šestica obvinených, ktorí sa podieľali na korupcii a ovplyvňovaní zákaziek na dodávky informačných systémov od firmy Allexis podnikateľa Michala Suchobu. Finančnej správe po roku 2012 dodávali analytické a kontrolné systémy v utajenom režime a bez súťaže. Prokuratúra chce dokázať, že to bolo protiprávne a ich cena je nadhodnotená o 45 miliónov eur.
Aj v tomto prípade išlo o náročné vyšetrovanie, aj tam sa robili posudky na výšku škody a spomínajú sa tam zahraničné firemné štruktúry. Napriek tomu sa polícii podarilo ukončiť všetky procesné úkony v kauze Mýtnik asi za trinásť mesiacov, teda niečo vyše roka. Rýchlosť vyšetrovania právne náročného prípadu oceňovala aj špeciálna prokuratúra. „Vyšetrovanie bolo ukončené v decembri 2021, hoci išlo o skutkovo a právne náročný prípad. V tejto súvislosti je preto namieste opätovne vyzdvihnúť a oceniť prácu vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry,“ reagoval vlani úrad na informácie, že kauza už smeruje na súd. Špeciálna prokuratúra a polícia sa však dlhodobo bránia, že by vyšetrovania a určovanie priorít boli politicky motivované.