Tip na článok

Modrá veľryba: Deti páchajú samovraždy, lebo ktosi sa vyhráža, že ublíži ich rodine. Je to klamstvo

Dorazila nebezpečná hra, pre ktorú vraj deti páchajú samovraždy, už aj na na Slovensko?

Galéria k článku (7 fotografií )
Obľúbený: Z reakcií Denisových kamarátov je zrejmé, že bol obľúbený. Z jeho smrti sú šokovaní.
Obľúbený: Z reakcií Denisových kamarátov je zrejmé, že bol obľúbený. Z jeho smrti sú šokovaní.
Julia Konstantinovová: „Koniec,“ napísalo 15-ročné dievča z mesta Usť-Ilimsk pred niekoľkými týždňami na sociálnu sieť a pridalo foto svojej ruky s vyrezanou veľrybou. Potom spáchalo samovraždu. V Rusku vraj zaznamenali viac podobných prípadov.

V Rožňave je panika. V priebehu ani nie mesiaca tam spáchali samovraždu dvaja tínedžeri. Ešte v marci si na život siahla 14-ročná žiačka základnej školy, pred pár dňami tak urobil 16-ročný stredoškolák. Mestom sa rýchlosťou blesku rozchýrilo, že za smrťou detí je nebezpečná hra šíriaca sa sociálnymi sieťami s názvom Modrá veľryba. Pôvod má v Rusku, kde pre ňu údajne umreli stovky mladých ľudí. Nie je však vylúčené, že hrozbou je už aj pre slovenskú mládež. Polícia totiž skutočne prešetruje verziu, že za smrťou dvoch tínedžerov z Rožňavy je Modrá veľryba.

Nebezpečenstvo z Ruska

Najskôr informáciu zaregistroval málokto. Na východe Slovenska začiatkom apríla skočil pod vlak študent strednej školy. Podľa oficiálneho vyjadrenia polície to urobil 2. apríla pred polnocou. Nad touto smutnou správou zrejme nejeden čitateľ s povzdychom skonštatoval, že nešťastná láska dokáže pripraviť mladých ľudí o rozum. V krátkom čase však nabrala na vážnosti.

V Rožňave sa začalo s hrôzou šepkať, že 16-ročný Denis sa stal obeťou nebezpečnej hry, o ktorej ani nie mesiac predtým písali temer všetky slovenské médiá. A nielen tie. Stalo sa tak potom, ako ruské tínedžerky Julia Konstantinovová a Veronika Volkovová z priemyselného mesta Usť-Ilimsk v Irkutskej oblasti spáchali samovraždu skokom zo 14-poschodovej budovy. V tejto súvislosti sa spomenula práve Modrá veľryba, hra, ktorá sa už istý čas šíri sociálnymi sieťami v postkomunistických krajinách.

Vyšetrujú to

Lenže to, čo na začiatku znelo ako výmysel, začína mať obludné rozmery. Polícia totiž pri vyšetrovaní samovraždy medzi spolužiakmi obľúbeného a bezproblémového chlapca preveruje aj verziu, že nie nešťastná láska, ale nebezpečenstvo zo sociálnej siete je za touto mimoriadne nešťastnou udalosťou. Hru mal údajne stiahnutú v mobile. Muži zákona zaistili aj jeho počítač, ktorého obsah skúmajú.

Navyše, ako sa nám podarilo zistiť, Denis nemá byť jediný tínedžer v Rožňave, ktorý si možno aj pre Modrú veľrybu siahol na život. Približne pred troma týždňami spáchala samovraždu 14-ročná žiačka jednej z tamojších základných škôl. Doma, keď rodičia odišli na nákup. Po návrate našli dcéru Soňu obesenú. Ich výčitky sú neskutočné. Podľa našich informácií stačilo málo, aby sa dievča podarilo zachrániť. Doslova pár minút. V izbe dievčiny sa vraj našiel jej denník, do ktorého v poslednom čase veľmi často písala o akomsi pánovi temna.

Riaditeľ základnej školy, ktorú navštevovala a kde jej mama učila, bol veľmi zdržanlivý. „Táto udalosť nás neskutočne zasiahla. Z úcty k pozostalým sa k nej nebudeme vyjadrovať,“ napísal nám.

A zatiaľ čo o prípade Denisa polícia zverejnila aspoň základné údaje, o smrti 14-ročnej Sone ani neinformovala. Až na naše konkrétne otázky reagovala policajná hovorkyňa Jana Mesárová slovami, že k udalosti sa nebudú vyjadrovať, pretože poverený príslušník nedal súhlas na zverejnenie informácií. „Aj vzhľadom na to, že ide o citlivý prípad,“ dodala.

Treba o tom hovoriť

Opatrnosti polície sa však nemožno čudovať. Zverejnenie takýchto informácií totiž môže u mladých ľudí vzbudiť ešte väčšiu zvedavosť a budú sa o nebezpečnú hru vo zvýšenej miere zaujímať. Lenže, ako upozorňuje psychologička Barbora Kuchárová, hovoriť a písať o tom rozhodne treba. „Moderná prevencia sociálnej patológie hovorí, že aj o ťažkých veciach treba hovoriť a poskytovať o nich pravdivé informácie, čo pomáha veciam predchádzať. Ľudia a, samozrejme, najmä deti majú byť poučené o nebezpečenstvách,“ zdôrazňuje.

Vysvetľuje tiež dôvody, prečo sú deti v tínedžerskom veku jednou z najviac ohrozených skupín na sociálnych sieťach. „Je tam viacero rôznorodých dôvodov. Vo veku puberty sú veci ako pocit samoty, obavy, komplexy, potreba niekam patriť či zaujať výnimočným činom veľmi silné,“ konštatuje. A ako sa dá tomu predísť? „Hovoriť, hovoriť a ešte raz hovoriť s deťmi o všetkých veciach, nemať v domácnosti tabu a dávať deťom zrozumiteľne vedieť, že sú ľúbené,“ vyzýva psychologička najmä rodičov.

Keďže podľa nej sa internet stal akýmsi novým sociálnym prostredím, na ktoré sme si ešte nezvykli a neprijali ho úplne s jeho rizikami a nástrahami, rodičom tiež radí, že „i na sociálnych sieťach je dôležité vedieť, kde je dieťa, koho má za priateľov, čo s nimi rieši, tak, ako v bežnom živote robíme prevenciu závislosti od drog. A ak už sa vyskytne problém, treba kontaktovať odborníka, napríklad detského psychológa“. Psychologička upozorňuje, že zbystriť pozornosť treba vtedy, ak u dieťaťa dôjde k zmenám správania, čo sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi - únikom, utiahnutím do samoty, ale i opačne, záchvatmi hnevu či podráždenosťou.

Nešírme dezinformácie!

O Modrej veľrybe sme sa rozprávali s ANDREOU COX, projektovou manažérkou občianskeho združenia eSlovensko.sk, ktorá zastrešuje linku stopline.sk zameranú na prevádzkovanie národného centra pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete.

Modrá veľryba - znie to ako názov milej hry.

V prvom rade treba zdôrazniť jedno - nie je to hra! Hra slúži na pobavenie, zábavu, môže byť didaktickou pomôckou. Prostredníctvom hry sa učíme. Modrú veľrybu musíme nazývať manipuláciou s krutými následkami na detskej duši či dokonca živote. Hra je často v imaginárnej rovine, tu sa však ubližuje skutočným deťom. Je našou povinnosťou zastaviť šírenie týchto dezinformácií a spájanie nešťastných životných situácií s nejakým tmavým kultom. V Rusku zasiahol regulátor a stránky vyzývajúce na zapojenie do Modrej veľryby blokuje.

O čo teda vlastne ide?

Odborníci označujú Modrú veľrybu za ukážkový príklad toho, ako dezinformácie o sebapoškodzovaní na internete môžu viesť k skutočnej ujme. Preto je dôležité dbať na mediálnu výchovu, aby ľudia boli schopní rozoznať pravdivosť informácií, aby neprispievali k šíreniu poplašných správ, čo niekedy robia dokonca ľudia pracujúci s danou témou. Je nevyhnutné uvedomiť si, že navádzanie na samovraždu je trestné.

Čiže Modrá veľryba je v podstate akási sociálna sieť v sieti, ktorá šíri poplašné správy?

Od októbra 2016 do februára 2017 bolo v Rusku identifikovaných 232-tisíc unikátnych používateľov s hashtagom Modrá veľryba. Hovorca sociálnej siete Vkontakte, čo je ruská obdoba Facebooku, Jevgenij Krasnikov povedal, že identifikovali „desaťtisíce robotov“, ktoré postovali s daným hashtagom a neboli to skutoční ľudia. Sergej Grebennikov, šéf Ruského regionálneho verejného centra pre internetové technológie, identifikoval 3 druhy používateľov. Prví sú tí, ktorí sú zvedaví a chcú vedieť viac o trende. Druhí sú inzerenti, ktorí využívajú tento trend, aby promovali vlastné reklamné kampane, a do tretice ide o profesionálov, ktorí testujú technológie na rozšírenie informácií.

Kedy a kto začal toto šialenstvo šíriť?

Celé šialenstvo sa ťahá niekoľko rokov, no jeho vrchol kulminuje teraz, keď sa internetom v Bulharsku, Litve, Kirgizsku a iných krajinách, ktoré susedia s Ruskom, začali šíriť správy typu „monštruózna online hra, ktorá vedie tínedžerov k samovraždám“. Je pravda, že na sieti Vkontakte boli skupiny, ktoré navštevovali mladí Rusi a diskutovali o samovražde. Vraj niekto, kto vystupuje ako guru, vedie tínedžerov postupne cez výzvy v priebehu 50 dní k vyvrcholeniu - k samovražde.

Zistilo sa, kto konkrétne?

Zatiaľ zadržali jedného muža - Filipa Budejkina, ktorý mohol byť takýto guru. Súdny proces sa pre nedostatok dôkazov zatiaľ nezačal. Okrem neho identifikovali niekoľko osôb, ktoré vystupovali ako kurátori, guruovia. Robili to zo zábavy alebo len s cieľom vystrašiť. Tu vidieť dizinhibičný efekt. Možno v reálnom živote by to títo mladí ľudia nikdy nespravili, no v anonymite internetu strácajú zábrany a píšu veci, ktoré majú hrozné následky.

Deti páchajú samovraždy, lebo ktosi sa vyhráža, že ublíži ich rodine.

Modrú veľrybu treba zastaviť. Deti musia vedieť, že existuje záchranná sieť, že pri akomkoľvek probléme sa vždy nájde niekto, kto im pomôže. Nikto neublíži nikomu v ich rodine, ak samovraždu nespáchajú. Pri zapojení do Modrej veľryby ide totiž zo začiatku o riešenie ľahkých úloh, ktoré postupne gradujú. Končia sa vyrezaním obrázka veľryby, zvyčajne na predlaktie, a následnou samovraždou. Ak však niekto odmietne úlohu splniť, druhá strana sa vyhráža, že ublíži niekomu z rodiny. Ešte raz - nikto nikomu z rodiny neublíži!

Ako to urobiť? Ako hrozbu zastaviť?

Základným pravidlom je - stop. Zablokuj. Povedz o tom. Rodičom, učiteľom, staršiemu kamarátovi alebo polícii. Všetci tí, ktorí máme trochu zdravého rozumu, musíme prispieť k zastaveniu týchto informácií.

VIDEO Plus 7 Dní