Na internete sa objavilo video a fotografie ako jedna z najstarších pamiatok katolíckej Cirkvi na Slovensku bola zabalená do obrovskej modrej  plachty, ktorú lemovali žlté hviezdy.  Plachta mala zrejme  znázorňovať vlajku Európskej únie.  Táto, nie celkom vydarená ozdoba, vyvolala búrivú diskusiu na sociálnych sieťach, pričom  väčšinu kritikov zahnevalo to, ako si niekto dovoliť sprzniť  národnú kultúrnu pamiatku.

Za  autora tohto nápadu niektorí označili  Alojza Hlinu, ktorý na internete ľudí vyzval, či “by mu vedeli pomôcť s dronom v Nitre, pretože sa tam bude natáčať a potrebujú niekoho s umeleckým citom.”  Práve  Hlina pred tým zverejnil fotografické zábery, ako splavuje rieky na Slovensku na plti s veľkou európskou zástavou.  Rozhorčenie netajili ani niektorí politici, Alojz Přidal z KDH  dokonca na facebooku napísal :"Prizná sa niekto? Viem, že Hlina chcel zafarbiť Dunaj resp. jeho časť na modro, ale tomuto neverím."

Figeľova propaganda

Tak ako rýchlo bol kostolík do plachty zahalený,  rovnako rýchlo bol napokon aj odhalený. K zabaleniu kostola sa  napokon prihlásila nadácia Antona Tunegu, na čele ktorej stoja politici KDH Ján Figeľ a kandidáti za KDH do europarlamentu Miriam Lexmann, Ivan Štefanec. Cieľom akcie podľa politikov KDH bolo poukázať na rast extrémizmu v Európe a aby voliči volili kresťanských demokratov. V prípade, že spôsobili pohoršenie, prosia o odpustenie. "Inštalácii predchádzala odborná konzultácia a získanie súhlasu majiteľa pamiatky.

Dražovský kostolík
Dražovský kostolík
Zdroj: fb

Plachta bola nasadená citlivo pod dohľadom odborníkov a následne šetrne odstránená. Celá realizácia bola vedená s rešpektom a úctou k našim pamiatkam a tradíciam. Zámerom je upozorniť na nebezpečenstvo narastajúcej sily extrémizmu a populizmu v Európe. Veža kostola ostala nezahalená - kríž je symbolom viery, ktorá má byť vecou osobnej slobobody a tolerancie do ktorej nemá Únia zasahovať ale ju ochraňovať," objavilo sa napokon na stránke nadácie vysvetlenie.

Obyčajné výtržníctvo?

Na túto, nie veľmi vydarenú výzdobu, reagovalo aj samotné Mesto Nitra.  "Aj nitrianska radnica disponuje informáciami, že za zahalením kostolíka sv. Michala Archanjela stojí politická strana. Radnica sa s podobnými aktivitami absolútne nestotožňuje napriek tomu, že voľbám do Európskeho parlamentu prikladá veľký význam. Zneužitie národnej kultúrnej pamiatky na akékoľvek politické ciele je neprípustné.

Ján Figeľ je predsedom  správnej rady nadácie, ktorá kostol zahalila.
Ján Figeľ je predsedom správnej rady nadácie, ktorá kostol zahalila.
Zdroj: nadácia A.Tunegu

Radnicu o tomto kroku navyše nikto neinformoval. Kostolík síce nie je v majetku mesta, no je na jeho území a podanie včasnej informácie by sa pokladalo za elementárnu slušnosť." Podľa našich informácií k zahaleniu kostolíka nedali súhlas ani pamiatkári a celú záležitosť už začala preverovať príslušná prokuratúra.  

[email protected]