"To je zrejme opozícia, netvári sa nadšene a ani sa sem nepozrel," komentuje za závorami príchod predsedu parlamentu Andreja Danka staršia turistika. Spolu s manželom prišli dovolenkovať na Slovensko a podobne ako vlani sa tu chystajú stráviť až dva týždne. V piatok videli prípravy na inauguráciu v strede mesta a tak sa prišli v sobotu pozrieť, ako vyzerajú slovenskí "papaláši" naživo. Mali šťastie, videli zo vzdialenosti len pár metrov ako tí najvyšší prichádzajú na slávnostnú schôdzu národnej rady do Reduty, teda do budovy Slovenskej filharmónie.

Motorky, viacero čiernych áut, ochrankári otvárajúci dvere a nakoniec premiér Peter Pellegrini s úsmevom, Kiskovci rozžiarení a zdraviaci dav, potom pochmúrny Andrej Danko a nakoniec najväčšia hviezda. "Áno, vieme ako vyzerá. Sledovali sme voľby a všade hovorili, že Zuzana Čaputová je dobrou správou pre Slovensko. Keď sme tu, prišli sme sa pozrieť, ako vyzerá naživo,"odpovedá švajčiarska turistka, keď sa jej pýtame prečo bola na prezidentku zvedavá. Čaputová vystúpi z limuzíny v krásnych modrých šatách. Dav skanduje "Zuzana, Zuzana", ľudia tlieskajú, ale prezidentka sa ani neobzrie smerom k davu a ide rovno do Reduty, kde ju čakalo skladanie sľubu. No a sympatickí Švajčiari zostávajú sklamaní, že tú nádej Slovenska, o ktorej sa hovorilo aj v ich médiách, videli len od chrbta. Na to, aby na vlastné oči vzhliadli tvár sympatickej blondíny nemôžu čakať ďalšiu hodinu, kým skončí ceremónia. Majú ďalší program. "Mohla sa otočiť," myknú plecami.

Odborníčka na reč tela Monika Stehlíková chladný príchod Čaputovej a nepozdravenie davu nechce komentovať. Podľa nej je pre takzvanú unifocusovú osobnosť, akou je slovenská prezidentka, typické, že sa sústredí len na jednu vec. "Keď išla podať výkon, na nič iné nemyslela a ja by som dala ruku na srdce, že svoje meno či potlesk pri príchode ani nepočula,"tvrdí. Nuž, šťastnejší boli Slováci aj cudzinci, ktorí mohli Čaputovú stretnúť po zložení sľubu. Napätie zo slávnostnej chvíle na červenom koberci z nej opadlo a všetku svoju pozornosť v uliciach Bratislavy, od Hviezdoslavovho námestia až po Dóm Svätého Martina, venovala občanom. Pozdravila každého, kto mal záujem, chodila zo strany na stranu a chvíľami jej po tom, ako si vypočula od ľudí posmelenie k výkonu funkcie a teplé slová, bolo v očiach badať dojatie.

Aký bol veľký deň novej prezidentky? Koľko ochrankárov a policajtov bolo zapojených? Podrobnosti o inaugurácii sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.