Spotené dlane, mokrý chrbát, prepotené košele či kvapky stekajúce z nosa mu vedeli zo slávnostných chvíľ spraviť okamihy, na ktoré nerád spomínal, - píše sa v knihe Andreja Kisku. Exprezidentovi nedávno vyšla fikcia s názvom Prezident: Dvadsať dní na prežitie. Niekdajší nájomník Grasalkovičovho paláca a zakladateľ dnes už polorozpadnutej strany Za ľudí je aktuálne na promo turné. V relácii denníka Sme priznal, že slová o tom, aké má jeho postava problémy s teplom, aj hanba za lesklé čelo, sú jeho príbehom.

Lesk a vlásočky

„Áno, tieto riadky som napísal skutočne o sebe. Pravdivá je aj tá časť, ktorá opisuje, ako som sa s tým teplom vyrovnával. Napríklad predniesť v parlamente správu o stave republiky býval pre mňa problém. Spomínam si, že to trvalo 30-40 minút,“ povedal so smiechom. Počas piatich rokov vo svetle televíznych ref­lektorov a bleskov fotoaparátov bola jeho najlepšou kamarátkou hygienická vreckovka. Či išlo o vystúpenia na obrazovkách alebo spoločenské udalosti, istejšie sa cítil, keď ju mal vo vrecku nohavíc či saka.

Vraj za tieto nepríjemnosti so slanou ľudskou tekutinou môže genetika. S ťažkosťami spojil aj svojho syna. Andrej Kiska mladší vyzerá, akoby otcovi z oka vypadol, no a podľa všetkého to z fyziologického hľadiska nie je len vzhľad, čo syna s otcom spája. „Je to nepríjemné, sťažuje vám to život,“ dodal exprezident. Mnohí fotografi s jeho lesklým čelom neraz bojovali a to ani nezačíname s Kiskovými povestnými vlásočkami, ktoré pozná každý faceboo­kový vtipkár.

Nie je v tom sám

Verejné vystupovanie nie je ľahké pre nikoho a stres je spúšťačom potenia. Vo vysokej politike navyše dochádza k vyšpičkovaným emóciám, k nervozite alebo, naopak, k zadržiavaniu vlastných pocitov. Hrá sa o veľa a Andrej Kiska nie je jediný, kto musel päť rokov sušiť čelo vreckovkou. Známym „potičom“ je aj bývalá hlava Spojených štátov amerických Donald Trump. Hoci v jeho prípade ni­kdy nebolo isté, či tečie pot alebo steká farba z vlasov, podobne ako jeho právnikovi a bývalému starostovi mesta New York Rudymu Giulianimu.

Zo starších prezidentov, ktorým sa po tvári často rinuli teplé kvapôčky, si Američania spomínajú na Richarda Nixona. Nečudo, hlavný aktér slávnej kauzy Water­gate mal počas svojho mandátu problémov vyše hlavy. Riadne prepotené tričká nosili aj Bill Clinton, George Bush a vreckovkou nepohrdol počas svojich prejavov ani Barack Obama.

Minulý týždeň spoteného prezidenta v úzkych sledovali kamery vo Francúzsku. Nicolas Sarkozy, ktorý vládol v krajine od roku 2007 do 2012, takisto zvykol prikladať vreckovku k spánkom. Potiť sa má prečo. Jeho kalendár je nabitý súdnymi procesmi. Vinu mu dávajú za ilegálne financovanie kampane z roku 2012 aj za nelegálne odposluchy. Aj tak však neprekonal bývalého premiéra Francúzska Manuela Vallsa, ktorý po ohnivej reči na pódiu v La Rochelle v roku 2015 mohol svoju košeľu žmýkať.

Aj Čaputová?

No ani ženám sa problémy s potom nevyhýbajú. Kým tie obyčajné si mapy pod pazuchami „môžu dovoliť“, prezidentke by to asi neprešlo. Dvorný módny návrhár Zuzany Čaputovej Boris Hanečka priznal, že aj aktuálna nájomníčka v paláci na Hodžovom námestí tému rieši. Podľa neho sa na zlé zábery na Slovensku jednoducho striehne. Na jej prvom veľkom dni sme však na svetlomodrej róbe nevideli ani kvapku potu. Hanečka vysvetlil prečo: „Urobili sme maximum - šaty boli podšité a podlepené a, našťastie, Zuzana Čaputová sa ani veľmi nepotí.“