Slovenský premiér Igor Matovič svoju povahu nezaprel ani na prvom oficiálnom prijatí v sídle prezidenta Francúzska, v Elyzejskom paláci. Svojou bezprostrednosťou vykoľajil aj samotného prezidenta Emmanuela Macrona. Kým Francúz hovoril o spoločných záujmoch v rámci Európskej únie a spomenul dobré vzájomné vzťahy dnes a aj historicky, predstaviteľ Slovenska spomínal svoj výlet k vile exministra Jána Počiatka a strih, ktorý mu urobila dcéra Klárka.

VIDEO zo stretnutia si pozrite TU: 

"Začali sme spolu dialóg, založený na vzájomnej dôvere a budúcnosti Európskej únie, solidárnej, jednotnej, ktorá bdie nad bezpečnosťou a zdravím našich spoluobčanov. Samozrejme sa budeme spolu rozprávať o pandemickej kríze, ktorá skúša našu spoločnosť. Táto pandémia podrobuje EÚ aj skúške solidarity, hodnôt, partnerstiev. Obaja sme zástancami európskej stratégie, testovania - a tu chcem pochváliť všetko úsilie, ktoré ste vo svojej dokázali vyvinúť v ranom štádiu krízy. Sme tiež zástancami spoločnej stratégie nákupu vakcín," povedal Macron vo vyjadrení pre médiá predtým, ako sa s Matovičom pobral na súkromný rozhovor. Macron ocenil reformy v justícii, ktoré Slovensko začalo a boj proti korupcii, ktorý má za cieľ aj transparentné čerpanie eurofondov. Francúzsky prezident povedal aj to, že jeho krajina so Slovenskom spolupracuje na konkrétnych projektoch zelenej energie a technológie.

Igor Matovič poďakoval Macronovi "za pozvanie jeho osobne, ale aj ako reprezentanta Slovenskej republiky". Slovensko nazval krajinou, ktorej Francúzsko veľmi pomohlo k samostatnosti a k tomu, aby sme v čase totality nezabudli na to, že Francúzsko je majákom bratstva, solidarity a rovnosti. "My zas, ako taká menšia krajina Európy, by sme chceli byť pre Francúzskom majákom zmeny, majákom spoľahlivosti a nezabúdania na naše tradície a históriu. Som rád aj nášmu osobnému vzťahu," povedal Matovič. Smerom k novinárom povedal, že prvá otázka, akú sa prezidenta opýtal, bola, či má protilátky. "Lebo nie každý z nás, ktorí prekonáme covid má aj protilátky," objasnil.

KK35 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) drží dáždnik nad slovenským premiérom Igorom Matovičom na tlačovej konferencii pred spoločným rokovaním 3. februára 2021 v Elyzejskom paláci v Paríži. FOTO TASR/AP French President Emmanuel Macron, right, holds an umbrella as he and Slovakia's Prime Minister Igor Matovic address reporters before a working lunch at the Elysee Palace Wednesday, Feb. 3, 2021 in Paris. (AP Photo/Thibault Camus)
Zdroj: Thibault Camus

Premiér hneď povedal aj to, že jeho štýl politiky je iný. "Jedna vec je, že som sľúbil pred voľbami na juhu Francúzska, že budeme chcieť Slovensko bez korupcie. Sľúbil som to v Cannes, pred vilou človeka, ktorý na Slovensku pôsobil a evidentne nemal dosť peňazí na to, aby si tú vilu legálne kúpil. Niektorí hovoria, že tento sľub nám pomohol vyhrať voľby. Prvý rok sa potýkame hlavne s pandémiou, ale ako ste spomenuli, snažíme sa aj urobiť zo Slovenska krajinu, v ktorej budú ľudia dobre žiť," predniesol svoj volebný úpsech a výlet k vile Jána Počiatka.

"Včera som povedal svojim dievčatám, že idem do Paríža na stretnutie s francúzskym prezidentom. Moja mladšia dcérka mi hovorí, že taký vlasatý nemôžeš ísť. Ja jej vravím, že Klárka je lockdown a kaderníctva sú zatvorené. Klárka mi hovorí, že ja ťa ostrihám. Takže, toto je jej dielo," povedal prezidentovi pred novinármi príbeh zo svojho trnavského domova. Na Matovičovu príhodu zaskočený Macron povedal, že "ďakuje za jednoduchosť a priamu povahu".

Čo si myslí o vystúpení premiéra protokolistka Mária Holubová? Prečítajte si na ďalšej strane.

GALÉRIU fotografií premiéra Igora Matoviča s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macron si pozrite TU >>