Reklama

Mon dieu! Matovič sa v Paríži nezaprel, slová o dcére aj o výlete k Počiatkovi, Macron nechápal

KK41 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) drží dáždnik nad slovenským premiérom Igorom Matovičom počas vyhlásenia pred spoločným rokovaním 3. februára 2021 v Elyzejskom paláci v Paríži. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron holds an umbrella as Slovakia's Prime Minister Igor Matovic speaks to the medias before a working lunch at the Elysee Palace Wednesday, Feb. 3, 2021 in Paris. (AP Photo/Thibault Camus)

Zdroj: Thibault Camus

Reklama

Ako vyzerala prvá návšteva Igora Matoviča vo Francúzsku?

Slovenský premiér Igor Matovič svoju povahu nezaprel ani na prvom oficiálnom prijatí v sídle prezidenta Francúzska, v Elyzejskom paláci. Svojou bezprostrednosťou vykoľajil aj samotného prezidenta Emmanuela Macrona. Kým Francúz hovoril o spoločných záujmoch v rámci Európskej únie a spomenul dobré vzájomné vzťahy dnes a aj historicky, predstaviteľ Slovenska spomínal svoj výlet k vile exministra Jána Počiatka a strih, ktorý mu urobila dcéra Klárka.

VIDEO zo stretnutia si pozrite TU: 

"Začali sme spolu dialóg, založený na vzájomnej dôvere a budúcnosti Európskej únie, solidárnej, jednotnej, ktorá bdie nad bezpečnosťou a zdravím našich spoluobčanov. Samozrejme sa budeme spolu rozprávať o pandemickej kríze, ktorá skúša našu spoločnosť. Táto pandémia podrobuje EÚ aj skúške solidarity, hodnôt, partnerstiev. Obaja sme zástancami európskej stratégie, testovania - a tu chcem pochváliť všetko úsilie, ktoré ste vo svojej dokázali vyvinúť v ranom štádiu krízy. Sme tiež zástancami spoločnej stratégie nákupu vakcín," povedal Macron vo vyjadrení pre médiá predtým, ako sa s Matovičom pobral na súkromný rozhovor. Macron ocenil reformy v justícii, ktoré Slovensko začalo a boj proti korupcii, ktorý má za cieľ aj transparentné čerpanie eurofondov. Francúzsky prezident povedal aj to, že jeho krajina so Slovenskom spolupracuje na konkrétnych projektoch zelenej energie a technológie.

Igor Matovič poďakoval Macronovi "za pozvanie jeho osobne, ale aj ako reprezentanta Slovenskej republiky". Slovensko nazval krajinou, ktorej Francúzsko veľmi pomohlo k samostatnosti a k tomu, aby sme v čase totality nezabudli na to, že Francúzsko je majákom bratstva, solidarity a rovnosti. "My zas, ako taká menšia krajina Európy, by sme chceli byť pre Francúzskom majákom zmeny, majákom spoľahlivosti a nezabúdania na naše tradície a históriu. Som rád aj nášmu osobnému vzťahu," povedal Matovič. Smerom k novinárom povedal, že prvá otázka, akú sa prezidenta opýtal, bola, či má protilátky. "Lebo nie každý z nás, ktorí prekonáme covid má aj protilátky," objasnil.

Zdroj: Thibault Camus

KK35 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) drží dáždnik nad slovenským premiérom Igorom Matovičom na tlačovej konferencii pred spoločným rokovaním 3. februára 2021 v Elyzejskom paláci v Paríži. FOTO TASR/AP French President Emmanuel Macron, right, holds an umbrella as he and Slovakia's Prime Minister Igor Matovic address reporters before a working lunch at the Elysee Palace Wednesday, Feb. 3, 2021 in Paris. (AP Photo/Thibault Camus)

Premiér hneď povedal aj to, že jeho štýl politiky je iný. "Jedna vec je, že som sľúbil pred voľbami na juhu Francúzska, že budeme chcieť Slovensko bez korupcie. Sľúbil som to v Cannes, pred vilou človeka, ktorý na Slovensku pôsobil a evidentne nemal dosť peňazí na to, aby si tú vilu legálne kúpil. Niektorí hovoria, že tento sľub nám pomohol vyhrať voľby. Prvý rok sa potýkame hlavne s pandémiou, ale ako ste spomenuli, snažíme sa aj urobiť zo Slovenska krajinu, v ktorej budú ľudia dobre žiť," predniesol svoj volebný úpsech a výlet k vile Jána Počiatka.

"Včera som povedal svojim dievčatám, že idem do Paríža na stretnutie s francúzskym prezidentom. Moja mladšia dcérka mi hovorí, že taký vlasatý nemôžeš ísť. Ja jej vravím, že Klárka je lockdown a kaderníctva sú zatvorené. Klárka mi hovorí, že ja ťa ostrihám. Takže, toto je jej dielo," povedal prezidentovi pred novinármi príbeh zo svojho trnavského domova. Na Matovičovu príhodu zaskočený Macron povedal, že "ďakuje za jednoduchosť a priamu povahu".

Čo si myslí o vystúpení premiéra protokolistka Mária Holubová? Prečítajte si na ďalšej strane.

Názor odborníčky na protokol z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela Márie Holubovej:

"Bonmoty pred Elyzejským palácom….

Obidvaja štátnici, slovenský premiér a francúzsky prezident pôsobili uvoľneným, šarmantným, ale miestami až nasilu priateľským a žoviálnym dojmom. Možno to vyplýva z ich veku. Igor Matovič má 48 a  Emanuel Macron 44 a sú s prihliadnutím na iných svetových lídrov relatívne mladí, možno preto to tykanie a oslovenie krstným menom. Spomenula by som, že podobným spôsobom sa prezentoval na návšteve Paríža aj J. F. Kennedy, ktorí mal zhodou okolností presne toľko rokov, čo terajší francúzsky prezident, keď sa na tlačovej besede predstavil ako muž, ktorý má tu česť sprevádzať Jackie Kennedyovú do Francúzska. Bol to ale len jeden bonmot, veľmi vtipný a mal úspech, keď si to priznal sám americký prezident. Premiér Igor Matovič mal vo svojom prejave tých “bonmotov” viac. Zase tam bol pokus o vtip, o dobrú náladu, ale o tom zahraničné návštevy top lídrov v súčasnej dramatickej situácii asi nie sú. Naozaj sú všetci ľudia bratia, ako sa píše v jednom románe, ale Slovensko rozhodne nie je menší brat Francúzska. Nemôžeme porovnávať neporovnateľné.

Snaha o vtip bolo aj rozprávanie príbehu ako pána premiéra strihala pred odchodom štátnej návštevy manikúrovými nožničkami jeho 11-ročná dcéra,  lebo kaderníctva nie sú v prevádzke.  Možno to v tomto prípade vyšlo… ale prezentovať pri štátnej návšteve revoltu, ešte vtedy pána poslanca Igora Matoviča, keď demonštroval v Cannes pred vilou bývalého ministra Počiatka je naša vnútorná záležitosť. Týmto aktom získal Igor Matovič sympatie voličov na Slovensku, ale na medzinárodnom fóre a pri zahraničnej návšteve to nemal “vyťahovať”…bolo to ťažké “faux pas” a urážka hostiteľa. Gesto pána prezidenta, keď počas prejavu nášho premiéra držal nad jeho hlavou dáždnik bolo z hľadiska protokolu nepatričné, aj keď mohlo vzbudiť určité sympatie, ale asi skôr rozpaky…."