Tip na článok
Košická realita: Most zaľúbených nie je nad riekou, ale nad frekventovanou cestou.

Most lásky priamo nad štvorprúdovkou: Hromžiaci vodiči nevedia prísť milencom na meno

Svetové metropoly majú mosty lásky nad riekou, Košice nad frekventovanou štvorprúdovkou.

Galéria k článku (3 fotografie )

Mosty lásky nájdete takmer v každej svetovej metropole. Tisícky ľudí si nad riekami uzamyká svoju lásku v nádeji, že potrvá večne. Zámku zamknú a kľúčik hodia do vody. Tento zvyk pred troma rokmi dorazil aj do metropoly východu.

Čítajte viac:

Výtvarník Daniel Brogýanyi otvoril most úsmevu: Žena si myslela, že som ožratý

S jedným malým rozdielom - most lásky v Košiciach nie je nad riekou, ale nad frekventovanou štvorprúdovkou. Mnohé kľúčiky teda nekončia vo vode, ale na autách, ktoré tadiaľ práve prechádzajú. Niekedy aj na čelnom skle. A tak síce nie je zaručené, že láska zamilovaných východniarov či turistov vydrží, no je celkom isté, že hromžiaci vodiči im nemôžu prísť na meno.

Oficiálne umožnilo mesto zamykať zámky na moste 14. februára 2013. FOTO: Rudolf Felšoci

Bez tradície

Odborníci na históriu sa zhodujú, že so slovenskými tradíciami či mágiou lásky nemá most zaľúbených v našich tradíciách opodstatnenie. „Môže byť akousi formou similárnej mágie (mágia podobnosti, pri ktorej rovnaké sa vyvoláva rovnakým - pozn. red.) alebo mágie imitatívnej (želaná udalosť sa napodobňuje - pozn. red.) na privolanie či upevnenie lásky. Ľúbostná mágia má v ľudových zvykoch bohaté zastúpenie, no zamykanie zámok na mostoch rozhodne nie,“ dozvedáme sa od veštkyne Diany. V skutočnosti je pôvod tejto tradície nejasný a privlastňujú si ho viaceré národy.

Čítajte viac:

Značka: Hlavne nezáväzne! Leto praje krátkym flirtom. Ale je to dobrý nápad?

Myšlienka zamykania láskypodľa niektorých zdrojov vznikla v Číne, keď si dvojice upevňovali zámky na Veľký čínsky múr a kľúče zahadzovali. Obťažkané mosty so zámkami zamilovaných turisti nájdu aj v Ríme, vo Florencii, v Seville či v Melbourne. Jedným z najznámejších bol parížsky Pont des Arts, pred časom však museli zámky z neho odstrániť, pretože ohromná záťaž ohrozovala statiku mosta. Dnes je tento zvyk v Paríži, ale napríklad aj na rímskom moste Milvio, pokutovaný.

Naopak, v Košiciach tejto tradícii žičia. Most nad frekventovanou štvorprúdovkou, ktorá bola kedysi korytom rieky Hornád, oficiálne prepožičal láske samotný magistrát mesta. Most zaľúbených začal pre zamilovaných Košičanov fungovať pred troma rokmi, ako inak - na deň svätého Valentína. Prvých sto zaľúbencov dokonca vtedy dostalo od magistrátu zámky a na moste spájajúcom staré mesto s neďalekou železničnou stanicou pribudla aj schránka, kde mohli páry uložiť kľúčik. Nie všetci to však urobia. Nájdu sa aj takí, ktorí ho - zrejme v opojení láskou - jednoducho odhodia cez zábradlie. A práve to môže byť vážny problém.

Z vlastného

„Týmto by som chcel poďakovať zamilovanému páru, ktorý v stredu v máji tohto roku hodil kľúčik od kladky dole z mosta. Asi im láska zatemnila mozog natoľko, že kľúč šmarili rovno na čelné sklo môjho auta. Keďže nemám havarijnú poistku, zo zákonnej mi opravu neurobia. Pripíjam im na zdravie. Tá ich mizerná láska mňa vyšla na 300 éčiek,“ podelil sa nedávno na internete so svojou skúsenosťou istý Košičan. Spravodlivosti sa síce nedovolal, no aspoň varoval pred touto nepríjemnosťou aj ostatných vodičov.

Zámok je tu poskromne. No kľúče často končia na autách pod mostom. FOTO: Rudolf Felšoci

Všetci podobne poškodení motoristi totiž majú smolu. Zo zákonnej poistky sa náhrady za poškodené sklo či inú časť auta od zahodeného kľúčika jednoducho nedočkajú. Aj keď náš Občiansky zákonník dáva povinnosť každému, kto spôsobil inému škodu, nahradiť ju. „Ak teda niekto svojím konaním spôsobí opisovanú škodu - predmetom hodeným na cestu poškodí vozidlo -, je povinný majiteľovi vozidla škodu nahradiť. Majiteľ poškodeného vozidla však musí vzniesť nárok voči konkrétnej osobe, ktorá preukázateľne spôsobila škodu,“ upresňuje Eva Jacková, manažérka pre komunikáciu Slovenskej asociácie poisťovní.

„V prípade kľúčov z mostov lásky to však môže byť problém - ten, kto škodu spôsobil, o tom ani nemusí vedieť a, naopak, poškodený si nestihne všimnúť, kto presne mu auto takýmto spôsobom poškodil,“ dodáva. Riešením by mohlo byť havarijné poistenie vozidla, no to nemá každý vodič. Či sa poškodení šoféri obrátili aj na magistrát a či už musel riešiť podobné prípady, sme sa pýtali predstaviteľov mesta. Kompetentní nám však do uzávierky neodpovedali.

Mimochodom, o tom, že tento most naberá na popularite nielen u zamilovaných, svedčí aj prípad spred roka, keď sa istý muž v noci v piatok trinásteho marca snažil skokom z tohto mosta spáchať samovraždu. V jeho konaní mu našťastie tesne pred skokom na štvorprúdovku zabránili muži zákona. Ktovie, možno to mal byť dôkaz, že povery nebývajú pravdivé.

Mosty lásky

Pôvod tradície zamykania lásky na kľúčik na mostoch nie je známy. Zrejme aj preto si ho privlastňujú viaceré krajiny. Podľa niektorých by mohol pochádzať z Ázie, kde takéto zámky nájdete na Veľkom čínskom múre. Zámky sú tam upevnené na reťazi lemujúcej múr a ozdobené červenými stužkami. V susednom Maďarsku zas zamilovaní zrejme prebrali tradíciu od úspešných študentov z Pécsi, ktorí na plot na Ulici Jánusa Pannoniusa vešali zámky zo školských skriniek.

Srbi zasa tvrdia, že za tento zvyk vďačíme im. Presnejšie, básni Desanky Maksimovičovej o Nadi a Reljovi, zaľúbencoch, ktorých rozdelila 1. svetová vojna. Most lásky majú Srbi vo Vrnjačkej Banji. V Rusku v Lužnikách mosty nahradili „stromy lásky“. V skutočnosti ide o špeciálne kovové vešiaky, kde svoju lásku zamykajú novomanželia.

Jedným z najznámejších mostov lásky bol parížsky Pont des Arts, Most umení. Zámky tu milenci vešali od roku 2008 do roku 2015, keď radnica tento zvyk zatrhla a zámky odcvakla. Hmotnosť mosta totiž 700-tisíc (!) zámkov zvýšilo o 45 ton, čo vážne ohrozilo statiku stavby.

V Paríži museli zámky kvôli bezpečnosti mostov odstraňovať. Pripínajú ich tu totiž milióny ľudí. FOTO: Rudolf Felšoci

Dnes by ste za upevnenie zámku zaplatili pokutu. Vešanie zámok je pokutované sumou 50 eur aj na rímskom Ponte Milvio. Tradícia zamykania lásky sa tam začala v roku 2007, po premiére filmovej verzie knihy Ho voglio di te, Chcem ťa, spisovateľa Federica Mocciu, kde sa tento zvyk spomenul. Rovnako ako v Paríži však aj Ponte Milvio pod „ťarchou lásky“ trpel, aj keď mladí Taliani zámky neupevňovali priamo na most, ale na kandelábre. Pre zaujímavosť treba dodať, že odstránené zámky neskončili v zberných surovinách, ale v múzeu.

VIDEO Plus 7 Dní