"Ja mám raz prežitú túto cestu v SDĽ. Tak vám ten vývoj autenticky sprostredkujem. Nemyslím si, že v tom období bol Peter Weiss verejnou mienkou neakceptovaný politik. Bol to človek, ktorý mal osobné preferencie síce oveľa nižšie, ako má dnes podpredseda Pellegrini, ale stále vyššie ako mnohí dnešní koaliční lídri. Práve preto, že sa rozhodol odísť a ísť vlastnou cestou, preferencie SDĽ a aj novej SDA klesli zo 14 % na približne 1,4 % u oboch strán," hovorí dlhoročný poslanec a člen predsedníctva Smeru-SD Ľubomír Petrák.
Ak si bude Peter Pellegrini po prípadnej prehre s Robertom Ficom želať odísť, asi ho ťažko udržíte…
Kým bude snem, nech hovoríme o hocijakom termíne, stále je dosť času a priestoru na to, aby sme viedli vnútrostranícke diskusie o tom, kadiaľ vedie správna cesta. To, že sme sa ocitli v opozícii, musíme brať ako príležitosť na vlastné posilnenie a na pomenovanie chýb, ktoré sme urobili. Záväzkom je dôvera členov a sympatizantov, nie vlastné ego. Po dvadsiatich rokoch by sa Smer nemal stať stranou na jedno použitie.
Akoby ste dúfali, že do jesene prejde Petra Pellegriniho chuť vyzvať Roberta Fica.
Nie je to otázka toho, či má pána Pelleginiho prejsť chuť prebrať vedenie strany. Hovorím o tom, že musíme pomenovať súčasný stav a využiť príležitosť na obrodu Smeru. Musíme sa v našich vnútorných straníckych diskusiách presvedčiť o tom, že rozdeľovanie znamená stratu vplyvu na dlhé obdobie a pre niektorú skupinu možno aj politickú smrť a odchod do predčasného politického dôchodku, aby som sa slušne vyjadril.
Tak povedzte, ako si predstavujete tú obrodu, o ktorej sa hovorí už niekoľko rokov? Keď sa teda nejdete nejako personálne vysporadúvať.
Doteraz bola politika Smeru správne založená na tom, že sme sa z 95 percent venovali problémom krajiny a jej riadenia a piatimi percentami sme riešili vnútro strany. Teraz sme v opozícii a ukazuje sa, že tento pomer treba jednoznačne zmeniť. Mali by sme sa v tejto chvíli možno až z 80-tich percent venovať vnútorným otázkam strany, reforme vnútornej štruktúry, nastaveniu procesu vzájomnej komunikácie, personálnych nominácií. Toto je spôsob, ako sa musíme vnútorne rýchlo sformovať ako predovšetkým dôveryhodná, odborne zdatná a konštruktívna opozičná strana, ktorá má stále čo ponúknuť Slovensku.