Tip na článok
Lukáš Adamec: Majiteľ firmy, ktorá ponúka občanom trvalý pobyt, tvrdí, že všetko robia legálne.

Mŕtve duše: Podnikavec si nasťahoval do paneláku tisícky ľudí

V jednom bratislavskom byte majú oficiálne sídlo či trvalý pobyt nahlásené tisícky subjektov a fyzických osôb

Poštárovi, ktorý musí každý pracovný deň merať cestu do istého paneláka v bratislavskej mestskej časti Rača, veru niet čo závidieť. Listov a kadejakých úradných zásielok tam nosí toľko, akoby jeho rajónom bolo menšie mestečko či väčšia dedina. V jednom z tamojších bytov, ktorý sa nachádza na Karpatskom námestí, si totiž sídlo alebo trvalý pobyt uvádza neuveriteľných zhruba 2 700 subjektov a fyzických osôb. Keďže podľa dostupných údajov má spomínané obydlie výmeru 104,5 štvorcového metra, znamená to, že na štvorcový meter plochy pripadá približne 26 užívateľov. Kohokoľvek z nich by ste tam však v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu hľadali márne. Napokon, ako policajti, daniari, sociálni pracovníci či všelijakí vymáhači dlhov. Pre tisícky subjektov a osôb je to totiž len akási virtuálna adresa. Zvláštne? Možno áno, ale na Slovensku vraj legálne.

Pútače v meste

Pred pár dňami zaplavili centrum hlavného mesta zaujímavé bilbordy. Hlásajú, že v prípade záujmu vás prihlásia na trvalý pobyt. Len tak. Stačí kliknúť na uvedený webový portál. Na ňom sa záujemca okrem iného dozvie, že ak má problém získať trvalý pobyt, práve sa dostal na správnu adresu. Teda zatiaľ iba internetovú, ak však vyplní formulár za ročný poplatok 108 eur, získa trvalý pobyt v konkrétnom dome, dokonca v konkrétnej nehnuteľnosti v bratislavskej mestskej časti Rača. Čo nový obyvateľ týmto úkonom získa? Napríklad dôveryhodnú adresu trvalého bydliska, prístup do škôlok, škôl, nemocníc v hlavnom meste či možnosť vybaviť si Bratislavskú mestskú kartu, pomocou ktorej si môže kupovať predplatné cestovné lístky so zľavou 10 percent. Tak sľubujú prevádzkovatelia webového portálu.

V Rači: Možnosť prihlásiť sa na trvalý pobyt v bratislavskej mestskej časti
Rača využili tisícky firiem a občanov. Keďže im tam chodí pošta, ich názvy a mená možno nájsť pri vstupe do údajne obytných priestorov.
V Rači: Možnosť prihlásiť sa na trvalý pobyt v bratislavskej mestskej časti Rača využili tisícky firiem a občanov. Keďže im tam chodí pošta, ich názvy a mená možno nájsť pri vstupe do údajne obytných priestorov.
Tony Štefunko

Pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami takáto netradičná ponuka vyznieva skutočne zvláštne, ak nie až pofidérne. Veď na Slovensku sa hádam ešte žiadny všeľudový plebiscit nezaobišiel bez podozrení z kupovania hlasov kandidátmi, ktorí si neboli istí svojím úspechom. Nuž a mať pod jednou strechou tisícky potenciálnych voličov je na nezaplatenie.

Všetko o. k.

Lukáš Adamec, konateľ spoločnosti MojeSidlo, s. r. o., ktorá občanom ponúka trvalý pobyt v račianskom paneláku, samozrejme, so všetkými výhodami, razantne vylúčil, že mohli byť zneužití v rámci blížiacich sa volieb. Vraj si to nevie ani predstaviť. Zdôrazňuje pritom, čo sa ich služieb týka, že sú legálne. „Firmy nemusia byť fyzicky tam, kde si uvádzajú sídlo, a to isté platí u osôb. Môžete mať trvalý pobyt u svojej babky, ale to neznamená, že sa tam musíte zdržiavať. Čiže volá sa to síce trvalý pobyt, ale správnejšie by zrejme bolo korešpondenčná adresa,“ zafilozofoval si Adamec.

Vysvetľuje, že ľudia si trvalý pobyt inde, ako sa reálne zdržiavajú, vybavujú najmä preto, že ho nechcú mať u rodičov, často sa sťahujú, cestujú, nemajú svoj vlastný byt, ale potrebujú uviesť nejakú adresu kvôli pošte. Zároveň pripustil, že nie všetci, ktorí sa rozhodnú ich služby využívať, to robia z dôvodu potreby trvalého pobytu. „Niektoré osoby v tom vidia možnosť byť nezastihnuteľní,“ hovorí. V tejto súvislosti potvrdil, že pomerne pravidelne ich byt navštevujú s cieľom miestneho zisťovania policajti, daniari alebo cudzinecká polícia. „My máme teraz aktívnych zhruba 2 700 zákazníkov, takže pri tomto počte je normálne, že občas príde miestne zisťovanie z nejakého úradu,“ konštatoval Lukáš Adamec.

Bratislavská mestská časť Rača na otázku, či má vedomosť o nehnuteľnosti s tisíckami prihlásených ľudí a firiem, mimochodom, pred pár rokmi ešte evidovanú ako nebytový priestor, uviedla, že v zmysle zákona o hlásení pobytu občanov a registri obyvateľov SR je povinná v rámci preneseného výkonu štátnej správy evidovať občanov hlásiacich sa na trvalý alebo prechodný pobyt v Centrálnej ohlasovni pobytu. „Z tohto dôvodu je mestskej časti známy počet evidovaných osôb,“ dala nám vedieť hovorkyňa Rače Eva Miklánková. Zároveň nám odporučila, že ak sa zaujímame, ako to je napríklad s platením odvozu a likvidáciou smetí, máme sa obrátiť priamo na bratislavský magistrát, pretože správcom poplatku za odpad je práve hlavné mesto SR Bratislava. Aj sme tak urobili, ale do uzávierky nám nestihli odpovedať.

VIDEO Plus 7 Dní