Tip na článok
Na policajných snímkach prevádzač, ktorého zastrelili. Pre políciu vraj bol známa firma.

Mŕtvy prevádzač na ukrajinskej hranici: Šlo o vybavovanie účtov?

Zastrelený prevádzač vraj mal až dvanásť rán, zasvätení hovoria o porušení nepísaných pravidiel na východnej hranici a pomste.

Galéria k článku (3 fotografie )
Miesto činu: Na policajných snímkach prevádzač (so zbraňou) ktorého zastrelili. Pre políciu vraj bol známa firma.
Koncová dedina: Nová Sedlica priamo susedí so slovensko-ukrajinskou hranicou.
V pohotovosti: Pohraničiari v celom okolí hranice kontrolujú všetko podozrivé.

Minister vnútra Robert Kaliňák prezentoval výsledok streľby v blízkosti slovensko-ukrajinskej hranice so značným uspokojením. Tvrdil, že zastrelený prevádzač bol známa firma a na policajnú hliadku strieľal už pred rokom.

V osudný víkend pri lesoch medzi Novou Sedlicou a Zbojom prevádzal cez hranicu päť Vietnamcov. Podľa ministra nereagoval na výzvy ani varovné výstrely a ohrozoval zbraňou nielen svojich „klientov“, ale aj policajnú hliadku.

„Došlo k streľbe, pri ktorej bol prevádzač zranený. Poskytli mu prvú pomoc, napriek tomu zraneniam na mieste podľahol,“ vyhlásil Kaliňák. Nevylúčil, že vzhľadom na stúpajúcu agresivitu prevádzačov a fakt, že začínajú chodiť ozbrojení, dôjde v budúcnosti k ďalším ozbrojeným konfliktom s podobným výsledkom.

Ukrajinskí prevádzači a ľudia z tohto biznisu to vidia inak a hovoria o porušení nepísaných pravidiel. Na východnej hranici podľa nich platia iné zákony a väčšina prevádzačov má svoj prechod „riadne“ zaplatený. Chýba im tiež informácia o slovenskej spojke, ktorá podľa zaužívaných pravidiel preberá „tovar“. Šepká sa o pomste.

Dvanásť dier

„Na celom tom nesedí hneď niekoľko vecí. V prvom rade vám minister tvrdí, že Ivan nosil guľovnicu s odrezanou hlavňou. Zbraň mal, ale na takú diaľku, ako strieľali oni, by nikoho nezastrelil. Druhá vec je údajná prestrelka. Veď oni doňho napálili celý zásobník. Mal v sebe dvanásť dier.

Navyše, ľudia z dediny počuli tri výstrely a potom akoby celú dávku zo samopalu. Ak teda policajti strieľali na výstrahu do vzduchu, kedy mal stihnúť po nich strieľať? Akosi nesedí počet výstrelov,“ spochybňuje oficiálnu verziu streľby na východnej hranici jeden z bývalých ukrajinských prevádzačov.

Hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík zdôrazňuje - nikto netvrdil, že dotyčný strieľal. „My sme povedali, že neuposlúchol výzvy zasahujúcich policajtov ani varovné výstrely a ohrozoval policajtov aj migrantov.“

Trestný spis na prevádzača bol založený už pred rokom, vyšetrovanie má pod palcom Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii. „Tam ešte pokračuje vyšetrovanie. Trestné stíhanie však bude zastavené, keďže podozrivý je mŕtvy,“ pripomenul Netík.

Ukrajincovi nesedí ani čas, ako dlho mal Ivan prechádzať hranicu. „Vaši policajti tvrdia, že ho monitorovali už okolo ôsmej večer (v piatok zhruba od 19.30 - pozn. red.). A zabili ho až o tretej nadránom (v sobotu). To mi chcú povedať, že sa po lesoch, ktoré poznal ako vlastnú dlaň, túlal sedem hodín? A s tovarom, ktorý bolo treba odovzdať? To je smiešne."

"Samotná hranica sa prejde za pätnásť minút. Keď prirátam cestu lesom - tá trvá hodinu, časové údaje nesedia. Pravdupovediac, viac času zaberie logistika celej akcie ako samotné prevádzanie cez hranicu,“ vysvetľuje Ukrajinec.

Prevádzač podľa polície čakal v lese, na cestu vyšiel až v skorých ranných hodinách. Ukrajincovi sa nepozdáva ani to, že Ivan šiel sám. Vždy vraj chodil minimálne s jedným sprievodcom. „A kde ostal ten, komu mal utečencov odovzdať?“ pýta sa náš zdroj.

Niekdajší prevádzač tiež tvrdí, že Ivan po hliadke nikdy nestrieľal. „Chodil ozbrojený ako väčšina z nás. No svoj prechod mal vždy riadne zaplatený. Prečo by po niekom strieľal? Aby sa zmenili pravidlá? Veď by išiel sám proti sebe. Čo viem, tak dal jednej hliadke po papuli. Zaplatil si prechod a oni sa tam objavili. Tak ich vyťal a poslal preč,“ dušuje sa.

Smer Česko

Zastrelený Ivan Ivanovič bol podľa nášho zdroja hlavou jednej z troch prevádzačských skupín, ktoré už niekoľko rokov operujú cez Uličskú cestu. Druhú skupinu vedie Vasia, ktorý údajne spolupracuje s bývalým legionárom na slovenskej strane. Vodcom tretej skupiny je Piotr. Pripúšťa, že obyčajný človek sa pri jeho slovách nemusí cítiť bezpečne. „Realita je však taká, že množstvo policajtov strážiacich hranicu spolupracuje s pašerákmi. Ako inak by sme vedeli, kedy a kto bude na ktorom kontrolnom bode? Kde sú uložené monitorovacie systémy? Aká hliadka kedy slúži? My prechádzame s tovarom vtedy, keď oni prejdú cez kontrolný bod. Presne vieme, koľko času máme, kým stretneme ďalších pohraničníkov,“ hovorí náš ukrajinský zdroj. Podľa neho previedli cez Uličskú cestu od februára tohto roka minimálne päťsto ľudí. Všetci vraj smerovali do Česka, konkrétne do Prahy. „To sú takí ľudia, ktorí sú dopredu dohodnutí, zložia peniaze, pozvážajú sa do ukrajinského Berezného a odtiaľ sa posielajú cez zelenú hranicu na Slovensko. Vždy po päť kusov, aby sa zmestili do auta,“ tvrdí Ukrajinec. Falošné pasy sa údajne vyrábajú na Morave. V posledných mesiacoch vraj dominovali Číňania. Ako to funguje: Na Ukrajine v prihraničnej oblasti si prevádzač vyzdvihne skupinu osôb a dá signál spojke na Slovensku. V presne dohodnutom čase vstúpi so zákazníkmi do hôr. Prejde hranicu voľným koridorom, odovzdá migrantov a vracia sa. „Zvyčajne sa vráti zelenou čiarou. Niekedy sa stane, že prespí na Slovensku, niečo nakúpi a vracia sa cez priechod v Ubli. Keďže mu v pase chýba výstupná pečiatka z Ukrajiny, jednoducho si ju kúpi u ukrajinských pasovákov. Tu sa dá za peniaze všetko,“ odkrýva zaužívanú prax bývalý prevádzač. V súčasnosti sú prevádzači vyťažení obojsmerne. Z východu putujú na západ ľudia, zo západu na východ zas zbrane. „Tie z Česka. Prenesú ich, odovzdajú a viac sa nestarajú. Je to pre nich robota. Či skončia v rukách separatistov, alebo Ukrajincov, radšej neriešia,“ uzatvára Ukrajinec.

VIDEO Plus 7 Dní