Zosnulý bývalý prezident Michal Kováč nebol zďaleka jediným, kto prišiel do kontaktu s členmi tohto kontroverzného náboženského hnutia. V júli 2006 sa zúčastnil ich konferencie v Opere SND v Bratislave a získal od Cirkvi zjednotenia aj diplom. Svoju účasť neľutoval, považoval za správne podporovať medzináboženský dialóg.

Munistov podporujú aj politici. Vedia, s kým majú do činenia?

Získali si aj Gorbačova: Slová o mieri a dialógu medzi náboženstvami a národmi boli blízke aj bývalému prezidentovi Sovietskeho Zväzu. Foto: Profimedia

Zakladateľ Cirkvi zjednotenia, známej aj ako moonisti, Kórejčan Son Mjong Mun udržiaval vzťahy aj s americkými prezidentmi ako napríklad Richardom Nixonom či Georgeom Bushom, ale aj bývalou hlavou Sovietskeho zväzu - Michailom Gorbačovom. Čo vlastne kritici samozvanému mesiášovi, ktorý si za niekoľko desaťročí získal prívržencov na celom svete, vyčítajú? Údajne bohatol na svojich žiakoch i krátení daní, linajkoval svojim prívržencom celý život na čele s výberom partnera a následnými hromadnými svadbami a za všetko vyberal poplatky. Samotní munisti to vidia inak.

Munistov podporujú aj politici. Vedia, s kým majú do činenia?

Získal si aj amerických prezidentov: Na foto s Richardom Nixonom. Foto: Profimedia

Lákajú na slová o mieri?

Častokrát pozvaných hostí pomýlia vznešené názvy munistických organizácií: Medzináboženská a medzinárodná federácia za svetový mier, Medzinárodná nadácia pre pomoc a priateľstvo, Medzinárodná koalícia pre náboženskú slobodu, Univerzálna federácia mieru a mnoho ďalších. Napríklad predsedníčka výboru NR SR pre ľudské práva Erika Jurinová prevzala záštitu nad konferenciou Rodina v 21. storočí - výzvy a vyhliadky, ktorá sa mala konať 10. júna 2016 v budove parlamentu. Háčik bol v tom, že akciu organizovala Univerzálna mierová federácia. Jedna z tých, ktoré sa nezasväteným nespoja s náboženským hnutím, v tomto prípade munistami. Konferenciu Jurinová s europoslankyňou Annou Záborskou napokon zrušili. Mimochodom, práve na rodinu a jej hodnoty zameriavajú munisti najväčšiu pozornosť.

Munistov podporujú aj politici. Vedia, s kým majú do činenia?

Miloš Klas: Hovorca munistov tvrdí, že množstvom organizácií nechcú nikoho zavádzať. Foto: Monika Mikulcová

Prečo Munovi prívrženci vystupujú pod toľkými menami a organizáciami? Ich hovorca Miloš Klas pre PLUS 7 DNÍ potvrdil, že rozhodne sa týmto nesnažia niekoho zavádzať či manipulovať. „Reverend Mun chcel vytvoriť spoločenstvo, ktoré by viedlo k zjednoteniu kresťanstva aj ostatných veriacich. Hnutie zjednotenia je niečo širšie ako Cirkev zjednotenia. Pod hnutím chápeme celé spoločenstvo, aj organizácie, ktoré reverend Mun založil, a ktoré nemajú priamo náboženský charakter. Sú inšpirované jeho myšlienkami, tak ako môže byť charita inšpirovaná katolíckou vierou. Ale na aktivitách sa môžu podieľať aj ľudia, ktorí nie sú členmi,“ vysvetlil nám Miloš Klas. Munova Cirkev zjednotenia teraz vystupuje hlavne pod menom Federácia rodín. „Cirkev je dočasná, plní funkciu školy, vychováva. Cieľom hnutia je pripraviť ľudí, aby mohli mať plnohodnotný život,“ dodáva M. Klas.

Viac sa o Cirkvi zjednotenia, známej aj ako munisti, dočítate v aktuálnom čísle PLUS 7 DNÍ

Munistov podporujú aj politici. Vedia, s kým majú do činenia?