Tip na článok
Patoprstý sa pokúša prebiť do zastupiteľstva v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Muž, ktorý hajloval vo vani, dostal v Ružinove vrcholový flek v mestskom podniku. Úrad okolnosti jeho prijatia tají

Martina Patoprstého (32) pred poslednými parlamentnými volbami Slovenská národná strana vyhodila zo svojej kandidátky po tom, ako svetlo sveta uzreli fotografie, na ktorých vo vani aj s ďalšími kamarátmi veselo hajluje.

Galéria k článku (3 fotografie )
Takto sa prezentoval Patoprstý oficiálne...
Andrej Danko nebol nadšený z kandidáta na poslanca.

Patoprstý patril do tvrdého jadra fanúšikov futbalového Slovana, ktoré je známe aj svojimi rasistickými prejavmi. Teraz sa Patoprstý pokúša prebiť do zastupiteľstva v Bratislavskom samosprávnom kraji. Na kandidátke je vedený ako občiansky aktivista a nezávislý kandidát. Zaujímavé však je aj to, že už vyše mesiaca sedí v predstavenstve akciovej spoločnosti Ružinovský podnik verejno - prospešných služieb, ktorú vlastí bratislavská mestská časť Ružinov. Tento flek mu dohodil starosta Ružinova Dušan Pekár (KDH). No Patoprstého zvolenie vo výberovom konaní sprevádzajú podozrenia z manipulácie.

„Ak by niekto chcel manipulovať takéto konanie, tak tam môže byť úplne v kľude koľko len chce uchádzačov, aj tak si vyberie podľa seba. Myslím si, že to bola skôr dohoda. Samozrejme, nebol som pritom, ale moja domnienka je, že áno, že to bola dohoda,“ tvrdí poslanec Vladimír Sloboda (SaS).

Bolo to správne rozhodnutie?

O Patoprstého umiestnení v riadiacich orgánoch mestskej firmy má Sloboda pochybnosti. „Hovorili, že nebudú ďalej zapájať poslancov, a napriek tomu sa stal súčasťou tej spoločnosti. Ja som bol dokonca predtým tiež v tom predstavenstve, takže tú firmu dobre poznám. Otázka znie, či tá nominácia bola vôbec správna a či tam nemal ísť niekto iný,“ vysvetľuje prečo za zvolenie Patoprstého nehlasoval.

Jasný postoj má aj k nacistickému pozdravu, ktorý Patoprstý predvádzal pred objektívom. „Nezdieľam také sympatie, ako sú na tých fotografiách. Rozhodne to nie je niečo, čo by som podporoval.“

Prekáža jej to

Problém s neonacistickými fotografiami Martina Patoprstého má aj poslankyňa Lucia Štasselová. Tá je zároveň predsedníčkou grantovej komisie, v ktorej sedí aj Patoprstý: „Pri spolupráci s ním to stále niekde v hlave mám, viem o tom a stále na to sama v sebe narážam. Ale ten jeho poslanecký výkon je v poriadku. Ako šéfka tej komisie s ním musím pracovať, keďže tam bol nominovaný. Akokoľvek mi môžu prekážať jeho fotografie, a aj mi to prekáža, ale ako s poslancom s ním musím spolupracovať,“ hovorí.

Úrad mlčí

„Pán Patoprstý bol vybratý na základe výberového konania, prešiel verejným vypočutím a odsúhlasilo ho miestne zastupiteľstvo,“ hájila nominanta s kedysi zdvihnutou pravicou hovorkyňa mestskej časti Marianna Šebová. Na otázku, či starostovi Pekárovi neprekáža Patoprstého “hajlujúca“ minulosť, len odvrkla: „Myslíte tie bulvárne informácie? K minulosti pána Patoprstého sa nebudeme vyjadrovať.“

Následne nám hovorkyňa volala späť a požiadala o zaslanie otázok mailom. Pýtali sme sa, koľko uchádzačov bolo s Patoprstým vo výberovom konaní a na základe čoho vybrali práve jeho. Rovnako nás zaujímalo, aký plat v mestskom podniku poberá. Odpovedí sme sa nedočkali. Miestny úrad Ružinov a jeho hovorkyňa však napokon komunikovali. No nie s nami, ale s Martinom Patoprstým, ktorého detailne informovali, že sa o okolnosti jeho zvolenia do mestskej firmy zaujímame. Podstatné však je, že miestny úrad transparentne nevysvetlil ako sa Patoprstý do riadenia mestskej firmy dostal a či výberové konanie nebolo iba divadlom.

VIDEO Plus 7 Dní